Byť introvertom niekedy nie je jednoduché. Často sa dostaneme do trápnych a nepríjemných situácií, ktorým by sme sa radi vyhli. Toto je 10 z nich. Našiel si sa v týchto situáciách aj ty?
1. Spoločenské podujatia a párty
Určite poznáš ten pocit, keď sa po veľmi dlhej dobe rozhodneš ísť s kamarátmi do mesta. Zrazu sa tam zjaví oveľa viac ľudí, ako si čakal, a ty to rozhodnutie začneš jemne ľutovať. Pozeranie do telefónu, písanie si s niekým alebo zisťovanie, čo je nové na Instagrame, je to, čo ťa chráni od nechcených konverzácií. Potom prídu otázky ohľadom toho, čo robíš, a trápna chvíľka je na svete.
Čo ak chceš z takéhoto stretnutia nenápadne odísť? Postavíš sa pred všetkých, pozdravíš sa a dúfaš, že si voľný. No vtedy príde tvoj kamarát, ktorý chce odísť tiež, každého vyobjíma a ty len trápne stojíš a rozmýšľaš či ísť preč, alebo robiť to isté.
2. Telefonovanie
Prečo ešte nie je pravidlom používať iba smsky? Pri telefonovaní nemáme dostatok času mentálne sa pripraviť na rôzne otázky. Nevidíme mimiku a gestá, ktoré nám pomáhajú necítiť sa niekedy až tak mrzuto. Keď nastane v telefóne trápne ticho, nemá nám čo pomôcť.
3. Predstav sa nám
Všetci sme sa s touto vetou stretli počas základnej či strednej školy. Povedať niečo zaujímavé o sebe je peklom pre každého introverta. V takej chvíli len dúfaš, že pôjde niekto pred tebou a ty povieš úplne to isté. Introvert o sebe rád rozpráva iba vtedy, ak sa cíti komfortne a nenútene.
4. Objatia a komplimenty
Spontánne objatia by mali byť zakázané. Najmä ak stretávame nových ľudí. Narušenie osobného priestoru vytvára veľmi trápnu situáciu, hlavne keď to nevieme vrátiť. Naším cieľom je dostať sa z objatia, a to čo najskôr.
Pre introvertov je veľmi ťažké prijímať komplimenty. Cítime sa príliš viditeľní a nevieme, ako reagovať. Stačí usmiatie alebo poďakovanie? A čo mám robiť s rukami? Samozrejme, snažíme sa takýto kompliment vrátiť a v rýchlosti nájsť niečo, čo pochválime. Náš strach a nadmerné premýšľanie nám nedovolí kompliment vysloviť a iba trápne stojíme a usmievame sa. Čo ak jej pochválim niečo, čo ani nemá na sebe? Čo ak to nezoberie ako kompliment? Náš mozog je v takejto chvíli úplne stratený.
5. Stredobod pozornosti
Keď sa rozhodneš povedať jednému človeku v skupine nejakú informáciu, no zrazu to zachytí viac ľudí, než si chcel. Otočí sa na teba celá skupina a ich nedočkavé oči čakajú na to, čo povieš. Byť stredobodom pozornosti je tvoja najväčšia panika a ty sa začínaš potiť a koktať. Ešte lepšou situáciou je, ak sa rozhodneš rozprávať a nikto ťa nepočúva.
6. Noví ľudia v tvojej bublinke
Každý introvert má zopár kamarátov, s ktorými je rád a necíti sa pri nich nepríjemne. Ak sa rozhodnete ísť von a zrazu ti niekto z nich oznámi, že príde ešte zopár ľudí, je to pocit na nezaplatenie. Ako im vysvetliť, že by si bol radšej doma? Ďalšia situácia, ktorá sa určite každému introvertovi stane, je, keď tvoj kamarát stretne niekoho známeho. Ty v tichosti stojíš vedľa neho a čakáš, kedy ten nekonečný rozhovor skončí.
7. Predpríprava odpovede
V tvojej partii sa vedie búrlivá diskusia o téme, o ktorej máš troška menší prehľad. No keď si konečne premyslíš, čo povedať a ako sa zapojiť do debaty, konverzácia je už úplne niekde inde a ty si znova na začiatku.
8. Prečo si ticho?
Večná otázka, ktorá tichších ľudí neopustí. Je ti niečo? Prečo si tak ticho? Niekto sa túto otázku vie opýtať aj desaťkrát počas jedného stretnutia. Jediné, čo sa tým vytvára, je trápna chvíľka. Introverti sú lepšími poslucháčmi práve preto, že potrebujú čas na sociálne nabitie.
9. Snaha vyhnúť sa niekomu
Ideš po ulici a zrazu uvidíš niekoho, s kým sa nechceš rozprávať. Vtedy si ťa táto osôbka všimne a ty nevieš, ako sa takejto situácii vyhnúť a kam sa vypariť. Veľmi podobné je, ak sa s niekým rozlúčiš a idete tým istým smerom ešte zopár minút.
10. Keď nevieš, čo robiť
Počas konverzácie často nevieš, čo robiť s rukami. Mám mať jednu ruku vbok alebo sa mám o niečo oprieť? Ako sa mám postaviť bez toho, aby to vyzeralo trápne?