Ani sme sa nenazdali a polovica roka 2022 je za nami. Môžeme si teda dopriať nejakú tú menšiu rekapituláciu. V tomto článku sa bližšie pozrieme na 10 kvalitných filmov, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo sme zatiaľ tento rok videli.
1. Spider-Man: Bez domova
Komiksovka Spider-Man: Bez domova od Jona Wattsa sa určite právom tešila pozitívnej odozve divákov aj kritikov. V našich kinách sme si ju ale kvôli problémom s pandémiou mohli vychutnať až v januári tohto roka. Peter Parker (Tom Holland) má problém. Jeho identita ako Spider-Mana je odhalená a to so sebou prináša samé nepríjemnosti. Požiada teda Doctora Strangea (Benedict Cumberbatch), aby to za pomoci mágie napravil.
Lenže kúzlo nevyjde a akoby to nebolo málo, v časopriestore spôsobí ohromný chaos. Spider-Manovia a záporáci z rôznych paralelných realít na seba nenechajú dlho čakať. Wattsov film ponúkol výbornú audiovizuálnu stránku, skvelé akčné scény a – samozrejme – aj poriadnu dávku nostalgie. Odniesol si aj nomináciu na Oscara za najlepšie vizuálne efekty.
2. Spencer
Veľa pozornosti vzbudila aj dráma Spencer, ktorú natočil Pablo Larraín. Príbeh sa točí okolo princeznej Diany (Kristen Stewart), ktorá sa počas vianočných sviatkov stretáva s kráľovskou rodinou v anglickom Norfolku. Navonok sa musí tváriť, že je všetko v poriadku, v skutočnosti ju ale zožierajú pochybnosti, úzkosť a problémy vo vzťahu s manželom.
Spencer je snímka, ktorú si užijú hlavne milovníci netradičnejšie strihnutých drám či nezávislej kinematografie. Kristen Stewart v hlavnej úlohe je úchvatná a právom si za svoj výkon odniesla svoju prvú nomináciu na Oscara.
3. Drive My Car
Drámu Drive My Car natočil Rjúsuke Hamaguči podľa poviedky svetovo známeho Harukiho Murakamiho. Príbeh sa točí okolo slávneho herca a režiséra Júsukeho Kafuku (Hidetoši Nišidžima), ktorý zo všetkého najradšej šoféruje svoje auto Saab 900. Keď mu ale do života vstúpi introvertná vodička Misaki (Tôko Miura), všetko sa zmení.
Obaja ale čoskoro zistia, že ich spája viac než len láska k šoférovaniu. Drive My Car sa dočkal ovácií kritikov aj divákov, a hoci je jeho tempo dosť pomalé (film má tri hodiny!), tak sa dokáže poriadne zažrať pod kožu. Snímka si odniesla Oscara za najlepší cudzojazyčný film, okrem toho získala aj ďalšie tri nominácie.
4. The Batman
V kinách sme si mohli vychutnať aj nové stvárnenie Batmana. Postaral sa oň Matt Reeves. Bruce Wayne (Robert Pattinson) už dva roky pôsobí ako Batman. Jeho protihráčom však tentokrát bude náročnejší súper. Sériový vrah Riddler (Paul Dano) postupne vyvražďuje členov gothamskej smotánky. Aby ho Batman zastavil, bude musieť spojiť sily s tajomnou a nepredvídateľnou Selinou Kyle (Zoë Kravitz).
Matt Reeves nám v Batmanovi ponúkol parádne temnú noirovú atmosféru a slávneho hrdinu predstavil skôr ako nekompromisného detektíva. Fungovalo to výborne a film sa tešil zaslúženému kritickému aj finančnému úspechu. Viac si môžeš prečítať aj v našej recenzii.
5. Najhorší človek na svete
Sympatickú dramédiu Najhorší človek na svete natočil Joachim Trier. V centre príbehu je 29-ročná Julie (Renate Reinsve), ktorá stále nenašla svoje miesto v živote. Keď na večierku spozná sympatického Eivinda (Herbert Nordrum), veci sa ešte viac zamotajú.
Film stojí hlavne na dobre napísaných dialógoch a presvedčivých hercoch. Nechýba mu tiež solídna réžia, humor a schopnosť zaťať do živého. Iste sa v ňom nájde mnoho mladých ľudí. Film si odniesol dve nominácie na Oscara (v kategóriách najlepší cudzojazyčný film a najlepší originálny scenár).
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane