Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Slovensko pomohlo s vodou tisíckam ľudí v Sýrii

Pripravili taktiež sériu školení o prevencii a kontrole zdravia.


Slovensko pomohlo v Sýrií v oblasti Hjeira zabezpečiť prístup k pitnej vode pre vnútorne vysídlených ľudí a tých, čo sa vracajú do svojich domovov. Projekt obnovy vodných zdrojov podporil SlovakAid.

„Zrekonštruovali sme tri nefunkčné vojnou zničené vodné zdroje, vďaka čomu má dostatok vody až 22-tisíc ľudí. Jeden človek by tak mal mať denne k dispozícii 30 litrov vody, namiesto súčasných desiatich. Zrekonštruované zdroje významne znížia riziko prenosu infekčných ochorení, ktoré sa tu vyskytujú pre nedostatok vody,“ uviedla v tlačovej správe Erika Kremská z nadácie Integra.

V Sýrii je v súčasnosti nedostatok vody a ľudia ju musia veľmi draho kupovať. To zhoršuje ich životnú situáciu. Obstaranie vody majú na starosti ženy a dievčatá. „Zháňať vodu a ísť po ňu veľké vzdialenosti nie je jednoduché, lebo ich to vystavuje nebezpečenstvám a nedokážu sa brániť. Vďaka opraveným vodným zdrojom budú žiť ženy bezpečnejšie a mať viac času na starostlivosť o svoju rodinu. Niektoré začnú uskutočňovať svoje sny, ako je napríklad zakladanie malých podnikov. Dievčatá budú môcť chodiť do školy a vzdelávať sa,“ informovala Integra.

Shutterstock

S cieľom zlepšiť povedomie ľudí o vode, hygiene a prenosných ochoreniach pripravili taktiež sériu školení o prevencii a kontrole zdravia. To by malo znížiť šírenie chorôb, ktoré postihujú tých najzraniteľnejších, hlavne deti, tehotné ženy a starých ľudí a nezriedka končia smrťou. „Viac ako desaťročná občianska vojna v Sýrii sa podpísala pod zlé fungovanie krajiny. Obrovské škody zanechala na systémoch WASH (voda, sanita, hygiena). Tieto systémy fungujú roky na maximálnu kapacitu pri obmedzenej alebo žiadnej údržbe. Chýba technický personál a starostlivosť o vodné zdroje,“ dodala Kremská.

Prístup k vode, elektrine a potravinám stále viac ohrozuje aj globálne otepľovanie. Nízka hladina riek ovplyvňuje množstvo vody v priehradách, čo narúša dodávky elektrickej energie. To má potom vplyv na fungovanie základnej infraštruktúry vrátane zdravotníctva.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.