Instantná rezancová polievka, podľa známeho výrobcu u nás nazývaná tiež vifonka, vie byť veľmi nápomocná. Klasika internátnej kuchyne zachránila nejedného hladného študenta a blahodarné účinky sú neoceniteľné po prepitej noci.
Napriek týmto pozitívam predsa ale nejde o potravinu, ktorá by bola zdravá a chutná pri dlhodobej konzumácii. Je dosť ťažké si predstaviť, že by si ktokoľvek vybudoval celý jedálniček postavený na tomto jednoduchom jedle. Niektorí to napriek tomu skúšajú, informuje Insider.
Do pozornosti médií z celého sveta sa dostal prípad indického páru, ktorý sa rozviedol z toho dôvodu, že žena nevedela pripraviť iné jedlo ako vifonku.
Zlá gazdiná
Medializovaný spor sa týkal páru z mesta Mysuru na juhozápade Indie. Verejnosť mu venovala patričnú pozornosť a dokonca mu dala aj prezývku – medzi miestnymi je známy ako „Maggi prípad“, čo je odkaz na potravinársku firmu, do ktorej portfólia patria aj instantné cestoviny.
Podľa dostupných informácií boli jablkom sváru kuchárske (ne)schopnosti manželky. Všetko stravovanie v domácnosti prebiehalo tak, že žena nakúpila Maggi instantné rezancové polievky, a tie sa jedli na raňajky, na obed aj na večeru. Každému normálnemu človeku sa to veľmi rýchlo omrzí.
Keďže v Indii prevažuje tradičné rozdelenie rodových rol, to, že žena nevie variť, predstavuje hrozný problém a ide o legitímny dôvod na veľkú nespokojnosť manžela. Nuž, zároveň je to aj dostatočne silný argument na ukončenie zväzku dvoch osôb.
Ako povedal sudca na tlačovej konferencii, dvojica sa rozviedla na základe zákona z roku 1954. Ten umožňuje manželskému páru rozvod v prípade, že obe strany súhlasia a žijú aspoň jeden rok oddelene.
Rozvody sú vzácne
India patrí medzi krajiny s veľmi nízkym počtom rozvodov, čo robí tento prípad ešte zaujímavejším. Určite na tom má svoju zásluhu aj spomínaný zákon, podľa ktorého musí dvojica žiť oddelene aspoň rok. V posledných rokoch sa však rozvody stávajú bežnejším javom aj v Indii.
Samozrejme, aj v tejto oblasti sa dá vnímať rozdiel medzi liberálnejšími mestami a konzervatívnym vidiekom. Kým v mestách sú rozvody rozšírenejšie, v mnohých dedinách ide o niečo absolútne nemysliteľné – hoci zákony tam platia rovnaké, miestne „nepísané pravidlá“ a spoločenský tlak robia svoje.