Každý človek sa radí do určitej kategórie. Niektorí ľudia patria do skupiny jedákov, ktorí zjedia čokoľvek. Palacinky s čokoládou, k tomu kyslé uhorky a cibuľa je kombinácia, ktorú väčšina z nás nezje, no nájdu sa ľudia, ktorých takéto kombinácie fascinujú.
Iní, na druhej strane, ešte nevyrástli. Aspoň takto sa rozpráva o ľuďoch, čo majú určitý výber jedálnička a jedia iba to, čo je na ňom. Zmena a skúšanie niečoho nového je pre takýchto ľudí neprijateľné. Toto sú situácie, ktoré určite poznáš, ak patríš medzi vyberavých jedákov.
1. Keď ťa kamarát pozve na večeru a pozná tvoje „maniere“
Ako spoznáš dobrého kamaráta, je to, že sa ťa vopred opýta, či to, čo má naplánované na večeru, zješ. Ako ale spoznáš ešte lepšieho kamaráta, je, že keď prídeš na večeru, prekvapí ťa tým, že má sekciu iba pre teba. Premyslené muffiny plné čokolády, ovocia a polevy pre ostatných sú síce na pohľad pekné, ale nič sa nevyrovná kráse toho, keď hneď vedľa sú obyčajné čokoládové muffiny špeciálne pre tvoj tvrdohlavý žalúdok.
2. Vyskúšanie novej reštaurácie niekedy bolí viac, ako by malo
Ak tvoja rodina alebo kamaráti prídu s vetou, že chcú vyskúšať novú reštauráciu, ty začneš mať veľmi zmiešané pocity. Na začiatku sa potešíš, že budú mať to jediné jedlo, ktoré obľubuješ, ale teraz bude v trocha inom prevedení, a už to je pre teba obrovská zmena. No neskôr, keď už v reštaurácii sedíš a pozeráš sa na jedálny lístok, ktorý dokopy obsahuje 4 jedlá, chytá ťa panika. Uvedomuješ si, že do tejto reštaurácie sa už nevrátiš, a ľutuješ každé sústo, ktoré prehltneš.
3. Často počúvaš, že si ako malé decko
Nevieš sa zbaviť poznámok typu „ani malé deti nevyberajú tak ako ty“ alebo „kedy konečne vyrastieš a začneš jesť ako človek?„ Ak máš nad 18 rokov a chutí ti iba jedno a to isté jedlo dookola, pokojne v tom pokračuj. Jedného dňa možno svojich blízkych prekvapíš, ak sa tvoj jedálniček rozšíri o niečo nové.
4. Keď ideš na návštevu a musíš zjesť to, čo ti ponúkajú
Tvoj priateľ ťa pozval na večeru k jeho mame, ktorá celý deň vyvárala. Keďže nechceš, aby si myslela, že ti jej navarené jedlo nechutí, zješ všetko s veľkými žalúdočnými problémami.
5. Je to zelené a zdravé, nechcem to
To, ako jedlo vyzerá, často ovplyvňuje, či ho aj reálne zješ. Tak ako pre deti, tak aj pre teba často platí pravidlo – je to zdravé a zelené, nechcem to. Samozrejme, existujú aj opačné prípady – nezdravé a mastné, to nezjem. Pre vyberavých jedákov je veľkým faktorom prezentácia jedla, a preto ak chceš, aby takýto človek jedol to, čo navaríš, musí to vyzerať ako majstrovské dielo.
6. Pizzerie už podľa tvojej adresy vedia, čo nedať na pizzu
Pizza patrí medzi tie vďačné jedlá, pretože prísady navrchu, ktoré ti nechutia, vieš povyberať bez väčších problémov. Ak si ale pizzu objednávaš častejšie a tvoja objednávka vyzerá v 99 % prípadov rovnako, tak túto situáciu určite poznáš. Keď sa ťa opýtajú na adresu, tak operátor na telefóne hneď vie, čo si objednáš. Prípadne, ak nadiktuješ svoju objednávku, operátor už vie, na akú adresu to má doručiť bez toho, aby si ju musel vysloviť.
7. Nemáš rád, keď sa tvoje jedlo dotýka
Existujú ľudia, ktorí bez problémov miešajú kečup a horčicu alebo pridajú ovocie do jogurtov. Vyberaví jedáci sa však tvária, že majú delenú stravu. Ak to jedlo zmiešame, už to predsa chutí úplne inak.
8. Alergia na jedlo je tvoja častá výhovorka
Ak si už unavený z počúvania tých istých rečí, ako je napríklad to, že paradajky chutia naozaj dobre, len si ich nevyskúšal, začneš rozmýšľať nad výhovorkami. Alergia je to najlepšie, čo môžeš vytiahnuť v každej situácii. Veta „Môžem ti posunúť paradajky? Nemôžem ich ani cítiť!“ sa zrazu zmení na „Strašne rada by som si tie paradajky dala, ale mám na ne neskutočnú alergiu, zješ ich ty?“ A keď sa ti zdá, že je tých alergií veľa, stále tu je intolerancia.