„Svet nebol navrhnutý pre ženy,“ píše na Twitteri používateľka @kbarley66. Jej príspevok sa stal za malú chvíľu virálom s viac ako 30-tisíc lajkmi a niet sa čomu diviť. Poukázala ním totiž na problém, ktorému ženy čelia na každodennej báze, len spoločnosť ho akosi kolektívne ignoruje – náš svet fandí mužom a ženy vôbec neberie do úvahy.
„Niekto by o tom pravdepodobne mohol napísať knihu, ale kým sa tak stane, zhrniem tu niekoľko dôkazov, ktoré mi v poslednej dobe lámu hlavu,“ napísala. Mladá umelkyňa Karly Hou, ktorá momentálne študuje počítačové vedy, matematiku, ekonomiku a politológiu na Harvarde, uviedla niekoľko bodov, ktoré rozhodne stoja za zamyslenie. Nemyslíš?
1. Autá nie sú pre ženy
Celé desaťročia používali výrobcovia testovacích figurín ako predlohu priemerné mužské telo, vďaka čomu bola šanca, že sa žena v aute zraní, až o 47 % vyššia ako šanca, že sa zraní muž. Neskôr začali používať „ženské“ figuríny, ale aj to malo svoje muchy. Bola to prakticky len zmenšená verzia tej mužskej. Nikto nepočítal s tým, že ženské vnútorné orgány majú iné rozpoloženie ako mužské a že žena v aute celkovo inak sedí (väčšinou bližšie k volantu, lebo je nižšia).
2. Ochranné oblečenie nie je pre ženy
Ochranné plášte, rukavice, okuliare aj topánky sú skrátka príliš veľké a to nie je len kozmetický nedostatok. Okrem toho, že je to otravné, ochranné oblečenie, ktoré nesedí, zvyšuje riziko, že si žena pri práci ublíži. Vďaka veľkým topánkam sa môže potknúť, čo môže mať v labáku plnom chemikálií fatálne následky. Voľný plášť sa zase môže zachytiť v stroji.
3. Smartfóny nie sú pre ženy
Obrazovky mobilných telefónov sú každým rokom väčšie, to sa ale o ženských rukách povedať nedá. Je pre ne čoraz ťažšie ich držať a jednoducho s nimi pracovať. Ženy majú menšie ruky ako muži, to je skrátka fakt. Čerešničkou na torte je fakt, že do roku 2016 smerovala Siri ženy, čo vyhľadávali termín „potrat“, do adopčných centier. Nájsť takú Viagru ale nemala problém nikdy.
4. Vojenské uniformy nie sú pre ženy
V roku 2016 začala armáda Spojených štátov prijímať ženy na pozície, ktoré boli dovtedy okupované len mužmi. Uniformy ale ostali také isté, navrhnuté na ochranu mužského tela. Ženy si museli svojpomocne odstrániť ochrannú časť na hrudi, aby im nedlávila prsia, a prešívať spodné časti, aby sa im do nohavíc zmestili boky.
5. Lieky nie sú pre ženy
Odporúčaná dávka liekov sa v histórii vždy odvíjala od výsledkov klinických testov. Vykonávaných na mužoch. Vedci sa netajili tým, že ženské hormóny sú príliš komplikované, a ani sa ich neobťažovali skúmať, vďaka čomu postihovali vedľajšie účinky ženy až dvakrát častejšie ako mužov.
6. Zdravotná starostlivosť nie je pre ženy
Informácie z medicínskeho sektora sa väčšinou zaoberajú mužskými symptómami, čo vo výsledku znamená, že ženy – a najmä lekári – často prehliadnu skoré príznaky srdcového infarktu či iných ochorení. Taktiež veľmi nepomáha, že kedykoľvek sa žena posťažuje na bolesť, okamžite dostáva nálepku „citlivá“ alebo „hysterická“.
7. Prvá pomoc nie je pre ženy
Kardiopulmonálna resuscitácia sa vždy učí na mužoch a muži majú o 23 % vyššiu šancu na prežitie, ak im ju musí poskytnúť niekto cudzí (nie lekár). Dôvod je prostý. Ľudia sa jednoducho nechcú dotýkať cudzej ženskej hrude, a to aj v prípade, že jej ide doslova o život.
8. Verejné toalety nie sú pre ženy
Mužské a ženské verejné toalety sú vždy rovnako veľké, s rovnakým počtom kabínok, a to aj napriek tomu, že obe pohlavia majú značne odlišné potreby. Žena strávi na toalete v priemere 2,3-krát viac času ako muž. Nejde len o samotný proces vyprázdňovania, do úvahy treba brať aj menštruáciu alebo to, že je to väčšinou žena, ktorá so sebou na záchod berie dieťa. Pred ženskými toaletami je často dlhý rad, zatiaľ čo mužské zívajú prázdnotou.
9. Umelé srdcia nie sú pre ženy
Srdcovými ochoreniami trpia ženy aj muži rovnako, umelé srdcia sa však očividne vyrábajú len pre mužov. Na ženy sú príliš veľké. Nezmestí sa im do hrude, telo ho nedokáže správne prijať, a to má v prevažnej väčšine prípadov fatálne následky.
10. Kancelárske prostredie nie je pre ženy
Štandardná teplota v kancelárskych priestoroch sa odvíja od výpočtov z 50. rokov minulého storočia, ktoré vychádzali z metabolickej činnosti priemerného muža. Čo to znamená? V preklade do ľudskej reči asi toľko, že mužom je v kancelárii akurát a ženy mrznú. Od oboch pohlaví sa očakáva rovnaká produktivita, je však ťažké sústrediť sa na prácu, keď sa trasieš od zimy.
Zdroj: kbarley66 / Twitter