Vláda na dnešnom rokovaní schválila prístupový protokol ku vstupu Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie (NATO). K tomu, aby sa Švédske kráľovstvo a Fínska republika stali plnoprávnym členom NATO je potrebné, aby členské štáty NATO schválili prístupový protokol ustanovenými ich vnútroštátnymi právnymi poriadkami. Ratifikačná fáza sa spustila dňom podpisu prístupových protokolov. Po nadobudnutí platnosti prístupového protokolu pozve generálny tajomník NATO Fínsko a Švédsko na pristúpenie k Severoatlantickej zmluve.
Vlády Švédska i Fínska 18. mája 2022 oficiálne požiadali Severoatlantickú alianciu o členstvo a odôvodnili to zásadnými zmenami v bezpečnostnom prostredí v Európe a potrebami posilniť vlastnú bezpečnosť a obranu po začatí ruskej invázie na Ukrajine vo februári 2022. „Členské štáty NATO uvítali záujem Švédskeho kráľovstva a Fínskej republiky vstúpiť do NATO. Otázky Turecka k záväzku Švédska a Fínska bojovať s terorizmom ako s jednou z najvážnejších hrozieb, ktorým čelí aj Aliancia, boli dostatočne zodpovedané po vzájomných konzultáciách,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí SR.
Dňa 5. júla 2022 v Bruseli splnomocnení stáli predstavitelia krajín NATO podpísali Protokol k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Švédska a Fínska. Za Slovenskú republiku protokol podpísal stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri NATO veľvyslanec Peter Bátor na základe súhlasu vlády Slovenskej republiky a splnomocnenia prezidentky Slovenskej republiky na podpis protokolu s výhradou ratifikácie. Podpisom protokolu sa Švédsko a Fínsko môžu zúčastňovať väčšiny zasadnutí Severoatlantickej rady ako pozvané krajiny.
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) sa domnieva, že vstup Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie (NATO) bude mať pozitívny dopad aj na Slovensko. „Najväčšie obranné spoločenstvo sveta rozšíri svoje rady o dve ekonomicky a vojensky významné krajiny. Slovensko podporuje rozširovanie Aliancie o demokratické krajiny so správne nastaveným hodnotovým a morálnym kompasom. Vítame krok Švédska a Fínska, ktorých členstvo v NATO bude mať pozitívny dopad aj na ostatné členské krajiny, a teda aj Slovensko. Čím bude naše spoločenstvo silnejšie a súdržnejšie, tým slabší bude nepriateľ,“ uviedol minister Naď.