Magazín Forbes už štvrtýkrát vybral TOP slovenských influencerov. Teda ľudí, ktorí sú na slovenskom internete neprehliadnuteľní, majú mnoho followerov a výrazný dosah. Prvá dvadsiatka je mimoriadne pestrá. Nájdeme v nej hercov, trénerov, vedcov či športovcov. Forbes aj tentokrát spolupracoval s agentúrou GroupM, ktorá prvú dvadsiatku vybrala podľa viacerých kritérií.
Pri poradí bolo najdôležitejšie konečné Influence Power Index skóre. V rámci toho sa vyhodnocuje nielen znalosť influencera, a teda potenciálny zásah, jeho obľúbenosť alebo prepojenie na značku, ale aj takzvaný influence funnel, čo je meranie toho, nakoľko dokáže influencer ovplyvniť svojich followerov/subscriberov.
Zmienku si zaslúži aj fakt, že zo sociálnych sietí sa aj na Slovensku pomaly, ale isto začína presadzovať TikTok. Slovenských influencerov na ňom síce nájdeme, ale určite nie v takom pomere ako v zahraničí. Napríklad prvá trojica súčasného rebríčka je na TikToku veľmi málo, prípadne vôbec. Kto sa teda v rebríčku najúspešnejších slovenských influencerov umiestnil?
20. Petush Nasklee
Petra Dzvoníková začínala ako blogerka, a to už v 12 rokoch, v minulosti okrem osobného blogu viedla aj blogy pre dve kapely. Dnes tvorí prevažne videoobsah a podcasty pod názvom „Na Gauči s Nasklee“, v ktorých chce ukázať rôzne pohľady na jednu a tú istú vec a zároveň podnietiť ľudí k diskusii.
19. Sisa_kr
Silvia Križanová je bývalá modelka, jej tvár môžu ľudia poznať z reklám, časopisov či finále Miss Universe z roku 2009. Ako povedala v jednom rozhovore, modelkou sa chcela stať už v 12 rokoch, jej sen sa pomaly začal plniť o dva roky neskôr.
Okrem toho je aj nadšená športovkyňa a spolumajiteľka e-shopu oneandsixos, ktorý ponúka minimalistické zlaté či strieborné doplnky s gravírovaním.
18. L3nik
Lenka Králová študovala elektrotechniku a informatiku a k blogovaniu sa dostala v roku 2011 náhodou. Počas písania bakalárskej práce sa chcela odreagovať, a tak založila blog, ktorým sa nieslo motto „A girl in a man’s world“, keďže často trávila čas skôr v spoločnosti chlapcov.
Neskôr prešla na platformu YouTube, kde pridáva videá o kozmetických produktoch, líčení, účesoch, starostlivosti o seba a najnovšie sa delí o zákulisie svojho materstva a tehotenstva.
17. Duklock
Dušan Brachna začínal na platforme YouTube so zverejňovaním herných videí, dnes je ich obsah rôzny, no stále sa venuje aj gamingu, a to na svojom druhom kanáli DuklockPlus.
Jeho videá na oboch kanáloch majú dokopy viac ako 200 miliónov pozretí. Aktívny je na viacerých sociálnych médiách, okrem toho stojí za vlastným merchom.
16. Denisa Vyšňovská
Denisa „DeDe“ Vyšňovská vyštudovala odbor farmakológia a biotechnológia na SOŠ v Novákoch, navyše išla študovať nadstavbové štúdium, odbor hospodárska informatika na Obchodnej akadémii v Prievidzi.
V roku 2015 vyhrala Miss Universe Slovenskej republiky, následne našu krajinu reprezentovala na svetovom Miss Universe. Kariéru modelky však odložila bokom a postupne sa začala venovať prispievaniu na sociálne siete.
15. Beth Sal
Alžbeta Saloňová vyštudovala Masmediálnu komunikáciu na FMK v Trnave, od druhého ročníka vysokej školy pracuje v RTVS, kde začínala ako pomocná redaktorka. Popri práci na plný úväzok sa venuje svojim profilom na Instagrame a YouTube, kde pridáva videá s názvom Kecačky.
14. Kristína Tormová
V minulosti známa najmä ako moderátorka, herečka s nomináciou na Českého leva v roku 2010, od narodenia dvojčiat Matildy a Ely aj spisovateľka, podnikateľka a influencerka.
Dcéra herca Borisa Farkaša stojí za úspešnou značkou Koláčová, pod ktorou navrhuje dnes už ikonické pásikavé tričká s nápismi a ktorá na trhu úspešne funguje viac ako desaťročie.
13. Simona Kozerawski
Simona Kozerawski je fitnes trénerka a nadšenkyňa zdravého životného štýlu. Svoju vášeň sa jej podarilo pretransformovať do úspešného profilu na Instagrame.
V minulosti pracovala v londýnskej korporácii, kde sa však nemohla venovať športu v takej miere, ako by chcela. Keď sa presťahovala do obce Terchová, rozhodla sa ľuďom pomôcť nájsť cestu k pohybu.
12. PPPeter
Bratislavčan Peter Popluhár vyštudoval ekonómiu na Masarykovej univerzite v Brne. Stojí za obľúbenou youtubovou paródiou na Harryho Pottera s názvom Dano Drevo.
Na YouTube má dva kanály, jeden nesie názov PPPeter, pre medzinárodné publikum, druhý PPPíter je určený pre domácich fanúšikov. Publikuje vlogy, v ktorých sa venuje napríklad paródii jednotlivých krajín sveta, cestovaniu, spoznávaniu sveta a komediálnym skečom.
11. Veronika Cifra Ostrihoňová
Veronika Cifrová Ostrihoňová tri roky študovala politológiu a históriu v Paríži a USA. Začínala v roku 2013 ako redaktorka Televíznych novín v televízii Markíza.
V roku 2019 získala ocenenie Osobnosť televíznej obrazovky v kategórii Redaktor spravodajstva. Na svojom youtubovom kanáli Very Veri, na ktorý pridáva obsah už len sporadicky, recenzuje knihy či podcasty.
10. Marek Fašiang
Marek Fašiang v detstve navštevoval dramatické krúžky, venoval sa dabingu, jeho vysokoškolské kroky však viedli iným smerom. Vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského a už počas štúdií začal podnikať.
Spoluvlastní niekoľko kaviarní na Slovensku a jednu vo Viedni. Okrem podnikania sa venuje herectvu, naposledy ho diváci mohli vidieť v televíznom seriáli Oteckovia, kde si zahral jednu z hlavných postáv.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane