Nehovor, že to nepoznáš. Sedíš alebo ležíš doma ako taký debil a celý deň rozmýšľaš nad tým, čo ani dnes nebudeš robiť. V rámci lockdownu je to celkom bežná praktika stotisícov Slovákov, rovnako ako stoviek miliónov ľudí po celom svete.
Mnohí z nich sa jednak boja samotného vírusu, preto sa od ostatných ľudí držia čo najďalej, od prechádzok po vonku ich zároveň drží chladné počasie (ktoré je u mnohých ďalším prinášačom choroby do domácnosti). No a potom je tu ešte jedno stelesnenie diabla. Netflix a služby jemu podobné.
Z kaluže do blata
Klinická psychologička Jo Danielsová z Veľkej Británie, ktorá sa počas posledného roka zameriava na stres a nevoľnosť ľudí v karanténe, varuje, že to nie je úplne zdravé a možno je to ešte menej zdravé, ako sa ísť v rúšku prejsť do prírody a nebáť sa koronavírusu ako godzily.
Ale ak je pre teba nechuť ísť von a narastajúca závislosť na seriáloch problémom, neboj, veľa ľudí je na tom rovnako.
Je to v poriadku?
Psychologička Danielsová prezradila: „V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že je úplne normálne, ak sa nám nechce ísť von. V tomto čase roka sú naše mysle prepnuté do hibernačného režimu, preto je chuť byť vo vnútri ľahko odôvodniteľná, a obzvlášť vtedy, ak tam máme čo robiť.“
Druhá veta jej výroku však nevysvetľuje to, prečo sa ti von nechcelo chodiť ani v marci, začiatkom jari, keď sa tvoje telo z tohto režimu zobúdzalo. Žeby v tom zase bol ten Netflix? Hm?
Čo na to naša psychika?
„Problémy so psychickým zdravím väčšinou začínajú tam, kde končí plnenie našich základných potrieb,“ a jednou z nich je práve pobyt vonku, no dýchaním čerstvého vzduchu cez otvorené okno to nekončí – zoznam ide oveľa ďalej.
Azda prvou odrážkou tohto zoznamu, rovnako ako aj odpoveďou na nadpis tohto článku, by mal byť pohyb: „Cvičenie je nevyhnutné pre fyzické aj psychické zdravie jedinca, pretože nám sprostredkúva hormóny ako napríklad endorfíny, ktoré nám spôsobujú príjemnejší pocit zo života a zvyšujú imunitu,“ a práve tá je v dnešnej koronadobe nesmierne dôležitá.
Pre tvoje dobro
„Pohyb a aktivita nás tiež dokážu zbaviť nahromadeného duševného napätia a stresu,“ dodáva Danielsová. A aj keď si povieš, že toto sa dá aj doma, tak veľa šťastia pri tom, ako sa donútiš k drepom a brušákom, keď nie si ochotný spraviť ani takú primitívnu vec, ako je vytiahnuť päty z domu.
Jednoducho sa dnes skús premôcť, pokojne si so sebou zober telefón, slúchadlá, kamaráta na druhej strane drôtu a choď sa prejsť. Aj tak tvoj obľúbený seriál raz skončí a pár minút nebudeš vedieť, čo si pustiť ďalej.
Málo je viac ako nič
„Aj keď by sme sa v súčasnosti nemali socializovať, nemali by sme brať očný kontakt na ľahkú váhu,“ hovorí doktorka Danielsová. Občasný úsmev na paniu za pokladňou či revízora, ktorý ťa práve naháňa, pre teba môže spraviť veľký zdravotný zázrak.
„Sme sociálne zvery, potrebujeme to. Čím viac budeme vonku, tým rýchlejšie a ľahšie zabudneme na naše útrapy a zameriame sa na našu vlastnú perspektívu a myšlienky.“