Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 25.12.2024
sk
Prvý sviatok vianočný
cz
1.svátek vánoční

Už v predchádzajúcom článku sme ti priniesli 10 dojemných a silných filmových úmrtí, ktoré nás najviac zasiahli a nahnali nám slzy do očí. Podobných pamätných momentov ale máme viac. V tomto článku teda nájdeš ďalšiu desiatku scén, ktoré nás dojali a ktoré už navždy ostanú v našej pamäti. 

Upozorňujeme, že budú nasledovať spoilery!

1. Roy Batty (Blade Runner)

Úmrtie replikanta Roya Battyho (Rutger Hauer) z kultového sci-fi Blade Runner od Ridleyho Scotta patrí zrejme k najznámejším a najsilnejším scénam vôbec. Hlavný hrdina Rick Deckard (Harrison Ford) má za úlohu vypátrať štyroch replikantov, ktorí utiekli z vesmírnej kolónie späť na Zem (čo je zákonom zakázané), a napokon sa stretne s Battym zoči-voči.

Keď mu ale začne hroziť smrteľný pád, Batty ho nečakane zachráni a vysloví dnes už legendárne vety: „Videl som veci, ktorým by ste vy, ľudia, neverili. Horiace vojenské lode v dráhe Orionu. Videl som lúče C žiariť v tme v blízkosti Tannhäuserovej brány. Všetky tieto chvíle sa stratia… v čase… ako slzy… v daždi. Čas zomrieť.“ Mrazenie a emócie zaručené, nielen vďaka skvelému scenáru, ale aj vďaka výbornému výkonu Rutgera Hauera.

2. Andrew Beckett (Philadelphia)

Výborná dráma Philadelphia od Jonathana Demmeho rozpráva príbeh mladého právnika Andrewa Becketta (Tom Hanks), ktorý je gay a má AIDS. Následne ho prepustia z práce, ale Andrew si je istý, že dostal padáka kvôli predsudkom. Je teda rozhodnutý sa so spoločnosťou súdiť.

Najme si právnika Joea Millera (Denzel Washington) a púšťa sa do náročného boja proti diskriminácii. Ani to ale nedokáže zastaviť postup jeho choroby. Záver filmu, keď Andy zomiera, potom patrí k emocionálnym vrcholom snímky.

3. Neil Perry (Spoločnosť mŕtvych básnikov)

Drámu Spoločnosť mŕtvych básnikov natočil Peter Weir a rozpovedal v nej príbeh študentov z chlapčenskej akadémie. Práve ich prichádza učiť nový profesor John Keating (Robin Williams), ktorý je ale úplne iný než zvyšok pedagógov. Svojich študentov učí o láske k slobode, samostatnom myslení a poézii.

A práve vďaka nemu si mladý študent Neil Perry (Robert Sean Leonard) uvedomí, že by sa v živote chcel venovať divadlu. To ale narazí na odpor jeho autoritatívneho otca (Kurtwood Smith), ktorého nepresvedčí ani Neilov úžasný výkon v Shakespearovej hre. Je rozhodnutý poslať syna do armády, a ten následne volí samovraždu. Silná scéna, na ktorú určite nezabudne nikto, kto ju videl.

4. Jack Dawson (Titanic)

Titanic od Jamesa Camerona v našom rebríčku nesmie chýbať. Čo si budeme hovoriť, je to doják. Obrovský doják. Môžeme síce robiť ramená, že nami táto romantická limonáda nepohla, faktom ale je, že pri úmrtí Jacka Dawsona (Leonardo DiCaprio) mali oči zaliate slzami aj tí najväčší cynici (aj keď by to možno nikdy nepriznali).

Ľúbostný príbeh Jacka a mladej Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet), vyrozprávaný na pozadí jednej z najhorších námorných katastrof histórie, je skrátka emocionálnou jazdou. V závere Jack Rose prosí, aby sa nevzdala, a presviedča ju, že bude žiť ešte mnoho rokov. Pred smrťou tiež dodá, že dni, ktoré spolu na Titanicu strávili, boli tými najlepšími v jeho živote. Smrk, smrk.

5. Ellie (Hore)

Filmy štúdia Pixar vždy vedeli zabrnkať na tie správne struny. Dokázali jednak pobaviť a ohúriť nápadmi a imagináciou, ich špecifickým znakom však boli aj úprimné a silné emócie. Snímka Hore od režisérskej dvojice Pete Docter a Bob Peterson nie je výnimkou.

Film sa do histórie zapísal aj úvodnou 10-minútovou sekvenciou, v ktorej môžeme vidieť život hlavného hrdinu Carla Fredricksona od mladosti až po starobu. Vidíme, ako sa zoznámil so svojou láskou Ellie, ako si ju vzal za ženu, čo všetko spolu zažili a ako sa o ňu staral počas jej choroby. Úvodná sekvencia dokázala emocionálne zapôsobiť dokonale. Iné filmy podobný efekt nedosiahnu počas celej stopáže.

6. Thomas J. Sennett (Moja prvá láska)

Aj romantická dramédia Moja prvá láska od Howarda Zieffa patrí k overeným dojákom. Príbeh sa odohráva v roku 1972 a rozpráva o 11-ročnej Vade (Anna Chlumsky), ktorá trávi čas s rovnako starým kamarátom Thomasom (Macaulay Culkin). Ich priateľstvo je pevné a možno sa v ňom nenápadne začne rodiť láska.

Pokiaľ si ale film videl, tak iste vieš, že tvorcovia si pre nás pripravili dosť drastický dejový zvrat, keď Thomas tragicky zomrie (po poštípaní včelami dostane silnú alergickú reakciu). Odporúčame zásobiť sa vreckovkami.

7. Severus Snape (Harry Potter a Dary smrti – 2)

Fantasy séria o Harrym Potterovi (Daniel Radcliffe) bola bohatá na množstvo výborný postáv. Ak by sme ale mali vybrať jednu z tých najlepšie napísaných, určite by sme zmienili Severusa Snapea (Alan Rickman). Ten síce občas vystupoval chladne, prípadne zdanlivo záporácky, ale napokon sa ukázalo, že v skutočnosti patrí k najodvážnejším a najhrdinskejším čarodejníkom.

Dozvedeli sme sa to práve vo filme Harry Potter a Dary smrti – 2 od Davida Yatesa. Voldemort Snapea chladnokrvne zabil, ale Harrymu sa vďaka jeho slze podarilo nazrieť do jeho spomienok. S prehľadom išlo o najsilnejšiu scénu filmu.

8. Bing Bong (V hlave)

Zmienku si zaslúži aj ďalšia pixarovka V hlave, ktorú režírovali Pete Docter a Ronaldo Del Carmen. Zoznámili sme sa v nej s piatimi emóciami, ktoré sa skrývajú v hlave mladej Riley: Radosť, Strach, Hnev, Znechutenie a Smútok (Depka). Keď sa ale Radosť a Depka dostanú mimo riadiaceho centra, nastanú problémy.

Musia čo najrýchlejšie nájsť cestu späť. Náhodou ale stretnú aj Bing Bonga, imaginárneho kamaráta Riley, na ktorého už takmer zabudla. A keď človek na niekoho zabudne, dotyčný zomiera. Aby ale Bing Bong pomohol Radosti utiecť z Jamy zabudnutia, obetuje sa a nechá Riley, aby naňho definitívne zabudla.

9. Benjamin Buford „Bubba“ Blue (Forrest Gump)

Oscarový Forrest Gump od Roberta Zemeckisa ponúka pestrú škálu emócií. Na jednej strane humor, nadhľad, ale aj vážnosť a nefalšované dojatie. Príbeh Forresta (Tom Hanks), ktorý bol nechtiac takmer pri všetkých zásadných momentoch americkej histórie, dodnes oslovuje nové generácie divákov.

Jednou z najsilnejších scén je určite smrť Forrestovho kamaráta Bubbu (Mykelti Williamson), s ktorým sa zoznámil počas vojny vo Vietname.

10. Boromir (Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa)

Ak by sme chceli vymenovať všetky dokonalé, epické a dojemné scény z fantasy trilógie Pán prsteňov od Petera Jacksona, tak by sme na to potrebovali celú sériu článkov. Je to neuveriteľné, ale Pán prsteňov naozaj obsahuje obrovské množstvo momentov, ktoré diváka zasiahnu a ostanú s ním.

Jednou z nich je aj samotný záver prvého dielu Spoločenstvo prsteňa. Členovia Spoločenstva sú napadnutí nepriateľmi, pričom im za obeť padne Boromir (Sean Bean), ktorý sa snaží chrániť pred nimi hobitov. Jednak ide o výbornú akčnú scénu, zároveň ale dokáže poriadne emocionálne vyžmýkať.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.