Nie každému kultovému filmu sa podarilo bodovať hneď po premiére. Viacero z nich muselo narážať na odpor divákov aj kritikov a prehryznúť mimoriadne negatívne recenzie. Týka sa to aj snímok, ktoré dnes považujeme za výborné a legendárne.
Svoj status si ale museli vybojovať pomaly, krvopotne a často to trvalo mnoho rokov či rovno dekády. Napokon sa ale aj týmto filmom a režisérom dostalo uznania. Jeden článok o podobných tituloch sme ti už priniesli, teraz ti ponúkame ďalšiu desiatku filmov, pri ktorých trvalo dlhší čas, než získali status klasík a skvelých filmov.
1. Láska nebeská
Britská snímka Láska nebeská od Richarda Curtisa patrí k obľúbeným a kultovým vianočným komédiám. Faktom ale je, že najmä v Amerike sa jej u kritikov nedarilo príliš dobre. Tí síce uznávali, že je to solídna nenáročná zábava, avšak na ich vkus bola až príliš sentimentálna. Kritizovali aj viaceré sporné prvky v scenári a celkové posolstvo, ktoré sa zdalo byť plytké. Výhrady smerovali aj k prepálenej dĺžke.
V domovskej Británii však snímka bodovala oveľa viac a čo sa týka tržieb, stala sa celosvetovým hitom. Diváci si ju zamilovali a stala sa neoddeliteľnou súčasťou vianočných sviatkov. S odstupom času boli aj kritické súdy miernejšie, niektorí kritici ale svoj negatívny názor nezmenili. Láska nebeská si odniesla nomináciu na Zlatý glóbus v kategórii najlepší muzikál alebo komédia.
2. Vec
Sci-fi horor Vec natočil John Carpenter podľa novely Johna W. Campbella Jr. Snímka to mala dosť ťažké. Kritici ju totiž priam roztrhali v zuboch. Označili ju za „totálny odpad“ a „nudný blábol“ s príliš prehnaným násilím. Samotný príbeh potom recenzenti označili ako „nudný“ a film bol podľa nich príliš pomalý, béčkový a snaha o napätie väčšinou zlyhávala. Aby toho nebolo málo, Vec vybuchla aj po finančnej stránke. Zdalo sa, že nad filmom sa definitívne zavrie voda a zabudne sa naň.
Ale to sa nestalo. Ako plynuli roky, začala byť Carpenterova snímka vnímaná ako nedocenené hororové majstrovské dielo, ktoré bodovalo svojou nekompromisnosťou a depresívnou atmosférou. Práve tieto prvky ale zrejme spôsobili výrazný nezáujem až nenávisť kritikov v čase premiéry. Dnes film patrí do zlatého fondu žánru a dočkal sa mnohých zasvätených analýz a pochvalných recenzií.
3. Jumanji
Fantasy komédia Jumanji od Joea Johnstona vznikla podľa populárnej detskej knižky Chrisa Van Allsburga. Ani to jej ale príliš nepomohlo a po premiére sa vynorilo plno recenzií, ktoré boli voči snímke skôr chladné, prípadne rovno negatívne naladené. Kritikom sa nepozdával príbeh, ktorý podľa nich príliš nedržal pohromade, ako aj príliš veľký dôraz na digitálne triky.
Diváci však boli spokojní, čo sa odrazilo aj na slušných tržbách. Film sa dočkal tiež animovaného seriálového spin-offu, filmového spin-offu Zathura: Vesmírne dobrodružstvo a nedávno tiež dvoch sequelov Jumanji: Vitajte v džungli a Jumanji: Ďalší level. Dnes je Johnstonova snímka vnímaná ako ideálna rodinná zábava, umiestnila sa aj v rebríčku najlepších rodinných filmov všetkých čias.
4. Big Lebowski
Čierna krimi komédia Big Lebowski vznikla pod režisérskym dohľadom kultových bratov Coenovcov. Snímka sa v čase premiéry dočkala skôr priemerných reakcií. Kritika smerovala na rozháraný scenár, nič moc dialógy a fakt, že film pôsobil, akoby bol ušitý horúcou ihlou. S odstupom času sa filmu ale dostalo veľkého uznania a vlastne všetko, čo sa predtým kritizovalo, sa neskôr chválilo.
Od skvelých a absurdných postáv cez originálny scenár a režisérske nápady až po soundtrack. Snímka sa stala kultom a je považovaná za jeden z najlepších filmov od Coenovcov. Hlavný hrdina Dude (Jeff Bridges) a jeho životný štýl dokonca inšpiroval celé filozofické hnutie s názvom dudeizmus.
5. Vertigo
Psychologický triler Vertigo patrí k overeným klasikám z dielne Alfreda Hitchcocka. Dnes sa však zdá pomerne neuveriteľné, že tento výborný film to svojho času od kritikov schytával z každej strany. Niežeby boli všetky recenzie vyslovene zdrvujúce, ale Hitchcockovu snímku prijali chladne. Síce uznávali režisérovu zručnosť, ale príbeh sa im zdal nezaujímavý, film bol podľa nich príliš dlhý a zmätený. Dokonca aj recenzenti, ktorí napísali pozitívne kritiky, sa nezabudli zmieniť, že film má veľké rezervy. Snímka navyše vyhorela aj po finančnej stránke.
Neskôr sa však prístup k nej začal meniť a Vertigo začalo byť označované za majstrovské dielo s mrazivou atmosférou, perfektnými hercami a prepracovaným scenárom, ktorý nejde divákovi prvoplánovo naproti. Dnes sa pravidelne objavuje v rebríčkoch najlepších filmov všetkých čias a je hodnotený ako jeden z vrcholov Alfreda Hitchcocka.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane