Vedci prišli na zaujímavé odhalenie. Ako píše aj portál Unilad, týka sa všetkých ľudí, ktoré majú modré oči. Za túto najvzácnejšiu farbu totiž môže jedna jediná osoba.
Čo si na človeku všimneš ako prvé? Možno tvár, výšku či postavu. Mnoho ľudí by ale iste uviedlo, že ich ako prvé upútajú najmä oči. Obyčajne panuje názor, že najkrajšie sú tie modré. Máš ich aj ty? Tak v tom prípade podľa vedcov patríš do jednej veľkej rodiny. Všetci ľudia s modrými očami totiž majú spoločného predka, ktorý žil pred 6- až 10-tisíc rokmi.
Vedci odhalili, že modrá farba očí (ktorá je oveľa vzácnejšia než napríklad hnedá) pochádza z genetickej mutácie, ktorá sa objavila práve u tohto predka. Navyše sa im podarilo preukázať, že každý modrooký človek má presne túto istú mutáciu.
Kedysi boli všetci ľudia hnedookí
Je zaujímavé, že v minulosti medzi ľuďmi jednoznačne dominovala hnedá farba očí – mali ju doslova všetci. Lenže potom začal gén OCA2 mutovať, čím vytvoril jednak rôzne odtiene pôvodnej farby, ale aj sivú, zelenú a napokon aj modrú.
Vedci sa dlho snažili zistiť, čo môže za modré sfarbenie očí, ale doteraz túto hádanku nevedeli rozlúsknuť. Napokon ale odhalili, že za modrú farbu môže iný gén, a síce HERC2. Ten, obrazne povedané, kedysi „vypol“ pôvodný gén OCA2, ktorý bol „zodpovedný“ za hnedé oči (keďže určoval množstvo hnedého pigmentu).
Táto mutácia sa medzi ľuďmi rozšírila pri ich migrácii z Afriky do Európy. Vedci sa teraz domnievajú, že tento spoločný predok žil na území Európy, čo by mohlo vysvetľovať, prečo má toľko Európanov modré oči (resp. prečo je toto sfarbenie očí v Európe oveľa častejšie než na iných kontinentoch). „Na základe toho, čo vieme, tak všetci modrookí ľudia sa spájajú s jediným konkrétnym predkom,“ povedal Hans Eiberg, profesor molekulárnej a bunkovej biológie. „Všetci zdedili rovnaký ,vypínač‘ v presne rovnakom mieste v ich DNA.“
Mimochodom, v Španielsku sa pred nejakým časom našli 7-tisíc ročné pozostatky muža, ktorý mal v sebe oba gény (OCA2 aj HERC2). V tele dotyčného muža podľa vedcov došlo k jednej z prvých mutácií tohto génu. Pravdepodobne však nejde o spomínaného spoločného predka, ktorý ľudstvu nechtiac podaroval modrú farbu očí.