Demenciou netrpia len ľudia, ale aj psy. Aspoň to vyplýva z vedeckej štúdie, na ktorú upozornil aj portál LADbible. V nej experti skúmali 15-tisíc psov, pričom sa zameriavali na ich zdravotný stav a fyzickú aktivitu a taktiež kognitívne funkcie. Prišli na to, že 1,5 % psíkov vykazovalo znaky kognitívnej dysfunkcie. Zvýšené riziko demencie mali psy nad 10 rokov, ktoré už neboli také aktívne.
Práve nízka fyzická aktivita je jedným z faktorov, ktoré u psov prispievajú k vzniku demencie. „Štúdie ukazujú, že duševná aktivita a cvičenie sú dôležité pre pohodu psa rovnako ako u ľudí,“ uviedla veterinárka Dana Varble. „Stimulácia mozgu je dôležitá a dá sa jednoducho praktikovať napríklad pomocou potravinových hádaniek.“
Liek nemáme, ale môžeme to psom aspoň uľahčiť
Netreba zabúdať ani na vhodnú stravu. „Výživové doplnky zlepšujú príznaky a spomaľujú kognitívnu dysfunkciu. Pre starnúcich psov existujú aj špeciálne krmivá,“ uviedla Varble. Medzi hlavné symptómy demencie patrí zmena v interakcii s inými psami a ľuďmi, podráždenosť, únava či zábudlivosť.
„Neexistuje žiadny liek na demenciu psov či Alzheimerovu chorobu u ľudí, ale zlepšením nášho chápania týchto chorôb pomocou výskumu ako je tento, môžeme nájsť lepšie spôsoby prevencie, identifikácie a liečby. A tým odstrániť tieto hrozné choroby,“ dodal Nick Sutton, expert na zdravie psov.