Tento rok tragickými správami rozhodne nešetril. Požiare v Austrálii, globálna pandémia, odchod známych osobností, ako Conchata Ferrell či Sean Connery – je toho kvantum a valí sa to na nás z každej strany. Z televízie, novín, internetu… stačí. Naozaj stačí. To si okrem nás povedal aj taliansky ilustrátor Mauro Gatti, ktorý sa na svet pozerá o čosi optimistickejšie.
Na rozdiel od toho zlého, čo sa na našej planéte deje, sa zameriava na to dobré a pekné. A to pretavuje do svojej ilustrovanej tvorby, ktorú na Instagrame prezentuje pod názvom The Happy Broadcast. Niečo z nej sme ti ukázali minulý rok, aj ten predtým, no keďže tento rok nebol na úspechy o nič chudobnejší, prinášame ti pokračovanie.
1. Austrália fičí na pive
Doslova. Počas pandémie koronavírusu exspirovali milióny litrov piva, namiesto toho, aby ich vyliali, sa ich však miestni rozhodli zužitkovať. Pivo sa teda stalo obnoviteľným zdrojom energie. Týždenne na energiu pretvárajú 150-tisíc litrov piva, čo stačí na napájanie 1200 domácností.
2. Lepší život v Sudáne
Sudánske autority v júli prijali zákon o zákaze mrzačenia ženských genitálií (ženská obriezka), ktorý bude pridaný do Africkej listiny detských práv. Koncom novembra miestni ministri taktiež zakázali sobáše detí, a to aj napriek tomu, že doposiaľ zákaz svadby pred dovŕšením 18 narodenín radikálne odmietali.
3. Namiesto kociek ochranné štíty
Továreň na LEGO v Dánsku modifikovala niektoré stroje, aby namiesto stavebníc vyrábali ochranné štíty pre domácich zdravotníkov v prvej línii. Vyrábajú až 13-tisíc kusov denne.
4. Nový začiatok
Hlavné mesto Holandska Amsterdam skúša nový projekt, ktorý by mal mladým značne uľahčiť život. Mesto odkupuje ich dlhy, pomáha im nájsť prácu či získať vzdelanie, vďaka čomu môžu začať odznova s čistým štítom. Mesto si myslí, že mladí ľudia s nestabilným príjmom nie sú schopí vyhrabať sa z finančných problémov sami, preto im chce pomáhať.
5. Magická „šupka“
Spoločnosti Apeel Sciences so sídlom v Kalifornii sa podarilo vyrobiť jedlú ochrannú vrstvu, vďaka ktorej jednotlivé potraviny vydržia až o mesiac dlhšie. „Šupka“ je veľmi tenká, zadržiava vo vnútri prirodzenú vlhkosť ovocia či zeleniny a bráni mu v oxidácii. Skvelá vec pri boji s plytvaním jedlom.
6. Šikovní ňucháči
Francúzski vedci zistili, že psy sú schopné vycítiť z človeka koronavírus, konkrétne na základe zápachu potu z podpazušia. Rozhodli sa ich teda trénovať. Počas tréningu osem psov (ktoré boli už predtým cvičené na hľadanie výbušnín či rakoviny čreva) zisťovalo prítomnosť vírusu s 95-percentnou pravdepodobnosťou úspechu.
7. Ekologické napájanie
Mestská časť Sydney označovaná ako centrum, ktorá je momentálne domovom pre viac ako 250-tisíc obyvateľov, je konečne 100-percentne zelená. Teda minimálne čo sa energie týka. Mestská časť vďaka solárnym a veterným elektrárňam čerpá všetku šťavu len z obnoviteľných zdrojov. Táto zmena najbližších desať rokov ušetrí 200-tisíc ton oxidu uhličitého, ktorý by inak putoval do atmosféry.
8. Stop fajčeniu vďaka Covidu
Od rozpuku globálnej pandémie sa len na území Spojeného kráľovstva vzdalo cigariet takmer milión ľudí a ďalšieho takmer pol milióna sa o to aspoň pokúsilo (hoci neúspešne). Väčšinou to boli mladí ľudia vo veku od 16 do 29 rokov (až 17 %), zatiaľ čo ľuďom po päťdesiatke to veľmi nešlo (7 %).
9. Sloní baby boom
Keňa hlási, že sa populácia slonov v ich končinách od roku 1989 takmer zdvojnásobila, všetko vďaka protipytliackym opatreniam. V roku 1989 mala Keňa len niečo okolo 16-tisíc slonov, v roku 2018 to už bolo neuveriteľných 34-tisíc a čísla doteraz rastú. Za ich lov tam teraz hrozí dlhý čas za mrežami.
10. Batman z Južnej Ameriky
Neznámy muž v kostýme Batmana sa prechádzal po uliciach Santiaga, hlavného mesta Čile, a rozdával jedlo ľuďom bez domova. Sám povedal, že by radšej ostal v anonymite. „Pozrite sa okolo seba a skúste nájsť niekoho, kto práve potrebuje trochu jedla, vášho času či útechy,“ odkazuje ostatným.
11. Magické hubičky
Oregon ako prvý štát v rámci USA legalizoval „magické hríbiky“. Známe halucinogénne hríby majú totiž okrem iného obsahovať aj psilocybín, ktorý je v boji so psychologickými ochoreniami až 4-krát účinnejší ako antidepresíva.
12. Nečakané zásielky
Pracovníci národného parku Khao Yai v Thajsku už mali plné zuby nevychovaných návštevníkov, ktorí za sebou nechávali kvantá odpadu. Za pomoci vlády teda vymysleli riešenie. Odpadky teraz zbierajú do kartónových krabíc a poštou ich zasielajú naspäť ľuďom, ktorí ich tam odhodili. Návštevníci sa musia vždy najprv zaregistrovať, preto je ľahké vystopovať, ktorý z nich tam smeti nechal.
13. Malý potkaní hrdina
Potkan menom Magawa dostal za svoje hrdinské činy vzácnu zlatú medailu. Potkan zachránil tisíce ľudských životov, keďže sa mu podarilo úspešne vyňuchať množstvo nevybuchnutých mín na mínovom poli v Kambodži. Toto ocenenie je jedným z najväčších, aké sa príslušníkovi zvieracej ríše kedy podarilo dostať.
14. Po smrti súčasťou prírody
Holandský startup sa rozhodol zostrojiť rozložiteľnú „živú truhlu“, ktorá je namiesto dreva kompletne vyrobená z húb. Tento vynález je environmentálne prijateľnejšou alternatívou klasickej drevenej, zamatom vystlanej truhly, vďaka ktorej sa môže človek po svojej smrti stať súčasťou prírody. Poetické, nie?
15. Farma na streche nemocnice
Bostonská nemocnica Boston Medical Center naozaj verí, že jedlo je liek. Aby to dokázala aj širokej verejnosti a svojim pacientom, vybudovala na vlastnej streche organickú farmu. Ročne na nej vypestujú takmer 3000 kilogramov zeleniny ako pre pacientov, tak aj pre samotný nemocničný personál. O farmu sa stará viac ako 400 zanietených dobrovoľníkov.
16. Robotické delfíny
Spoločnosti Edge Innovations sa podarilo vyrobiť realistického robotického delfína, ktorý by mohol časom nahradiť živé delfíny v zajatí zábavných parkov. Roger Holzberg, jeden z dizajnérov pracujúcich na projekte, hovorí, že na ňom aktívne pracovali posledných dvadsať rokov.
17. Cena podľa uhlíkovej stopy
Švédi otvorili obchod s potravinami, v ktorom sa cena jednotlivých produktov odvíja od ich uhlíkovej stopy. Produkcia jedla má na svedomí takmer štvrtinu všetkých skleníkových plynov. Aj napriek tomu, že sa zelené organizácie snažia na túto problematiku upozorňovať, bežný konzument stále netuší, ktoré jedlá sú vlastne tie zlé. Obchody ako Climate Store im značne uľahčia výber.
18. Revolučná slepecká palička
Slepý vynálezca inovoval klasickú slepeckú paličku a vytvoril šikovnú pomôcku zvanú Smart Cane. Tá využíva kombináciu Google máp a ultrasonických senzorov, vďaka ktorým identifikuje, kde sa človek nachádza, a pomáha mu zorientovať sa v prostredí. Momentálne používa klasickú slepeckú paličku viac ako 50 miliónov zrakovo postihnutých ľudí. Tento vynález im rapídne uľahčí život.
19. Hygienické produkty zadarmo
Je to oficiálne! Škótsko sa stalo historicky prvou krajinou na svete, ktorá ponúka menštruačné pomôcky, ako tampóny či vložky, zadarmo všetkým, ktorí ich potrebujú. Vysoké a stredné školy sa musia uistiť, že k nim majú študenti prístup, určité verejné miesta ich majú zase sprostredkovať širokej verejnosti.
20. Holiči ako psychológovia
Keďže sú momentálne ľudia ešte vystresovanejší ako predtým, nezisková organizácia v Spojených štátoch trénuje holičov, aby vedeli klientom poskytovať terapeutickú pomoc. Počas 12 mesiacov sa učia aktívne načúvať, chápať klientove emócie a pomáhať búrať stigmu spojenú s duševným zdravím ako takým.