Chodíš so svojou milovanou polovičkou už nejaký ten piatok. Kamoši a okolie si nevedia predstaviť, že by váš vzťah nakoniec neskončil svadbou. Na prvý pohľad vyzeráte ako ideálny pár, v skutočnosti to nie je až také ružové. K svadbe ťa viac-menej tlačí akýsi pocit, ktorý ti našepkáva, že ste spolu už príliš dlho, a zároveň sa ti nechce začínať nový vzťah. Veď napriek niekoľkým nedokonalostiam si vlastne spokojný alebo spokojná.
Najťažšie to býva pri prvej láske, lebo až prvý rozchod ti nastaví zrkadlo. Odstupom času zistíš, či ti ten druhý chýba, alebo si rád, že už spolu nechodíte. Ak si však taký, že sa bojíš zmien a neveríš, že by si mohol stretnúť lepšieho človeka, pri ktorom nebudeš musieť prižmurovať oči a bezvýhradne ho ľúbiť, zbystri pozornosť. Spísali sme pre teba päť varovných signálov, vďaka ktorým možno prehodnotíš svoj vzťah.
1. Neisté pocity
Asi je to najväčšie klišé, ale keď cítiš, že niečo nie je úplne správne, nemal by si to nechať len tak. Obzvlášť, ak hovoríme o človeku, s ktorým by si mal stráviť celý zvyšok života. Možno ti na tom druhom vadia veci, ktoré pokladáš za drobnosti. V konečnom dôsledku to môžu byť podstatné časti skladačky, kvôli ktorým sa trápiš a nie si s nimi okej oveľa viac, ako si nahováraš.
Mal by si dobre prehodnotiť, či to naozaj dokážeš akceptovať. Lebo z nešťastnej lásky sa môžeš dostať do úzkosti alebo depresie. To určite nechceš, veď nikdy nie je neskoro na zmenu k lepšiemu. Sebcov nikto nemá rád, ale v takýchto situáciách by si ním, naopak, mal byť. Je to tvoj život a ty chceš byť šťastný. Inak sa budeš s prsteňom na ruke zamýšľať, čo keby som vtedy…
2. Je ti to jedno
Ak niekoho skutočne ľúbiš, logicky ti na ňom veľmi záleží. Keď s tým druhým nie si, premýšľaš, čo práve robí, ako sa má, či sa mu nič nestalo a je v poriadku. Obetoval/a by si zaňho doslova aj svoj život. Keď to cítiš inak alebo nemáš vnútornú potrebu to vedieť, asi to nebude „the one.“
Nemusí to byť vyslovene tak, že na nič iné počas dňa nemyslíš a venuješ svojej polovičke celý voľný čas. Na druhej strane nie je dobrý ani tvoj úplný nezáujem. Napríklad, ak frajerka ide von s kamoškami a ty sa ani nespýtaš kam. Zaspíš skôr, ako sa vráti domov, a na druhý deň ťa netrápi, ako sa zabavila. Nikto od teba nevyžaduje neustálu kontrolu a žiarlivosť, ale zdravý stred.
3. Počúvaj okolie
Ako ťa vedia ostatní poza chrbát kvalitne ohovoriť, niekedy ti dokážu otvoriť oči. Rovnako kamoši vedia byť občas naozaj dobrí radcovia. Väčšinu svojej najbližšej partie poznáš takmer celý život, veľmi dobre ťa poznajú a prežili s tebou nejeden tvoj vzťah. Vidia, či si sa zmenil alebo nie. Ak k lepšiemu, je to v poriadku. V opačnom prípade by si si mal zložiť ružové okuliare.
Hovorí sa, že láska hory prenáša. Zároveň dokáže rozbiť dlhoročné priateľstvá. Ani sa nenazdáš a zistíš, že robíš veci podľa toho, ako chce ten druhý. Chodíš von s jej partiou, pri výbere dovolenky si tiež iba štatista a o zariadení spoločného bývania sa ani nemusíme rozprávať. Nehovoriac o tom, že si sa zo svojej milovanej dediny musel presťahovať do jednoizbového bytu v meste a pravidelne sa chodíš prechádzať po kávičkách. Zakývaj svojej toxickej láske, zavolaj starej partii a uvidíš, ako ťa nostalgia prebudí k životu. Vitaj späť v realite.
4. Rodina
Schválne uvádzame rodinu až po kamarátoch, lebo na jej názory si vedel byť pekne alergický. Nedirigoval ťa len otec a mama, starali sa do teba aj ujo s tetou a tiež tvoje staršie sesternice. Svoje ti tiež povedala stará mama, ktorá ti vyčistila žalúdok, že si už dlho nebol na nedeľnej omši. Nech sú všetci, akí sú, vo svojej podstate ťa majú radi a chcú ti poradiť.
Keď raz sám budeš rodič, v určitom momente zistíš, že si rovnaký ako tvoji rodičia. Tiež budeš chcieť pre svoje dieťa len to najlepšie a vtedy ti nepríde ako zlý nápad porozprávať sa s ním a usmerniť ho. Jednoducho, keď najbližšia rodina vidí, že ti určitý vzťah neprospieva, zmenil si sa a skôr sa vnútorne trápiš, nie je hanbou im dať za pravdu. Môžeš byť tvrdohlavý a snažiť sa im dokázať, že sa mýlia, akurát za to možno zaplatíš až príliš veľkú daň. Čas, ktorý nevrátiš.
5. Filmový „HAPPY END“
Život ťa naučil, že vzťahy a romantické scény z amerických filmov sa niekedy až drasticky odlišujú od reality. Možno nebývaš v luxusnom dome, nemáš drahé auto a nikdy si nebol alfa samec strednej školy. Tvoj svet nie sú samé párty, večierky a dovolenky niekoľkokrát za rok. Máš však svoju lásku, s ktorou si objednávaš pizzu a sleduješ filmy. Pre niekoho sa to javí ako priam ideálny večer, teba to však nudí.
Nemáš síce nápad na lepší program, ale ťahá ťa to za novými dobrodružstvami a zážitkami. Jediné, čoho si súčasťou, je to, ako každý víkend pozeráte filmy a ako sa tvoj partner alebo partnerka postupne „vypapáva“ a zaokrúhľuje. Ani jedno z toho ťa neteší a nekončiaca rutina ťa viac a viac ubíja.
Možno len potrebuješ stretnúť niekoho, kto tvoje dni oživí, vďaka komu sa prebudíš a zažiariš. Aj tvoj život môže mať happy end. Presne taký, ktorý si pravidelne vídal vo filmoch a premýšľal, či sa nemôžeš mať inak – lepšie a spokojnejšie. Môžeš. Rozchod s aktuálnou „láskou“ nebude jednoduchý, ale bude prvým krokom na tvojej ceste za šťastím.