Kvôli technickým pokrokom sa mení aj spoločnosť. Je prirodzené, že sa náš životný štýl odlišuje od toho, ktorý mali ľudia pred niekoľkými desiatkami rokov.
Momentálne v spoločnosti dosť badať vplyv moderných technológií. Tie nás niekedy ovplyvňujú oveľa viac, ako by sme možno sami chceli. Dôsledkom toho, akú tvár má dnešná spoločnosť, vzniklo niekoľko zvláštnych paradoxov. Toto je niekoľko z nich:
Ospravedlňujeme sa, keď niekomu neodpisujeme na sociálnej sieti
Alebo sa hneváme, ak nám niekto dá povestný “seen“ a následne neodpisuje. Zvykli sme si, že internetová komunikácia je okamžitá, preto čakáme aj okamžité odpovede.
Dokážeme sa ľuďom ospravedlňovať za to, že sme im neodpísali na sociálnej sieti, no keď sme spolu a rozprávame sa, tak nám ani trochu nepríde blbé, že pozeráme do mobilu a nepočúvame toho druhého. Vtedy nám ospravedlnenie nechýba.
Pomáhame najviac pred Vianocami
Zrazu sa v ľuďoch zobúdza akási ľudskosť a chcú pomáhať. No charity a rôzne dobročinné organizácie potrebujú pomoc počas celého roka, nielen pred Vianocami. Je super, že vôbec pomôžeme, no treba na to myslieť po celý rok, nie iba keď sa zaligocú nákupné centrá.
Občas pomáhame iba s cieľom povedať o tom druhým a presvedčiť svojich followerov o tom, aký som dobrák, pričom to gro pomáhania sa vytráca.
Viac sa zaujímame o cudzích ľudí ako o svojich blízkych
Sledujeme životy ľudí, ktorých zväčša ani nepoznáme a vieme o nich naozaj veľa osobných informácií. Mnohokrát si však nepamätáme narodeniny svojich blízkych alebo to, ako sa volá kamoškin najnovší frajer. Viac pozornosti venujeme cudzím ľuďom, ktorí nás vpúšťajú do svojich životov, ako samým sebe alebo svojim blízkym.
Proti nenávisti bojujeme ďalšou nenávisťou
Keď sa stane niečo zlé, na internetových diskusiách sa vynárajú ľudia, ktorí všetko vedia najlepšie a ihneď majú na všetko odpoveď. Vynášajú súdy bez toho, aby poznali okolnosti, ktoré sú s udalosťou späté.
Veľakrát vidíš, ako matka nejakého dieťaťa odsúdi nejakého človeka, ktorého príbeh nepozná, a bez hanby napíše na internete, že mu praje smrť a podobné, veľmi nehumánne veci. Chceme bojovať za dobro so zbraňami v rukách.
Strácame schopnosť komunikovať, aj keď si denne napíšeme tisícky slov
Keďže nám internetová komunikácia umožňuje komunikovať cez fotky a emoji, zdieľame medzi sebou veci, ktoré by sme si inak možno ani nepovedali. Naša komunikácia aj vzťahy sú čoraz viac povrchné. Bavíme sa o úplne nepodstatných veciach iba preto, lebo môžeme.
Keď sa však stretneme, nemáme si čo povedať, lebo sme všetko zavesili na sociálne siete a ten druhý ti odpovedá: „Hej, videl som na Instagrame…“ Ak by sme však mali niečo vážne medzi sebou prebrať, zoči-voči to dokáže už len málokto. Úprimnosť a ľudskú otvorenosť nahrádzajú fenomény, ako napríklad ghosting.
Mobilný telefón už takmer neslúži na telefonovanie
Znovu si platíme za internet horibilné sumy ako kedysi, keď nebol internet úplne bežný. Mobily nám slúžia na nekonečné scrollovanie internetu a sociálnych sietí, komunikáciu s kadekým, hľadanie si novej lásky, hranie sa hier, fotenie, natáčanie videí, no už takmer vôbec ich nepoužívame na telefonovanie.
Vzťahy sú doslova instantné
Vzťahy sa schovávajú za zvláštnu hru, kto je lepší párik ako tí druhí, ktorá sa skrýva za hashtag #couplegoals. Na sociálnych sieťach sa tvárime ako ten najlepší a najšťastnejší párik na svete, no za oponou internetu sa denne hádame. Ak nás náhodou partner nahnevá, tak nám stačí vziať mobil do ruky a do pár minút si dohadujeme rande s niekým iným.
Fotografie už neslúžia ako spomienky
Bez rozmyslu vytvárame tisícky fotografií, ku ktorým sa len zriedka vraciame. Zväčša si niečo fotíme s cieľom dať to na sociálne siete, nie s cieľom mať nejakú spomienku. Kedysi sme si fotili pamiatky, teraz si fotíme seba s pozadím nejakej pamiatky. Pritom realita v porovnaní s fotografiami na sociálnych sieťach býva často poriadne odlišná.