Fantastický seriál The Queen’s Gambit sa zaslúžene stal hitom tohtoročnej zimnej sezóny. Odbil si premiéru koncom októbra a okamžite sa zaradil na prvé miesto sledovaných programov na Netflixe. Spôsobil tiež hotový šachový ošiaľ a o tento zaujímavý šport sa tak začalo zaujímať mnoho ľudí, ktorí ho doteraz úspešne ignorovali.
Pokiaľ si seriál stále nevidel, mal by si to určite okamžite napraviť. Odkázať ťa môžeme na našu viac než spokojnú recenziu. Príbeh rozpráva o sirote Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), ktorá v sebe objaví obrovský šachový talent. Má všetky predpoklady na to, aby sa stala novou veľmajsterkou. Lenže cestu za týmto titulom jej komplikujú traumy minulosti a závislosť od sedatív a alkoholu.
V celom seriáli sa nachádza mnoho odkazov a easter eggov, ktoré si pri sledovaní možno nepostrehol. V tomto článku sa na ne pozrieme trochu bližšie.
Pozor, článok obsahuj spoilery!
1. Hráčske partie sú autentické
Tvorcovia si dali záležať na tom, aby boli jednotlivé šachové partie na sto percent autentické. Všetky ťahy boli konzultované s prvotriednymi šachovými majstrami. Väčšina hercov netušila, ako sa šach hrá, takže dohľad majstrov bol viac než potrebný.
Ako konzultanti sa na seriáli podieľali šachový tréner Bruce Pandolfini a ruský šachový veľmajster Garry Kasparov. Aby boli jednotlivé partie napínavejšie a dynamickejšie, tvorcovia akurát zrýchlili tempo jednotlivých ťahov. V realite je totiž šach oveľa pomalší.
2. Figúrky, ktoré Beth vidí na strope, sú zo šachovej súpravy pána Shaibela
Beth Harmon (Anya Taylor-Joy) si v priebehu seriálu často predstavuje šachové figúrky na strope. Keď sa na ne pozrieš detailnejšie, zistíš, že ide o presne tie isté figúrky, ktoré vlastní pán Shaibel (Bill Camp), údržbár v domove, kde skončí Beth po smrti rodičov. Je to práve Shaibel, kto zasvätí Beth do tajomstiev šachu a naučí ju niekoľko základných stratégií.
3. Štýl hry Harryho Beltika bol inšpirovaný šachistom Magnusom Carlsenom
Harry Beltik (Harry Melling) je jedným z Bethiných protivníkov, ktorý sa neskôr stane jej dobrým kamarátom. Viacero postáv seriálu je založených na skutočných šachistoch. Harry Beltik a štýl jeho hry je inšpirovaný nórskym majstrom Magnusom Carlsenom. Postava Bennyho Wattsa (Thomas Brodie-Sangster) bola zase inšpirovaná legendárnym Bobbym Fischerom, ktorého mnohí považujú za vôbec najlepšieho šachistu histórie.
4. Beth stále používa svoju prvú šachovú súpravu
Keď Beth vyhrá svoju prvú súťaž, za peniaze, ktoré získa, si kúpi svoju prvú šachovú súpravu. Následne môžeme vidieť, že ju používa aj v ďalších epizódach (teda v priebehu ďalších rokov). Vidieť ju môžeme aj v poslednej epizóde, keď sa Beth v hotelovej izbe snaží analyzovať hru s Luchenkom (Marcus Loges).
5. Hra s bielymi figúrkami
Keď sa Beth ešte ako malé dievčatko zoznamuje so šachom, pán Shaibel jej určí, aby hrala s čiernymi figúrkami (čím on získava výhodu prvého ťahu). V poslednej epizóde počas finálneho zápasu s Borgovom (Marcin Dorociński) ale Beth hrá s bielymi figúrkami, čo má naznačovať, že z tohto duelu vyjde ako víťaz.
6. Štýl oblečenia Beth v poslednej epizóde je vizuálny odkaz na figúrku kráľovnej
Po svojom víťaznom ťažení v Moskve sa Beth rozhodne prejsť po ulici. V tejto scéne má na sebe biely kabát, biele nohavice a topánky a biele rukavice. Okrem toho má aj štýlovú bielu čiapku. To všetko je vizuálny odkaz na šachovú figúrku kráľovnej. Odkazuje to tiež na fakt, že Beth sa stala kráľovnou vo svete šachu, keďže dokázala poraziť doterajšieho veľmajstra.
7. Odkazy na skutočné šachové zápasy
Už sme sa zmienili, že mnohé postavy v seriáli majú svoj reálny predobraz. Rovnako to platí aj pre jednotlivé zápasy, ktoré odkazujú na skutočné šachové súboje a jeho históriu. Mnohé zo zápasov sú rekonštrukciou skutočných šachových partií. Ako inšpirácia poslúžili súboje Borisa Spasskyho a Bobbyho Fischera, ale napríklad aj spôsob hry Gioachina Greca zo 17. storočia.
8. To, že má seriál sedem epizód, nie je náhoda
Miniséria The Queen’s Gambit má sedem epizód. Vzhľadom na to, aký dôraz na detaily tvorcovia kládli, je jasné, že to nie je náhoda. Sedem epizód totiž odkazuje na sedem políčok na šachovnici, ktoré musí pešiak prekonať, aby sa dostal na opačný koniec a premenil sa na kráľovnú. Celkom pekne to tak symbolizuje Bethinu cestu za konečným víťazstvom.
9. Šachovnicové vzory sú použité na viacerých Bethiných šatách
Seriál je plný najrôznejších vizuálnych odkazov. Je to jednak Beth štylizovaná do figúrky kráľovnej, ale aj rôzne iné náznaky, ktoré odkazujú na šachovnicu. Vo viacerých scénach tak môžeme vidieť, že Beth má na sebe šaty so šachovnicovým motívom.
10. Zelená farba
Ďalším výrazným vizuálnym odkazom sú šaty bledozelenej farby. Tie má na sebe malá Beth v prvej epizóde a následne má veľmi podobné šaty aj vo finálovom dueli s Borgovom. Tvorcovia sa vyjadrili, že tieto šaty pre Beth znamenajú domov. Keď bola malá, šaty jej dala jej matka, v poslednej epizóde sa tak Beth symbolicky „vracia domov“. Je tým naznačené, že sa vyrovnala so smrťou svojej matky a konečne našla pevnú pôdu pod nohami.