Toto zistenie vyplýva z dokumentu Vnímanie minorít v Európskej únii: LGBTI ľudia (Perception of minorities in the EU: LGBTI people). V priloženom rebríčku sa nachádzame úplne na poslednom mieste. Len približne jedna tretina z nás súhlasí s tým, aby mali homosexuálne páry rovnaké práva ako tie heterosexuálne.
Táto téma sa v posledných dňoch skloňuje v médiách ešte častejšie ako doteraz. Môže za to dvojnásobná vražda pred podnikom Tepláreň na Zámockej ulici Bratislave, ktorá mala korene v nenávisti a homofóbii. Je otázne, čo sa touto tragickou udalosťou zmení a kto v širšom kontexte ponesie zodpovednosť.
Na dne rebríčka
Pred nami sú Česi, Poliaci a aj Maďari. Dokonca krajiny ako Bulharsko či Rumunsko. O niečo lepšie sú na tom aj Chorváti alebo Litva. Až 69 % Slovákov si totiž myslí, že homosexuáli by nemali mať a požadovať rovnaké práva ako „normálni ľudia“. Na priloženej tabuľke sa nachádzajú štáty s počtom nižším ako 50 %.
Na opačnej strane rebríčka sa nachádzajú krajiny zo západu a severu Európy. Najtolerantnejším štátom je Švédsko, ktoré tesne nasleduje Holandsko. Prvú sedmičku dopĺňa ešte Španielsko, Veľká Británia, Dánsko, Nemecko a Luxembursko.
Ďalšie štatistiky
Z dokumentu vyplýva, že až 59 % Európanov si myslí, že transgenderové osoby by mali mať možnosť uviesť v osobných dokumentoch informácie, ktoré sa zhodujú s ich vnútornou rodovou identitou. Ďalej aj to, že 46 % ľudí súhlasí s tým, že v oficiálnych dokumentoch by mala byť možnosť výberu tretieho pohlavia.
Ak sa pozrieme na vzdelanie, tak podľa 71 % ľudí by vzdelávacie materiály v škole mali obsahovať informácie o diverzite (napríklad o homosexualite). Približne rovnakému počtu by nevadilo, keby bol ich kolega homosexuál alebo bisexuál. Iba 55 % Európanov by bolo schopných akceptovať, ak by ich dieťa bolo súčasťou LGBTI komunity.