Odpad predstavuje obrovskú výzvu pre súčasného človeka. Veľa toho vyrábame, veľa toho spotrebúvame, a je preto jasné, že výsledkom sú kopy odpadu. Čo s tým? Súčasťou riešenia je recyklácia, separácia, zodpovedná spotreba a predovšetkým predchádzanie vzniku odpadu.
Zodpovedná spotreba je zrejme to úplne najjednoduchšie. Stačí kupovať len to, čo naozaj potrebujeme, využívať veci do konca ich životnosti a to, čo by mohol využiť iný človek, posunúť ďalej. Dá sa tak výrazne zredukovať množstvo odpadu bez toho, aby sme sa museli vzdať pohodlia.
Dumpster diving
Bežní ľudia môžu nakupovať zodpovedne k životnému prostrediu, čo však je z toho, ak obchody a iné prevádzky každodenne vyhodia do odpadu desiatky kíl bezchybných potravín či iného použiteľného tovaru s drobnými chybami?
Väčšina veľkých reťazcov v súčasnosti narába s odpadom zodpovedne. Chybový tovar či preexspirované potraviny sú vyradené z predaja, avšak neskôr sa zhodnocujú – napríklad smerujú do potravinovej banky či na kŕmenie zvierat. Menšie podniky však nie vždy majú kapacity či vôľu na to, aby s odpadom správne zaobchádzali.
Stále je tak možné objaviť v odpade mnoho využiteľných produktov, ktoré však skončia na skládkach. V reakcii na to sa v niektorých krajinách, ako Nemecko, Anglicko, Dánsko či Nórsko, rozšíril fenomén dumpster divingu. Ide o hľadanie jedlých potravín v odpadkových košoch.
Nejde však o niečo, na čo by boli odkázaní ľudia zo sociálne slabších vrstiev. Dumpster divingu sa venujú osoby zo všetkých spoločenských tried – berú ho totiž ako životný štýl, dobrodružstvo a istú formu environmentálneho aktivizmu.
Čo zbierajú?
Pojem dumpster diving sa najčastejšie spája so zbieraním potravín z košov pri obchodných domoch. Odhaduje sa, že až polovica zeleniny a ovocia, ktorá v Európe končí v odpade, je úplne nezávadná a zvyčajne je vyhodená len preto, že nespĺňa „estetické požiadavky“. Niektoré reťazce však v tejto oblasti robia pokrok a takéto „nepekné“ výrobky predávajú so zľavou.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo za „poklady“ dokážu šikovní lovci uloviť v kontajneroch
- Ako vnímajú fenomén dumpster diving v zahraničí
- Ako odpad definujú slovenské zákony
- Je vyberanie odpadkov z odpadových nádob na Slovensku legálne
- Dobré rady pre prípad, že by si sa do toho chcel sám pustiť
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom