Každý rok pribudnú na pulty kníhkupectiev nové a nové svedectvá ľudí, ktorí prežili peklo koncentračných táborov a ďalších hrôz druhej svetovej vojny, no len máloktoré si dokážu prečítať aj čitatelia so slabším žalúdkom.
Možno si už počul o holokauste a tvoju zvedavosť drží na uzde skutočnosť, že patríš medzi tých, ktorým stačia depresívne správy z televíznych novín. Ak však chceš byť v obraze a mať lepšiu predstavu o tragickej histórii ľudstva a pritom nestratiť úsmev z pier, máme pre teba pár tipov na čítanie. Tieto príbehy síce napísal život tých, ktorí prežili, ale nezlomil ich ducha a nadhľad, ktorý by sme im všetci mohli závidieť.
Šaty robia človeka (Martin Greenfield)
Ak možno povedať o knihe, v ktorej svoj životný príbeh rozpráva niekto, kto musel zažiť zverstvá nacistov, že je krásna, tak je to práve táto. Jedinečné pamäti Martina Greenfielda dodávajú nádej a obnovujú vieru v nezlomnosť človeka.
„Hoci to znie čudne, dve roztrhnuté nacistické košele pomohli jednému židovi vybudovať najslávnejšiu a najúspešnejšiu americkú spoločnosť na výrobu zákazkových oblekov. Boh má úžasný zmysel pre humor.“
S úprimný nadhľadom a sarkastickým zmyslom pre humor je vyrozprávaný celý príbeh muža, ktorého smrť niekoľkokrát obišla a po ťažkých životných skúškach sa dostal do Ameriky, kde začal nový život. Tento milý pán (z obálky), ktorý už oslávil úctyhodnú 90-tku, bol miestami riadny fičúr, ale za každých okolností používal rozum a srdce. Inak by sa nevypracoval na najvýznamnejšieho žijúceho krajčíra v Amerike, ktorý ušil aj posledný oblek pre Michaela Jacksona. Táto kniha ti priblíži trpkú históriu a zároveň ťa nabije obrovskou energiou.
Najšťastnejší človek na zemi (Eddie Jaku)
Usmievam sa. Aj ty sa budeš. Pretože inak sa nedá. Nielen pri pohľade na tú jednoduchú, krásnu a výstižnú obálku, ale aj pri závere Eddieho príbehu. Hoci nás tento výnimočný muž pred rokom navždy opustil, dožil sa 101 rokov a zanechal nám azda najstručnejší (len 191 strán v slovenčine), veľmi hlboký a veľavravný príbeh úzko spojený s holokaustom, ktorý napriek trpkému priebehu končí neskutočne pozitívne.
„Zármutok, s ktorým sa niekomu zdôveríme, je už iba polovičný. Radosť, o ktorú sa podelíme, je dvojnásobná.“
V mnohom s ním budeš určite súhlasiť – že tie najdrahšie veci si za peniaze nekúpime, rodinu máme iba jednu, priateľstvo je jedna z najvzácnejších komodít, ktoré môžeme mať, a práca nám dokáže dať zmysel a vedomie, že každý jeden z nás je užitočný. Zažil obrovské poníženie a bolesť, na druhej strane ti ukáže obdivuhodnú nezlomnosť a odhalí svoju múdru dušu.
Pri niektorých vetách ti možno srdce vynechá niekoľko úderov: „Predstavte si také hladovanie, že nemôžete jesť.“ Pretože keby zjedol jedlo, ktoré mu chcel priateľ tajne podarovať, jeho telo by to nezvládlo, už nedokázalo prijať toľko tuhej stravy. Inokedy sa zas usmeješ od ucha k uchu nad Eddieho dôvtipom a pozitívnym nadhľadom.
Eddie v neposlednom rade zdôrazňuje, aký je dôležitý každý jeden človek a akú máme moc ovplyvniť ďalšie generácie, preto nesmieme podceňovať to, čo im odovzdávame. „Dnešné úsilie nás všetkých ovplyvní ľudí, ktorých nikdy nespoznáme.“ Zažil najkrutejšiu spoločnosť v dejinách ľudstva, a predsa sa zmierene obrátil čelom k šťastiu a sľúbil si, že bude žiť každý deň naplno.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane