Je veľa zaujímavých vecí o zvieratách, ktoré nás na biológii nikto neučil, ale keď sa na to tak človek pozrie, asi na to mali pádny dôvod. Predsa len, nikto nemusí vedieť všetko. Ale ty očividne chceš, keďže si tu, tak nech sa páči. Niekoľko bizarných, nechutných a mrazivých faktov zo zvieracej ríše, ktoré ti s najväčšou pravdepodobnosťou pokazia deň. Uži si to.
1. Holotúria vyvráti na predátora svoje vnútornosti
Veľmi netradičný obranný manéver. Holotúria, pre prostý ľud známa aj ako morská uhorka, je vskutku bizarné stvorenie. Nejde len o tvar, vďaka ktorému vyzerá ako ľudský exkrement ležérne sa povaľujúci na morskom dne. Aj spôsob, akým odháňa predátora, má čo-to do seba. Keď je totiž holotúria v nebezpečenstve, vyvráti von hádam polovicu vnútorných orgánov.
Tento manéver sa nazýva eviscerácia. Črevá, dýchacia sústava, dokonca aj reprodukčné orgány – to všetko ide preč. Čuduj sa svete, predátorov to náramne láka, a zatiaľ čo si pochutnávajú na jej vnútornostiach, holotúria má šancu odcupitať preč a skryť sa. Žiť s pocitom prázdnoty (veľmi oprávneným) nie je práve med lízať, preto nasledujúce mesiace trávi uhorka prakticky nečinne a čaká, kým jej orgány dorastú.
2. Krakľa belasá odháňa predátorov zvratkami
Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako sa vyhnúť nechcenej konfrontácii, a vychrstnúť na opozíciu obsah svojho – v tomto prípade vtáčieho – žalúdka sa nepochybne radí medzi tie efektívnejšie. Tento operenec o tom vie svoje. Krakľa belasá je na prvý pohľad rozkošný modročervený vtáčik, ale keď nadobudne pocit, že ju chceš zjesť, mal by si utekať.
K tomuto kontroverznému spôsobu obrany sa uchyľujú výhradne mladé jedince. V prítomnosti nepriateľa vychrstnú trpkú oranžovú tekutinu s nepríjemným zápachom, vďaka ktorému už vôbec nevyzerajú ako lákavá korisť. Okrem toho pach zalarmuje rodičov, ktorí po návrate do hniezda hneď vytušia, čo sa v ich neprítomnosti dialo.
3. Vínne mušky majú pri tebe orgie
Vínne mušky. Veľmi malé, veľmi otravné, a to ešte nevieš tú najväčšiu pikošku – rady si to hromadne rozdávajú rovno pred tvojimi očami. Keď ich vidíš zgrupené na jednom mieste, s najväčšou pravdepodobnosťou nespriadajú plány na ovládnutie sveta. Pária sa. Tento akt môže trvať až 20 minút a samičky počas neho vystriedajú hneď niekoľko partnerov, kým nájdu správneho darcu genetického materiálu. Pôsobivé na tvory, ktoré žijú len mesiac, nie?
4. Hladkanie vtáky vzrušuje (stále sa bavíme o zvieratách)
Možno nevieš povedať turistovi, aký autobus vedie do centra, aj napriek tomu, že v tomto poondiatom meste žiješ celý svoj život. Možno nevieš povedať odzadu abecedu, ísť spať skôr, aby si ráno skôr vstal, a polievať kvety v takom intervale, aby nezdochli… ale niečo predsa určite vieš. Hladkať zvieratká.
Za predpokladu, že sa hladkať chcú a nie je to tiger, to predsa nie je žiadna veda, že? No možno budeš prekvapený, že na niektoré zvieratá to má úplne iný vplyv, ako by si čakal. Napríklad také vtáky hladkanie na chrbte či pod krídlami vzrušuje, a práve preto odborníci neodporúčajú niečo podobné robiť. Hoci sa vták brániť určite nebude, po čase sa v ňom z nedokonaného aktu nahromadí frustrácia, ktorá môže vyústiť do agresívneho správania. Ak teda hladkať, tak prevažne na hlave.
5. Niektoré žaby sa ukrývajú v sloňom truse
Čo robíš, keď ti je zima? Uvaríš si čaj, nazuješ hrubočizné ponožky a s knižkou v ruke sa schúliš pod deku k najbližšiemu radiátoru. To znie logicky. Za predpokladu, že si človek. Avšak, ako žaba žijúca v národnom parku Bundala na Srí Lanke prístup k podobným vymoženostiam asi nemáš, a tak si musíš vystačiť s tým, čo nájdeš.
Kopa teplého slonieho trusu asi práve nevonia, ale keď ti je zima, nie si to ty a berieš, čo príde. Na žabky sa podarilo naraziť výskumníkovi Ahimsaovi Campos-Arceizovi, ktorý v parku skúmal ázijské slony. Pri podrobnej analýze trusu sa snažil naraziť na semienka, ktoré spolu s výkalmi slúžia ako zdroj živín pre klíčiace a rastúce rastliny či huby. A namiesto toho našiel čo? Šesť žabiek troch rôznych druhov – microhyla ornata, microhyla rubra a sphaerotheca.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane