Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Chyby sa vo filmoch objavujú. Niekedy častejšie, inokedy menej, ale objavujú. Pri takých veľkých projektoch, akými nakrúcanie filmov či seriálov bezpochyby je, to vlastne nie je nič zvláštne. Okrem toho, čo si budeme hovoriť, veľa ľudí si tieto prešľapy ani nevšimne.

Napriek tomu je zaujímavé pozrieť sa na niektoré filmárske pochybenia, ktoré často ignorujú bežnú realitu a logiku len preto, aby bol výsledok čo najefektnejší. Nižšie ti predstavíme hneď 10 takýchto príkladov.

1. Priehľadné helmy astronautov

S týmto sa stretávame v obrovskom množstve najrôznejších sci-fi filmov. Astronauti na cudzej planéte majú helmy, cez ktoré môžeme bez problémov vidieť ich tváre. Tvorcovia nám tým, pravdaže, chcú dopriať pohľad na hercov a ich mimiku, ale faktom je, že v realite sú helmy astronautov nepriehľadné.

20th Century Fox

2. Found footage filmy a nekonečné batérie

Videl si kultový horor Záhada Blair Witch? Určite áno. Príbeh sa točil okolo troch študentov, ktorí pri nakrúcaní bez stopy zmizli v hlbokých lesoch. Ak si spomínaš, jeho uvedenie sprevádzala výborná mystifikačná kampaň, ktorá sa snažila navodiť dojem, že diváci sledujú skutočné nájdené zábery stratených študentov.

Keďže však študenti strávili uprostred lesa niekoľko dní, je veľmi zvláštne, že im nikdy nedošli batérie v kamerách. Podobné logické chybičky sa vyskytujú aj v mnohých ďalších filmoch, ktoré sú natočené v štýle found footage (napr. Grave Encounters).

Artisan Entertainment

3. Ukradnuté oblečenie hrdinom vždy sedí

Iste sám vieš, aké zdĺhavé je vyberanie nového oblečenia či topánok. Človek často musí vyskúšať niekoľko rôznych veľkostí, aby našiel tú správnu. Vo filmoch to, pravdaže, neplatí. Keď si hlavní hrdinovia ukradnú nejaké oblečenie, vždy im dokonale sedí.

Orion Pictures

4. Prestrelky a dialógy počas nich

Nie, počas divokých prestreliek rozhodne nie je možné viesť povznášajúce (alebo akékoľvek iné) debaty. Hluk z výstrelov je totiž v skutočnosti až príliš hlasný a pri strieľaní v realite musia ľudia na ušiach často nosiť chrániče (napr. aj na strelnici či pri športovej streľbe).

Warner Bros.

5. Chyby v dátumoch

Niekedy sú tvorcovia celkom leniví a neoveria si správne dátumy. Tak napríklad vo filme Forrest Gump v emotívnej scéne zomrie Forrestova láska Jenny. Forrest potom pri jej hrobe hovorí, že umrela v sobotu 22. marca 1982. V ten deň bol ale pondelok. Iste, malá chybička, ale keď už tvorcovia k nejakému dátumu priradia konkrétny deň, mohli by si to overiť.

Paramount Pictures

6. Zvuky vo vesmíre

Chápeme, že to pôsobí efektne, ale faktom je, že vo vesmíre nie je možné počuť žiadne cool výbuchy. Vesmírne vákuum neobsahuje častice, ktoré by boli schopné niesť zvuk. Avšak, aby sme boli féroví, viacerí tvorcovia si dali záležať, aby tento fakt zobrazili správne. Za všetkých môžeme spomenúť Christophera Nolana a jeho epické sci-fi Interstellar.

20th Century Fox

7. Moderné technológie a predmety v historických filmoch

V tomto prípade ide o drobné pochybenia. V historických filmoch sa občas stane, že si komparzista či herec zabudne zložiť náramkové hodinky, prípadne sa na pľaci zabudne mobilný telefón, ktorý následne vidno v scéne. Často sa v pozadí objavujú aj členovia štábu, prípadne na stoloch niekto nechá pohár s kávou zo Starbucksu (ako sa to stalo napríklad seriálu Game of Thrones).

HBO

8. Postavy odkazujú na neexistujúce miesta

K tejto chybe tiež dochádza najmä v historických snímkach. Pre filmárov je dôležité overiť si, či miesta, na ktoré postavy odkazujú, v tej dobe vôbec existovali. Podobný prešľap sa podaril režisérovi Jamesovi Cameronovi pri jeho veľkofilme Titanic.

Jack sa v ňom Rose zmieňuje, že navštívil jazero Wissota vo Wisconsine. V roku 1912, keď sa Titanic potopil, však toto jazero neexistovalo. Objavilo sa až v roku 1917. Niektorí fanúšikovia si to ale dokázali vysvetliť po svojom a prišli s uletenou teóriou, že Jack je v skutočnosti cestovateľ v čase.

Paramount Pictures/20th Century Fox

9. Nesprávne použitie zbraní

Niekedy majú herci problém správne držať či používať zbrane. Väčšinou ide o menej typické zbrane, ako meče či luk a šípy. Napríklad na obrázku nižšie, ktorý je z filmu Hry o život, môžeš vidieť, že herečka Jennifer Lawrence rozhodne nedrží luk podľa predpisov.

Hunger Games, more like mistake games. from MovieMistakes

10. Jedlá v reštaurácii si objednajú, ale nezjedia ich

Toto je dosť časté klišé, ktoré už mnohým divákom solídne lezie na nervy. Postavy si objednajú v reštaurácii jedlo, ale potom sa v ňom len tak naprázdno rýpu príborom. Iste, do istej miery to dáva zmysel, keďže s plnými ústami by dialógové výmeny vyzerali naozaj hrozne, ale proste to z hľadiska bežnej logiky strašne bije do očí.

Paramount Pictures
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.