Dňa 7. decembra 1972 sa z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride vzniesla k oblohe raketa s misiou Apollo 17.
Išlo o významný míľnik v histórii objavovania kozmu – Eugene Cernan, Ronald Evans a Harrison Schmitt vykonali množstvo kvalitnej vedeckej práce a na celé desaťročia sa stali poslednými ľuďmi, ktorí vstúpili na povrch obežnice Zeme.
Vedecké poslanie
V porovnaní s predchádzajúcimi letmi na Mesiac sa misia Apollo 17 ešte viac sústredila na vedecké experimenty a rozsiahly geologický prieskum. Tento aspekt bol zdôraznený pri výbere posádky – Mesiac navštívil aj geológ Harrison Schmitt, dodnes jediný profesionálny vedec, ktorému sa to podarilo.
Členmi posádky bolo aj päť myší Fe, Fi, Fo, Fum a Phooey. Tie spolu s astronautmi šesť dní krúžili okolo Mesiaca. Cieľom experimentu bolo zistiť, ako zvieratá zvládajú pobyt vo vesmíre. Odpoveď znie „relatívne dobre“. Počas letu zahynula len jedna z myší.
Slovenská stopa vo vesmíre
Okrem geológa Schmitta tvorili posádku Apollo 17 Ronald E. Evans (pilot veliaceho modulu) a Eugene A. Cernan (veliteľ posádky). Pre nás je z tejto trojice najzaujímavejší Cernan. Jeho mama mala české korene a otec bol slovenského pôvodu. Čerňanovci pochádzali z Kysúc a do USA sa vysťahovali v roku 1903.
Cernan sa narodil 14. marca 1934 v Chicagu a už odmalička bol veľmi aktívny a ambiciózny. Po štúdiu elektrotechniky slúžil v námorníctve, kde sa vypracoval na špičkového pilota – nalietal až 5000 hodín. V roku 1963 ho NASA vybrala za jedného z pilotov projektov Gemini a Apollo.
Takmer neletel
Napriek tomu, že Cernan letel do vesmíru v rámci misií Gemini 9A a Apollo 10, hrozilo, že letu Apollo 17 sa nezúčastní. Dôvodom bola nehoda, ktorú mal Cernan v januári 1971. Počas cvičného letu helikoptérou zle vyhodnotil výšku a zrútil sa so strojom Bell 47G.
Neutrpel žiadne vážne fyzické zranenia, avšak jeho povesť zostala pošramotená. James Alton McDivitt, manažér kancelárie projektu Apollo, Cernanovi viac nedôveroval. Nakoniec ho ale ostatní presvedčili, že Cernan je ten správny človek na náročnú misiu.
Lunárne vozidlo
Skvelým spoločníkom astronautov bolo lunárne vozidlo Lunar Roving Vehicle. Tento elektromobil bol špeciálne navrhnutý tak, aby umožňoval pohyb v ťažkom teréne a v prostredí s nízkou gravitáciou. Stroj vážiaci 210 kg bol v mesačných podmienkach schopný uniesť náklad ťažký 490 kg.
Počas misie Apollo 17 Cernan a Schmitt najazdili celkovo 4 hodiny a 26 minút, respektívne 30,5 km. LRV boli použité počas misií Apollo 15, 16 a 17. Všetky tri stroje po odchode astronautov zostali na Mesiaci.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane