Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 25.11.2024
sk
Katarína
cz
Kateřina
, Katka, Katarína

Srdce alebo nekonečno. Tieto známe symboly mali kedysi odlišný význam (2. časť)

Vedel si, že srdiečko kedysi zvyklo reprezentovať figové listy?


V prvom článku o známych symboloch, ktoré mali kedysi iný význam, sme ti predstavili napríklad históriu svastiky či symbolu mieru. V pokračovaní sa pozrieme na 7 ďalších známych symbolov, ktoré máme v našej kultúre spojené s náboženskými, technologickými či matematickými aspektmi, ale ich história v skutočnosti siaha hlbšie do minulosti.

Odhaľ spolu s nami význam a pozoruhodnú históriu nasledovných symbolov.

1. Nekonečno

Nekonečno sa všeobecne vyjadruje ležatou osmičkou. Pôvodne však išlo o rímsku číslicu 1000. Používal sa pre ňu tento znak C|Ɔ. Ako prvý predstavil tento symbol, resp. jeho zjednodušenú formu (v tvare ležatej osmičky) matematik John Wallis. Symbol sa ujal a v matematike označuje potenciálne nekonečno.

Okrem toho sa zvykne používať aj v mysticizme. V ňom je identifikovaný ako variant takzvaného Ouroborosa, hada, ktorý požiera svoj vlastný chvost. V mystických kruhoch tento symbol tiež reprezentuje nekonečno.

© Profimedia

2. Srdce

Srdce je dnes notoricky známy symbol, ktorým sa označuje láska či zamilovanosť. V tejto súvislosti sa používa už približne od 13. storočia. Predtým však zvyklo reprezentovať skôr štylizované figové listy. Tie sa využívali ako dekoratívny prvok na freskách či vázach.

Zaujímavosťou je, že symbolom lásky gréckej, rímskej, ale aj ranej kresťanskej kultúry bol skôr brečtan. Srdce ako symbol lásky sa napokon masovo rozšírilo aj vďaka katolíckej cirkvi, podľa ktorej symbolizovalo božiu lásku k človeku.

© Wikimedia Commons
nostalgické jedlá, jedlá z detstva, dukátové buchtičky, krupicová kaša, slovenské jedlá

Mohlo by ťa zaujímať:

10 milovaných jedál, ktoré sa nám neoddeliteľne spájajú s detstvom

3. OK

V tomto prípade ide častejšie o gesto, hoci v súčasnosti sa objavujú aj jeho emoji symboly. Spojenie koncov ukazováka a palca predstavuje vyjadrenie spokojnosti, skrátka toho, že všetko je skvelé. V skutočnosti má tento symbol aj náboženský význam.

Najčastejšie ho nájdeme v budhizme. Budhu na sochách či maľbách často umelci zobrazovali (a zobrazujú) práve s týmto gestom. V tomto kontexte symbol odkazoval k vnútornej dokonalosti a harmónii. V starovekom Grécku bolo toto gesto vyjadrením lásky k druhej osobe. Starovekí Rimania ho zase používali ako symbol súhlasu či schválenia.

© Profimedia

4. Diablove rohy alebo Paroháč

Znak Diablove rohy či Paroháč určite veľmi dobre poznajú všetci metalisti. Práve v rôznych metalových subkultúrach sa s ním stretneme najčastejšie. Ide o gesto, pri ktorom na ruke ostane vztýčený len ukazovák a malíček. Prostredník, prstenník a palec sú zároveň stiahnuté.

Tento znak či gesto nájdeme v mnohých kultúrach po celom svete. Objavuje sa napríklad aj v hinduizme či budhizme. Išlo o symbol, ktorý mal ľudí ochraňovať pred temnými silami a démonmi, prípadne zaháňať negatívne myšlienky či choroby.

V metalovej subkultúre tento symbol masívne spropagoval spevák Ronnie James Dio, ktorý ho v roku 1979 začal používať. Paroháč sa ujal veľmi rýchlo, niektorí ho však začali interpretovať ako satanistický symbol. V skutočnosti však nebol myslený v tomto kontexte, samotný Dio ho pôvodne používal ako osobný znak mieru či víťazstva.

© Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.