Známa múdrosť hovorí, že naše skutočné túžby a pocity vychádzajú na povrch, keď sme opití. Alkohol znižuje zábrany, čo nás núti konať impulzívnejšie a menej sa starať o to, ako nás ostatní vnímajú. Podobne ako v príbehu Jekylla a Hyda, aj my sa občas pýtame, ktorá stránka človeka je tá pravá. Máme brať opilecké výroky a činy ako dôkaz skutočného charakteru človeka?
Ja som to nebol
Hoci pitie alkoholu môže znížiť zábrany, neexistuje žiadny dôkaz naznačujúci, že alkohol nevyhnutne odomyká najutajenejšie podvedomé pocity či túžby. Obzvlášť to platí, ak prechovávame antisociálne, nezákonné alebo priamo kriminálne impulzy. Tieto skryté sklony najčastejšie prenikajú nepriamo cez spletitú symboliku snov. Ale hrozba, že sa vynoria aj v skutočnosti, sa značne zvyšuje, keď nasávame. Preto alkohol môže v niektorých smeroch zmeniť to, kým sme.
Chľast tlmí sluch. A čuch a zrak a hmat a chuť
Keď máme nakúpené, stratíme zábrany a verbalizujeme skutočné myšlienky a pocity. Prezentujeme náš vnútorný monológ. Triezve myšlienky sa menia na opité slová a tie na opilecké činy. V čínskej obchodnej kultúre sú o tom natoľko presvedčení, že potenciálni obchodní partneri sú nútení sa spolu opiť skôr, ako uzavrú obchod.
Sú slová s hladinkou naše skutočné myšlienky?
Nedá sa poprieť, že osoba, ktorou si opitý, má niečo spoločné s tou triezvou. Všetci poznáme typické veci, ktoré máme tendenciu robiť či hovoriť len s hladinkou. Tie, ku ktorým zvyčajne nemáme sklon, nie sme schopní robiť za triezva. Spoznávaš sa?
- Nazval som nie veľmi obľúbeného človeka najlepším priateľom.
- Presvedčil som sa, že nedokážem urobiť salto vzad.
- Strávil som minúty snahou odomknúť dvere, občas aj cudzie.
- Nasľuboval som veci, ktoré nikdy nesplním.
- Prišiel som domov a vyrukoval na rodičov, čo robili zle, keď som bol malý.
- Dôverne som sa s niekým zblížil a teraz sa utešujem frázou: Čo si nepamätám, to sa nestalo!
- Jednoducho: NDP, čo som to včera zas…?!
Veľa priateľstiev a vzťahov bolo (a bude) zničených kvôli slovám v alkoholickej eufórii.
Lose-Lose situation
Je zábavné uvažovať o tom, či sú to veci, ku ktorým podvedome inklinujeme, ale máme zábrany robiť ich bez páleného. Ale ak sa na vec pozrieme z nadhľadu, tvrdenie, že správanie v opitosti odhaľuje skutočné JA, nedáva zmysel. Jednoducho neplatí, že sa reálne cítim a myslím tak, ako hovorím, keď som pod parou.
V skutočnosti ani vedome či podvedome sa nechceš bratríčkovať s neobľúbeným týpkom. Nechceš sa vydať za toho cudzinca. Ani podvedome. Zdá sa, že alkohol neobmedzuje našu sebakontrolu tým, že nás ženie v ústrety našim sebeckým impulzom. Pôsobí skôr proti sebaovládaniu, čo vytvára no-win situáciu, keď ani jedna z volieb nevedie k zisku.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane