Vyrobilo sa ich 4 miliardy kusov a existuje vyše 8000 druhov. LEGO panáčikovia, známi ako minifigúrky, sa za vyše 40 rokov svojej existencie stali celosvetovým popkultúrnym fenoménom, obľúbenou hračkou pre deti a skvelým zberateľským artiklom.
Nasledujúce video ťa prevedie čarovným procesom vzniku LEGO postavičiek. Ukáže ti, ako sa kúsky plastu menia na miniatúrnych človiečikov, a zodpovie ti otázku, ktorú si si určite už kládol – na čo majú LEGO panáčikovia čierny štvorec na krku? Pozorný divák si všimne, že na stroji sa nachádza nápis Levá/Left, na základe čoho sa dá usudzovať, že zábery pochádzajú z LEGO závodu v českom Kladne.
Počiatok
Dnes si bez minifigúrok mnohé LEGO stavebnice ani nevieme predstaviť, kedysi sa však deti museli zaobísť bez nich. LEGO experimentovalo s rôznymi druhmi postavičiek, avšak tie, ktoré jednoznačne pripomínajú dnešné štandardné minifigúrky, sa objavili až v roku 1975, skoro 20 rokov po vzniku lego stavebníc.
Prvé minifigúrky mali približné rozmery tých dnešných, chýbali im však tváre a pohyblivé končatiny. Vizuálne pripomínajú dielik z nejakej stolnej spoločenskej hry.
Až o ďalšie tri roky sa po niekoľkých desiatkach rozličných prototypov podarilo prísť s finálnou podobou figúrky. V roku 1978 sa dnes štandardné minifigúrky objavili v stavebniciach s tematikou mesta, vesmíru a stredoveku.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- S ktorou tematikou vzniklo prvé lego v rámci spolupráce so známou značkou
- Ktorá figúrka bola prvá so skrátenými nohami
- Akú farbu pokožky mali spočiatku všetky licencované postavičky
- Ktorý herec sa môže pochváliť tým, že stvárnil najviac postáv, ktoré sa dočkali svojej minifigúrky
- Najdrahšie LEGO figúrky na svete
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom