Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 24.11.2024
sk
Emília
cz
Emílie
, Emilia

Seriál No počkaj, zajac! nemal nikdy vzniknúť. Sprevádzali ho kontroverzie a zákazy komunistov

Vrcholy a pády populárneho súboja medzi vlkom a zajacom.


Seriál No počkaj, zajac! bol počas komunizmu jediným „animákom“, ktorý sa dostal cez hranice našej krajiny. Rozprávka, ktorej prvý diel uzrel svetlo sveta už v roku 1969, bola populárna v celom socialistickom svete. Niektorí na ňu s nostalgiou spomínajú dodnes.

Kedysi to bol fenomén, ktorý poznala každá domácnosť. V súčasnosti však dominujú iné rozprávky a možno sa raz stane, že „vlk a zajac“ upadnú do zabudnutia. Poďme sa radšej pozrieť na to, čo stálo za ich úspechom, aká kontroverzia sa s nimi spája a aký odkaz v kultúre animovaných rozprávok zanechali.

Fakty a zaujímavosti

Séria stvárňuje komické dobrodružstvá zlomyseľného vlka, ktorý sa snaží chytiť (a pravdepodobne zjesť) zajaca. Vyskytujú sa v nej aj ďalšie postavy, ktoré pomáhajú zajacovi alebo negatívne zasahujú do vlkových plánov. Pôvodným filmovým jazykom je ruština, no hovorené slovo sa používa veľmi málo, zvyčajne ide skôr o citoslovcia. V originálnom znení postavu vlka nahovoril herec Anatolij Papanov a zajaca herečka Klara Rumianovová.

Pôvodný scenár vytvorili Kandel, Khait a Kurlyandsky. Väčšina režisérov ho odmietla, ale Vjačeslava Kotjonočkina zrejme tento nápad presvedčil. Prvým, kto karikatúru režíroval, bol ale Gennadij Sokolskij. Išlo o pilotný diel, ktorý netrval ani tri minúty. Postavy sa výrazne líšili od vzhľadu, pod akým ich poznáme dnes.

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

Pohoda 2025 bude poriadne nadupaná! Na Slovensku premiérovo vystúpi jedna z najlepších rockových skupín súčasnosti

Prvá oficiálna epizóda bola odvysielaná v roku 1969. Nikdy sa nepočítalo s takým veľkým úspechom a ani s ďalšími pokračovaniami. Od fanúšikov ale prichádzalo množstvo listov, v ktorých žiadali o ďalšie časti. Po siedmej epizóde v roku 1973 bola tvorba seriálu z politických dôvodov dočasne pozastavená.

Scenárista Felix Kandel a jeho rodina chceli emigrovať do Izraela, sovietske úrady to rázne zamietli. Hoci sa výroba obnovila, s ním sa už nepočítalo. Šestnásta epizóda je posledná, ktorú stihli vytvoriť ešte počas sovietskej éry. Potom ju opäť pozastavili kvôli smrti Anatoliho Papanova v roku 1987.

Až do súčasnosti

Samozrejme, aj po spomenutej smrti sa opäť začali vytvárať nové časti a série, ktoré sa tešili pomerne pozitívnym ohlasom. V roku 2017 sa ich počet zastavil na čísle dvadsaťdva. V roku 2019 bolo oznámené, že sa fanúšikovia môžu tešiť na remake. Vlk a zajac mali dostať nový dizajn, zároveň boli vytvorené nové postavy.

Jeden z mála žijúcich pôvodných tvorcov Felix Kandel vyjadril nespokojnosť po videní remaku a ponúkol, že zaplatí štúdiu, ak ho nevydá. Politická strana ruských komunistov dokonca žiadala, aby bolo zakázané robiť novú verziu. Napriek tomu vyšla v decembri 2021, no nemala dobré recenzie.

Z potešenia či donútenia?

Ak si myslíš, že vtipná rozprávka vznikala len s nadšením a láskou, zrejme sa mýliš. Režisér Vjačeslav Kotjoničkin to podľa ženského magazínu Lifee robil viac-menej preto, aby uživil seba a svoju rodinu. Celkový počet epizód je taký početný vďaka jeho synovi, ktorý pokračoval v natáčaní aj po otcovej smrti v roku 2000.

Až po páde Sovietskeho zväzu sa Kotjoničkin priznal, že inšpiráciou mu bola disneyovka Bambi. Zrejme by si skôr čakal, že to boli epizódy Toma a Jerryho, opak je však pravdou. Keby to priznal skôr, zrejme by namiesto tvorenia sedel v jednej z ruských väzníc.

Kritika

Séria bola dlhé roky medzi sovietskou verejnosťou veľmi populárna, v Rusku je obľúbená dodnes. Menej priaznivá bola kritika od režisérových kolegov. Vjačeslav Kotjoničkin nebol vyznávačom autorských filmov, považoval ich za príklady, ako sa niekto zbytočne predvádza. Nemal rád podtext a snažil sa vytvoriť veľmi jednoduché a priamočiare scenáre.

Keďže bol seriál populárny, bol často predmetom rôznych kritických diskusií a špekulácií – konkrétne, že seriál predstavoval boj medzi inteligenciou (zajac) a robotníckou triedou (vlk). Alexej Kotjoničkin ich však rázne poprel.


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.