Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

V Bratislavskom kraji je najvzdelanejšie trvale bývajúce obyvateľstvo

Na opačnej strane spektra sú napríklad okresy Revúca, Kežmarok, Veľký Krtíš, Rimavská Sobota či Gelnica.


V Bratislavskom kraji je najvzdelanejšie trvale bývajúce obyvateľstvo. Vzdelanostná úroveň vo všetkých krajoch v porovnaní s rokom 2011 vzrástla, mierny pokles nastal len v okresoch Rimavská Sobota a Lučenec.

Vyplýva to z výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021, o ktorých informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Z hľadiska vzdelanostnej úrovne sú na čele najmä okresy Senec a Pezinok. Na opačnej strane spektra sú napríklad okresy Revúca, Kežmarok, Veľký Krtíš, Rimavská Sobota či Gelnica.

Pri nazeraní na úroveň vzdelania cez osoby, ktoré v regióne pracujú, tiež dominuje Bratislavský kraj. Pri ostatných krajoch je variabilita vzdelanostnej úrovne pracujúcich obyvateľov vyššia. Druhý v poradí skončil Košický kraj, najnižšiu vzdelanostnú úroveň dosiahol Trnavský kraj, čo však súvisí s tým, že pracovné miesta sú väčšmi orientované na stredoškolákov.

Odporúčame prečítať:

SLOVO ROKA: Hlasuj v ankete a pomôž nám nájsť slovo, ktoré definovalo rok 2024

Bratislavský a Košický kraj tiež najviac priťahujú najvzdelanejšie pracovné sily. Naopak, najvzdelanejšie pracovné sily najčastejšie opúšťajú Prešovský, Žilinský a Trenčiansky kraj. V prípade Bratislavského kraja je ale špecifické, že aj z neho odchádzajú obyvatelia s vysokou úrovňou vzdelania. Podľa ŠÚ SR je najhoršia situácia v Trenčianskom kraji, kde sú odchádzajúci výrazne vzdelanejší, než osoby, ktoré doň prichádzajú. „Tento jav voláme negatívny rozdiel vo vzdelanostnej úrovni medzi prichádzajúcimi a odchádzajúcimi pracovnými silami,“ uviedol ŠÚ SR.

Úrad ale doplnil, že pri porovnávaní vzdelanostnej úrovne medzi príchodzími a odchádzajúcimi osobami je potrebné brať do úvahy aj ich početnosť. Bratislavský kraj je jediným spomedzi krajov, do ktorého za prácou prichádza viac osôb, než z neho odchádza. Približne tretina ľudí, ktorí v ňom pracujú, má trvalé bydlisko v inom kraji. Vďaka pracovnej mobilite tak získava naviac zo všetkých slovenských krajov.

Shutterstock

„Košický kraj má síce spolu s Bratislavským krajom kladný diferenciál vzdelanostnej úrovne medzi prichádzajúcimi silami a odchádzajúcimi, má však negatívne saldo pracovnej mobility – to znamená, že stráca viac pracovnej sily, ako je reálny počet pracujúcich v tomto kraji. Najviac stráca z hľadiska salda mobility Trnavský kraj, ktorého saldo predstavuje až -14 % z celkového počtu pracujúcich,“ vysvetľuje ŠÚ SR.

Zlá situácia z pohľadu salda mobility je v okresoch Pezinok a Senec, a tiež Košice – okolie, odkiaľ sa pracovné sily presúvajú do hlavného mesta a do Košíc. Naopak, najlepšie sú na tom okresy krajských miest, a to najmä Bratislava a Košice.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.