Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie
Zdroj: ©Shutterstock

Rozprávaš sa s kolegami o svojom plate? Čo robiť, ak zarábajú viac ako ty

Chladná hlava je základ.

Medzi najväčšie dilemy pracujúceho človeka patrí jednoznačne otázka „koľko zarábajú moji kolegovia?“. Jednoducho chceme vedieť, či ľudia, ktorí robia viac-menej to isté ako my, majú na výplatnej páske rovnakú sumu. Niežeby sme nedopriali, skôr sa cítime oklamaní a podvedení s myšlienkou – „prečo mám menej ako oni?“

A s ňou sa otvárajú ďalšie otázky o spravodlivosti v odmeňovaní a v niektorých prípadoch aj možnej diskriminácii. Podľa amerického prieskumu hovoria mileniáli (ľudia narodení v rokoch 1980 až 1995) o svojom plate so spolupracovníkmi až v 30 % prípadov.

Ľudia vo veku vyššom ako 50 rokov len v 8 %. Tieto zistenia vyplývajú z článku Jessicy Lutz uverejnenom v magazíne Forbes. Autorka v ňom píše aj o tom, že transparentnosť platov vytvára lepšie prostredie pre zamestnancov aj organizáciu.

človek, peniaze, práca, financie, výplata
Shutterstock

Ak si ľudia nevedia porovnať svoj plat s ostatnými v práci, je pravdepodobnejšie, že sa budú cítiť nedostatočne finančne ohodnotení alebo dokonca diskriminovaní. Debaty o plate sú na Slovensku stále tabu a ľudia sú pri nich viac než opatrní. S odhalením sumy sa môžu rozdúchať veľké vášne, ktoré zasiahnu do relatívne pokojných vĺn spoločenských vzťahov na pracovisku. Avšak potrebujeme predsa vedieť, či sme odmeňovaní spravodlivo.

Odporúčame prečítať:

Tragické priznanie Eleny Podzámskej. V šatni na kúpalisku prežila hrôzu

Frustrácia a demotivácia

V súčasnosti sa môžeš otvorene rozprávať s hocikým len chceš, čo nebolo v minulosti samozrejmosťou. V Zákonníku práce sa píše: „Zamestnávateľ nesmie zamestnancovi uložiť povinnosť zachovávať mlčanlivosť o jeho pracovných podmienkach vrátane mzdových podmienok a o podmienkach zamestnávania.“

Porovnávanie vlastného úsilia a odmeny u seba a kolegov môže mať za výsledok nerovnice, teda pocit spravodlivého alebo nespravodlivého odmeňovania. To všetko môže viesť od frustrácie až k zníženiu motivácie. Ako uvádza portál Platy, profesor Stacy Adams z University of North Carolina vo svojej teórii spravodlivej odmeny hovorí, že človek je k práci viac motivovaný, ak sa s ním zaobchádza spravodlivo. To, či sa tak skutočne deje, si často vyhodnotíme vždy na základe porovnávania sa s kolegami.

práca, pohovor, šéf, zamestnanie, robota, výplata, plat
Shutterstock

Čo robiť, ak kolega dostáva viac

1. Chladná hlava je základ

Ak sa dozvieš, že tvoj kolega zarába viac než ty, kroť svoje emócie. Svoje zistenie ber ako informáciu a zároveň motiváciu ísť za šéfom a porozprávať sa o vlastnom plate. Najskôr si však premysli argumenty, prečo chceš viac. To, že iný kolega má viac, je trochu málo.

2. Zisti, či dostávaš férový plat

Ešte skôr, než sa vyberieš do šéfovej kancelárie, dobre sa informuj. Zisti, či vzhľadom na svoje miesto a skúsenosti zarábaš dostatočne oproti rovnakej pozícii v iných firmách. Mysli aj na to, že kolega môže zarábať viac preto, že túto prácu robí dlhšie, má za sebou relevantné výsledky alebo má vyššie vzdelanie.

Odporúčame prečítať:

Časť Slovákov príde pri práci o významné benefity. Nárok na dovolenku bude medzi nimi

3. Objektívne zhodnoť svoju prácu

Ako píše portál Platy, ak si myslíš, že si zaslúžiš toľko peňazí, koľko má tvoj kolega, odpovedz si v hlave na niekoľko otázok. Odvádzaš rovnakú prácu s rovnakým nasadením alebo dokonca ešte vyšším ako kolega? Máš rovnaké alebo väčšie zodpovednosti? Zarábaš ešte menej, než je priemerný plat na tvojej pozícii?

Neustále na sebe pracuješ a cítiš, že si sa profesionálne posunul/a, odkedy ti bol naposledy zmenený plat? Podarilo sa ti v práci dosiahnuť významný úspech? Ak si si na tieto otázky zodpovedal áno, môžeš si naplánovať stretnutie so šéfom.

4. Pokecaj s nadriadeným

Ako sme už spomenuli, argumentovať platom kolegu je pomerne veľkou chybou vzhľadom na dôvody, ktoré sme ti v predchádzajúcich riadkoch vymenovali. Keďže vždy ide o vzájomnú dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom, nepoznáš detaily podmienok jeho mzdy. Tvoje argumenty o vlastnom plate by vždy mali byť založené len tebe a na tvojom prínose pre firmu. Ďalej na skúsenostiach, vzdelaní, schopnostiach, a to aj na schopnosti vyjednávať.


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.