Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Nekompromisné pokutovanie neospravedlnených hodín považuje bývalý minister školstva Gröhling za nešťastné riešenie

Takzvané „krúžkovné" hnutia OĽaNO zavádza pre mestá a obce povinnosť pokutovať rodičov za 15 neospravedlnených hodín dieťaťa v mesiaci.


Poslanec Národnej rady SR a bývalý minister školstva Branislav Gröhling (SaS) považuje nekompromisné pokutovanie neospravedlnených hodín za nešťastné riešenie.

Takzvané „krúžkovné“ hnutia OĽaNO zavádza pre mestá a obce povinnosť pokutovať rodičov za 15 neospravedlnených hodín dieťaťa v mesiaci. Pokuta môže byť od 30 eur do 331,50 eura. Podľa Gröhlinga si zrejme niekto povie, že to primäje nezodpovedných rodičov poslať deti do školy, no problém považuje za oveľa väčší. Svoje stanovisko zverejnil v statuse vo svojom profile na sociálnej sieti.

„Predstavte si rodinu, ktorá nemá peniaze, cez zimu nemôže kúpiť obuv a oblečenie pre dieťa, a to vymešká tri vyučovacie dni. Alebo slobodnú matku dvoch detí, ktorá musí ísť do práce a staršie dieťa musí opatrovať mladšie. Mesto im povinne udelí pokutu od 30 eur do 331,50 eura. Rodiny doženie iba do horšej finančnej situácie a žiadny problém nevyrieši,“ vysvetľuje bývalý šéf rezortu školstva. „Dokonca pokutu musí mesto udeliť opakovane!“ zdôraznil.

❗️ZA NEOSPRAVEDLNENÉ HODINY V ŠKOLE POKUTA 330 EUR. NATVRDO 🤦🏻‍♂️Aj takúto "novinku" prinieslo krúžkovné od OĽaNO….

Posted by Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny on Thursday, January 26, 2023

Gröhling sa v statuse pýta, či je naozaj riešením opatrenie, ktoré ľuďom v ťažkých situáciách ešte priťaží. Tiež kladie otázku, prečo to politici z OĽaNO vlastne navrhli, a aká je toto „prorodinná politika“. Riešenie je podľa neho jednoduché, mestá by mali mať možnosť, avšak nie povinnosť udeľovať tieto pokuty a riešiť prípady individuálne. Tým by sa podľa poslanca predišlo situáciám, v ktorých by pokuty zruinovali rodiny. Doplnil, že v prípade veľkého objemu vymeškaných hodín je u rodiča možné riešiť trestný čin ohrozenia mravnej výchovy mládeže.

„Hlavným kľúčom je aj tak komunikácia – so žiakom, s rodinou, v horšom prípade s ÚPSVaR. A dôležité je tiež posudzovať prípady záškoláctva individuálne,“ uviedol Gröhling. Dodal, že nie všetko sa dá vyriešiť jedným zázračným opatrením. „Je mi jasné, že niekto si povie, že „na niektorých rodičov fungujú iba príkazy.“ Ale riešením nie je niečo, čo poškodí ľuďom v ťažkej životnej situácii a iba im sťaží už aj tak náročný život,“ uzavrel.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.