Prvý februárový pondelok (6. február) je totiž známy ako „National sickie day“, keď sa najviac zamestnancov ozýva v práci s tým, že sa necítia dobre. Cítia sa unavene, hrajú chorých, aj keď v skutočnosti nie sú. Jednoducho nechcú, aby sa skončil víkend.
História Medzinárodného dňa chorých
Medzinárodný deň chorých bol prvýkrát vytvorený v roku 2011 britskou právnickou firmou ELAS po tom, čo zverejnila výskum, ktorý odhalil, že prvý pondelok vo februári je pre pracovníkov v Spojenom kráľovstve najčastejším dňom, keď sú chorí. Dôvody siahajú od choroby až po ponocovanie pri seriáloch. Ďalším dôvodom je opica, keďže je to prvý pondelok po tzv. “suchom januári”.
V roku 2020 bolo v tento deň chorých asi 600 000 pracovníkov, čo stálo britskú ekonomiku takmer 45 miliónov libier. Odborníci však tvrdia, že vziať si deň voľna môže byť v skutočnosti produktívnejšie ako ísť do práce chorý, keď zamestnanec pravdepodobne rozšíri chorobu a bude fungovať so zníženou kapacitou.
Prieskum z roku 2015 ukázal, že pracovníci, ktorí mali problémy s duševným zdravím, častejšie klamali svojim zamestnávateľom ako tí, ktorí mali fyzické ochorenie. „Dovolenka“ však zostáva obľúbeným bodom rozprávania a výhovorkou pre ľudí, aby si vzali deň voľna, pretože vedia, že ostatní pravdepodobne v tento deň robia to isté.
Ako osláviť Deň chorých?
Vezmi si deň voľna
Ak môžeš, vezmi si deň voľna v práci a stráv ho so svojou rodinou, domácimi miláčikmi alebo sa venuj koníčkom, na ktoré zvyčajne nemáš čas.
Pozri si svoj obľúbený film
Zapni si Netflix a pozri si svoj obľúbený film alebo seriál. Medzinárodný deň chorých je ideálny deň na to, aby si si užil voľný deň leňošením, keď vynecháš prácu.
Vezmi si deň voľna aj od sociálnych sietí
Možno ostávaš doma z práce, ale ak stráviš deň bezmyšlienkovitým scrollovaním cez sociálne siete, tvoj mozog si príliš neoddýchne. Daj si záležať, aby si sa skutočne odpojil a zostal jeden deň mimo Facebooku, e-mailu a spravodajských stránok.
Na záver sme si pre teba pripravili 5 absurdných výhovoriek, ktoré zamestnanci používajú:
„Zostal som vonku na párty a nemal som dosť spánku.“
Ver tomu alebo nie, niektorí ľudia si myslia, že čestnosť je najlepšia politika, dokonca aj keď ide o výhovorky v deň nevoľnosti!
„Mám menštruačné bolesti.“
Toto je úplne opodstatnená výhovorka… ak máš maternicu!
„Zatkli ma.“
Ak skončíš cez víkend na polícii, možno to nebudeš chcieť povedať svojmu šéfovi.
„Mačka mi ukradla kľúče od domu.“
Aj keď to znie ako variácia na „pes mi zjedol domácu úlohu“, bola to legitímna výhovorka, ktorú použil jeden pracovník v roku 2019.
„Mám ebolu.“
Ak sa chystáš tvrdiť, že si chorý, možno sa drž bežnejšej choroby – nie takej, kvôli ktorej by ťa umiestnili do karantény.
Ktorú použiješ v tento deň ty?