Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Akých bohov uctievali starí Slovania ešte pred nástupom kresťanstva? Možno máš pocit, že ich mytológia nebola nejako extra zaujímavá, nie je to však pravda. Ide o mimoriadne bohatý a komplexný súbor najrôznejších božstiev a magických bytostí (o tých sme ti už na EMEFKA priniesli dva články: prvý tu, druhý tu).

V tomto článku sme pre teba vybrali 10 pozoruhodných staroslovanských božstiev a možno ťa ním inšpirujeme, aby si sa začal o staroslovanskú mytológiu trochu viac zaujímať. Je totiž nesmierne zaujímavá!

1. Perún

Perún je pravdepodobne jedným z najznámejších staroslovanských bohov. Podľa všetkého patril k hlavným bohom starých Slovanov (hoci niektoré iné zdroje uvádzajú ako najvyššieho boha Svaroga). Perún bol bohom búrky, hromu a blesku. Niekde by sme sa mohli dočítať, že išlo o boha vojny, ale v skutočnosti bol ochrancom poľnohospodárstva. Slovania ho uctievali, aby bola dobrá úroda, dosť obživy a dostatok slnečných dní.

Perún je zobrazovaný ako silný muž s dlhou medenou bradou a striebornými fúzmi. V ruke často držal sekeru, prípadne kladivo. Z týchto zbraní dokázal metať blesky. Na základe tohto popisu zdieľa celkom očividné paralely s germánskym bohom Thorom. Hlavnou inšpiráciou pre Perúna ale zrejme bol indický boh Varuna.

Max Presnyakov/Wikimedia Commons (https://sk.wikipedia.org/wiki/Per%C3%BAn#/media/S%C3%BAbor:%D0%9F%D0%B5%D1%80%D1%83%D0%BD.1998%D0%B3.%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%88.,%D1%82%D0%B5%D1%85.,%D0%B1%D1%83%D0%BC.40,5%D1%8527,5.jpg)

2. Vesna

Vesna je tiež pomerne známou bohyňou. Išlo o bohyňu jari, života, plodnosti a mladosti. Spájala sa s príchodom teplých dní, keď konečne odchádzala nehostinná zima (ktorú reprezentovala bohyňa Morena). Zobrazovaná bola ako mladá a krásna žena. Podľa Slovanov bola jej posvätným stromom breza, spájala sa tiež s kukučkou.

Bernhard Rode/Wikimedia Commons (https://sk.wikipedia.org/wiki/Vesna#/media/S%C3%BAbor:Christian_Bernhard_Rode_001.jpg)

3. Mokoša

Mokoša zdieľa určité paralely s Vesnou. Uctievali ju hlavne východní Slovania. Podľa mytológie bola manželkou boha Velesa a išlo o patrónku ženskosti, plodnosti, manželstva a domova. Dá sa povedať, že išlo o „matku Zem“, ľudia jej ďakovali za dobrú úrodu a časy blahobytu.

Často bola zobrazovaná pri kolovrate, keďže sa tradovalo, že práve ona naučila ľudí priasť a vyšívať. Počas roka sa Mokoša uctievala hneď niekoľkokrát. Jednak to bolo s príchodom jari, neskôr v čase letného slnovratu a začiatkom novembra, teda pred nástupom zimy.

Anselm Feuerbach/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Gaia#/media/File:Feuerbach_Gaea.jpg)

4. Svarog

Svarog je pravdepodobne vôbec najstarším slovanským bohom. Išlo o patróna Slnka a ohňa. Jeho manželkou bola bohyňa Lada, jeho bratmi bohovia Veles a Perún. Podľa legiend Svarog ukul samotné Slnko. Často je teda zobrazovaný ako kováč a trochu sa podobá na gréckeho boha Héfaista.

Podľa odborníkov bol Svarog veľmi vážený, ale aj obávaný. Predstavoval totiž mimoriadne prísneho boha. Jeho uctievanie však postupne slablo a na jeho miesto sa dostal Svarožič, jeho syn.

Andrea Mantegna/Wikimedia Commons (https://cs.wikipedia.org/wiki/H%C3%A9faistos#/media/Soubor:Andrea_Mantegna_045.jpg)

5. Veles

Aj Veles patrí medzi vôbec najstarších staroslovanských bohov. Išlo o boha dobytka, bol ochrancom stád a pastierov. Podľa ďalších zdrojov patril medzi slnečné božstvá, bol ale aj vládcom mŕtvych a pánom podsvetia.

Zároveň bol Perúnovým protikladom. S týmto bohom mal podľa mýtov večný konflikt, keďže Veles v podobe hada Perúnovi ukradol syna. Ich nepriateľstvo je interpretované ako striedanie cyklov sucha a dažďa, keďže Veles v legende nikdy nie je zabitý. Zobrazovaný bol ako muž s býčou hlavou.

Mhapon/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Veles_(god)#/media/File:Veles_Volos.jpg)

6. Svarožič

Svarožič bol synom Svaroga, o ktorom sme sa zmieňovali vyššie. Medzi niektorými Slovanmi bol nazývaný Dažbog. Spočiatku si ho spájali so Slnkom a bohatou úrodou, neskôr pôsobil ako boh-ochranca a bojovník proti zlu a nečistým silám.

Má podobu silného mladíka v zlatej zbroji s dlhými zlatými vlasmi a slnečnou korunou. Ako zbraň používa ohnivý meč. Prinášali sa mu rôzne obety, napríklad chlieb, med, pšenica, jačmeň či ovocie. Tie sa následne hádzali do plameňov posvätného ohňa.

Max Presnyakov/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Da%C5%BEbog#/media/File:%D0%94%D0%B0%D0%B6%D0%B1%D0%BE%D0%B3.1998%D0%B3.%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%88.%D1%82%D0%B5%D1%85.,_%D0%B1%D1%83%D0%BC.40,5%D1%8528.jpg)

7. Trihlav

Ako hovorí už jeho meno, Trihlav bol najčastejšie zobrazovaný s troma hlavami. Tie symbolizovali miesta jeho vlády – juh, východ a západ. Zároveň ide o odkaz na ďalšie miesta, kde panuje: nebo, zem a podsvetie, ako aj tri živly: vodu, vzduch a oheň.

Spočiatku bol vnímaný ako boh-ochranca, neskôr ako boh vojny a sily. Zobrazovaný bol ako pyšný kráľ sediaci na tróne. Jeho úhlavným nepriateľom je boh Černobog, pričom súboj medzi nimi je považovaný za akúsi formu zachovávania rovnováhy vo svete.

Radosław Drożdżewski/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Triglav_(mythology)#/media/File:Tryg%C5%82aw_Wolin_1.jpg)

8. Živa

Živa bola dcérou Mokoše a manželkou Svarožiča. Jej sestrou bola Morena, bohyňa smrti a zimy. Samotná Živa predstavovala bohyňu života a zdravia. Dokázala kriesiť mŕtvych a uzdravovať chorých. Spájajú sa s ňou všetky pozitívne aspekty života: plodnosť, bohatá úroda či časy blahobytu.

Tradovalo sa, že vo všetkom, čo je živé, prúdi Živina sila. Jej uctievanie sa konalo najmä na jar, keď sa zem prebúdzala a začínala kvitnúť. Najčastejšie sa zobrazuje ako mladá žena v bielom rúchu. Niekedy má v jednej ruke klasy a v druhej kvety.

Andrej S. Kajsarov/Wikimedia Commons (https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDiva_(mytologie)#/media/Soubor:Siwa_(Kaisarov).png)

9. Morena

Morena je bohyňou smrti a zimy. Ide tiež pravdepodobne o jedinú bohyňu, ktorej zvyky sa zachovali až do súčasnosti. Tým hlavným je, pravdaže, takzvané vynášanie, pálenie či utopenie Moreny. To sa vykonáva vždy na konci zimy, keď prichádza jar. Morena vtedy stráca svoju moc a ľudia ju symbolicky upália či utopia v potoku.

Aj napriek tomu, že je spájaná so smrťou a nešťastím, je zobrazovaná ako mimoriadne krásna žena.

Mhapon/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Morana_(goddess)#/media/File:Marzanna_Matka_Polski.jpg)

10. Belboh

V niektorých zdrojoch sa dočítame, že Belboh bol najvýznamnejším bohom starých Slovanov. Ide o jedno z najstarších božstiev. Belboh bol bohom dňa a svetla. Jeho protikladom je boh Černoboh, ktorého vždy porazil počas letného slnovratu. Mal podobu dôstojného starého muža s dlhou bielou bradou a bielym plášťom. Pomáhal blúdiacim nájsť cestu a všeobecne sa predpokladá, že išlo o pozitívnu postavu slovanskej mytológie.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-vector/illustration-vector-isolated-slavic-mythical-god-1522260314)

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.