Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie
Zdroj: ©Shutterstock

Nemôžeš v noci zaspať? Na Slovensku existujú laboratóriá, kde ťa vyšetria počas spánku

Aj problémy so spánkom sa dajú vyriešiť.

Problémy so spánkom má možno viacej ľudí, ako si myslíš. Patríš medzi nich aj ty? Nie je hanba povedať áno, ale tváriť sa, že si „v pohode“ a napriek tomu trpieť. Veľa ľudí totiž stále netuší, že lekári môžu ich ťažkosti so spánkom nielen stlmiť, ale dokonca úplne vyriešiť.

Prvým krokom je telefonát tvojmu praktickému lekárovi. Ten ťa odporučí buď k neurológovi alebo ťa nasmeruje priamo do spánkového laboratória. Ako to tam vyzerá a funguje? Odborníci ti urobia podrobné vyšetrenia a určia príčinu problému, prípadne ti poradia, čo by si mal vo svojom spánkovom režime upraviť a zlepšiť.

Ako zistíš, že potrebuješ pomoc?

Medzi hlavné príznaky patria tieto body:

  • ťažko sa ti zaspáva,
  • v noci sa často budíš,
  • zobúdzaš sa veľmi skoro ráno a už nedokážeš zaspať,
  • chrápeš,
  • máš syndróm „nepokojných nôh“,
  • keď sa prebudíš, stále si unavený,
  • spíš viac ako 12 hodín denne – nadmerná denná spavosť,
  • máš zamenený deň s nocou (problém spôsobuje napríklad nočná práca),
  • insomnia (nespavosť).

Keď ti s tvojimi problémami nepomáhajú lieky, riešením je spánkové laboratórium. Ako vyzerá takéto vyšetrenie? Je rozdelené na dve časti. V prvej sa zoznámiš a porozprávaš s lekármi. Tí sa hlbšie zoznámia so všetkými tvojimi zdravotnými patáliami, ktoré môžu mať vplyv na zlý spánok.

spánok, nespavosť, insomnia, žena, posteľ
Shutterstock

Ideálne, ak si už popredu spíšeš, ako prebieha tvoj nočný oddych v priebehu ostatného týždňa. Nič nepokazíš ani staršími postrehmi. V tejto fáze tiež absolvuješ rozhovor so psychológom. Viacero spánkových porúch totiž pramení najmä z psychických problémov. Ak to bude aj tvoj prípad, budú stačiť konzultácie bez ďalšieho vyšetrenia. V opačnom prípade ti odporučí vyšetrenia počas spánku.

Valentín, Valentínske darčeky pre ženy

Mohlo by ťa zaujímať:

Chceš potešiť svoju lásku na Valentína? Vďaka týmto darčekom ťa bude ľúbiť ešte viac

Čo sa deje v spánkovom laboratóriu?

Ako prvé na teba pripnú špeciálne násavky. Tie sú prepojené s prístrojom, ktorý sleduje činnosť tvojho tela. Cez noc sa môžeš pokojne prehadzovať, aj tak sa neuvoľnia. Na hlave budeš mať špeciálnu čiapku, ktorá bude monitorovať činnosť mozgu.

Keď zaspíš, lekári budú počas tvojho spánku sledovať činnosť mozgu, pohyby brady a svalstva, činnosť srdca, dýchanie, okysličovanie organizmu, pohyby nôh, chrápanie, tvoje osobné fázy spánku a prípadne ďalšie abnormality, ktoré robíš. Z údajov následne vypracujú podrobnú analýzu, ktorá odhalí tvoj konkrétny problém.

spánok, nespavosť, insomnia, žena, posteľ, vyšetrenie, lôžko, nemocnica
Shutterstock/Ilustračné foto

Aké sú najčastejšie spánkové poruchy?

Ako uvádza portál Slovenský pacient, lekári najčastejšie diagnostikujú šesť typov spánkových porúch. Po nočnom vyšetrení v laboratóriu môžu odhaliť, že netrpíš len jednou, ale dokonca viacerými z nich.

Chrápanie – Ak ťa trápi dlhodobo a neriešiš ho, môže to viesť ku krátkodobým výpadkom dýchania, čím sa zvyšuje riziko infarktu. Chrápanie vzniká kvôli zapadnutiu jazyka pri ochabnutí svalov v krku a do horných dýchacích ciest sa tak nedostáva dostatok kyslíka. Riešenie – zmeň polohu počas spánku. Ľudia najčastejšie chrápu vtedy, ak spia na chrbte, no môže ho spôsobovať aj krivá nosová priehradka alebo polypy, ktoré sa už musia riešiť operačne.

Spánkové apnoe – Ide pri ňom o to, že sa ti na krátky čas zastaví dýchanie. Môže to byť aj na desať alebo viac sekúnd, čo je veľmi nebezpečné pre organizmus. Spánkové apnoe v niektorých prípadoch zvyšuje únavu a zhoršuje výkonnosť. Lieči sa liekmi, dýchacou maskou, ale aj operáciou. Tento jav často poukazuje na závažnejšie ochorenia srdca, vysoký krvný tlak či cukrovku.

Odporúčame prečítať:

Profesionálny spoločník o svojej práci: Na šialené nápady ženy nahováram ja. Koľko stojí 10-minútové vystúpenie? (ROZHOVOR)

Nespavosť – Nedostatkom spánku trpí až 30 % pacientov. Spôsobujú ho psychické alebo zdravotné problémy, podľa čoho sa určuje liečba – buď pomocou liekov alebo sedení u odborníkov. Nespavosť so sebou prináša neustálu únavu, slabú výkonnosť, podráždenosť, náladovosť, prehnanú citlivosť až depresie.

Narkolepsia – Ľudia, ktorí ňou trpia, sú neustále unavení a potrebujú spať aj počas dňa. Niekedy zaspávajú aj pri bežných sedavých činnostiach, čo sa dá nazvať ako povrchné zdriemnutie. Tento problém trápi len malé percento ľudí a lieči sa stimulačnými liekmi.

spánok, únava, práca, muž, zamestnanie
Shutterstock

Syndróm nepokojných nôh – Ide o nekontrolované tiky dolných končatín, ktoré spôsobujú nepríjemné napätie, bolesť, pálenie alebo svrbenie. Toto neurologické ochorenie sa lieči pomocou liekov alebo doplnením železa a vitamínov, zároveň však môže súvisieť s inými ochoreniami.

Námesačnosť – Častejšie sa prejavuje predovšetkým u detí. Človek robí nevedomé pohyby a činnosti v čase, keď už hlboko spí. Lieky sa využívajú len v ojedinelých prípadoch, u detí nikdy.


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.