Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Na linke 112 zaznamenali vlani operátori vyše 900-tisíc telefonátov, približne tretina bola neoprávnených

Príjem a odozvu na tiesňové volania a SMS zabezpečujú operátori čísla 112, ktorí sú k dispozícii nonstop 24 hodín denne.


Na tiesňovej linke 112 prijali v minulom roku operátori všetkých ôsmich koordinačných stredísk integrovaného záchranného systému na Slovensku viac ako 900-tisíc volaní, približne 286-tisíc z nich bolo neoprávnených.

Prijali tiež viac ako 16-tisíc SMS správ, ktoré pochádzali prevažne od občanov so sluchovým postihnutím a od osôb, ktoré z nejakých dôvodov nemohli telefonovať. Do koordinačných stredísk prišlo aj 787 automatických volaní e-Call pri nárazoch, keď automobil sám odošle dátovú vetu s údajmi o polohe, type vozidla, smere jazdy a počte pasažierov.

Poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) informoval o spustení služby AML (Advanced Mobile Location), ktorá od konca minulého roku zefektívnila prácu záchranných zložiek pri ich vyslaní na miesto udalosti pri ohrození života, zdravia a majetku.

Shutterstock

„Podarilo sa nám spustiť presnejšiu lokalizáciu ľudí, ktorí vytočia číslo 112. Vieme ich lokalizovať oveľa presnejšie a rýchlejšie,“ povedal Mikulec na tlačovej besede pri príležitosti Európskeho dňa tiesňového volania 112 v Trnave. Generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra Michaela Kaňová k službe AML dodala, že vďaka údajom získaným z mobilného telefónu dokážu záchranné zložky identifikovať polohu volajúceho s presnosťou troch – štyroch metrov v meste a 15 – 20 metrov v teréne mimo mesta.

Novela zákona o integrovanom záchrannom systéme podľa Mikulca posilní s účinnosťou od 1. apríla 2023 postavenie Policajného zboru SR v rámci systému, policajti sa stanú základnou záchrannou zložkou. Zároveň umožní vytváranie integrovaných bezpečnostných centier.

„Ideme zo zdrojov Plánu obnovy budovať tieto centrá v Košiciach a Banskej Bystrici. Keď sa nám podarí získať ďalšie zdroje, budeme pokračovať aj do ďalších regiónov,“ povedala Kaňová s tým, že pôjde o centrá, ktoré budú technologicky vybavené na úrovni 21. storočia. Novela zákona tiež umožní okresným úradom uložiť pokutu až do výšky 1659 eur za úmyselné blokovanie tiesňového čísla 112.

Príjem a odozvu na tiesňové volania a SMS zabezpečujú operátori čísla 112, ktorí sú k dispozícii nonstop 24 hodín denne na koordinačných strediskách integrovaného záchranného systému v krajských mestách. Dlhodobo najviac vyťažené sú strediská v Košiciach a Prešove, nasleduje Banská Bystrica, Bratislava, Nitra, Žilina, Trnava a Trenčín. Číslo 112 funguje v celej Európskej únii a v niektorých ďalších štátoch.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.