Koronavírus nám stále zabraňuje vo voľnom cestovaní. Avšak to neznamená, že si nemôžeš robiť plány na to, kam pôjdeš a čo všetko uvidíš, keď toto šialenstvo skončí. Tieto fakty o najznámejších pamätihodnostiach ťa možno presvedčia o tom, kam vycestovať po pandémii.
Big Ben
Určite poznáš Big Ben, že? Asi najznámejšiu vežu v Londýne. No, skutočnosťou je, že táto veža sa nevolá Big Ben. Jej oficiálne meno bolo najprv Hodinová veža (The Clock Tower). V roku 2012 sa jej názov zmenil na Alžbetinu vežu (Elizabeth Tower) z dôvodu, že v tom roku oslavovala kráľovná 60. jubileum. Pre teba to ale určite stále bude iba Big Ben.
Ako je teda možné, že ho každý volá Big Ben? Veľmi jednoducho. Big Ben je názov najväčšieho zvona vo veži. Hodiny, ktoré sú na veži, patria medzi jedny z najpresnejších a najväčších hodín na svete. Na to, aby tento čas ostal taký presný, ho pracovníci ručne naťahujú trikrát týždenne. Jedno takéto nastavenie trvá hodinu a pol. To musí byť robota na nezaplatenie!
K tejto pamätihodnosti sa viaže aj legenda, že ak by veža zazvonila trinásťkrát po sebe, tak by sochy levov na Trafalgarskom námestí mali oživnúť. Existujú aj viaceré variácie tejto legendy. Buď by tieto levy mali mesto obrániť, alebo spustošiť.
Socha slobody
Žena, ktorú vidíme pri pohľade na sochu, je rímska bohyňa Libertas. Koruna, ktorú má na hlave, má 7 hrotov, ktoré symbolizujú 7 oceánov a 7 kontinentov. Aj keď si si myslel, že to bol iba módny hit, koruna predstavuje celosvetovú slobodu. Aj keď teraz je to veľká americká atrakcia, pôvodom pochádza z Francúzska. Slúžila ako dar, ktorý darovali Američanom Francúzi. Na jej postavení sa podieľal aj samotný Gustave Eiffel. Je ti to meno povedomé? Áno, presne ten, kto sa podieľal na tvorbe Eiffelovej veže.
Napriek tomu, že sa na nej nezdá byť nič zlé, aj ona si prešla kozmetickými úpravami. Jej tvár, ako aj fakľa boli niekoľkokrát upravované. Dokonca sa hovorí, že jej tvár bola urobená na základe matky samotného dizajnéra. (Viac zaujímavostí o Soche slobody nájdeš tu.)
Eiffelova veža
Pri pohľade na Eiffelovku by si asi nikdy nepovedal, že je maľovaná každých 7 rokov. Na jej kompletné namaľovanie je potrebných 60 ton farby. Ak máš jemný strach z výšok, tak sa radšej rozhodni navštíviť túto vežu v bezvetrí. Počas vetra sa vie kolísať cca 6-7 centimetrov. Z toho ti musí prísť zle.
Gustave Eiffel (áno, presne on) urobil na treťom poschodí malý byt na pobyt s priateľmi. Mať takých kamarátov je v takom prípade riadny luxus! Dnes je tento byt otvorený verejnosti. Hádam každý pozná tie dokonalé instagramové fotky rozsvietenej Eiffelovky v noci. Na takéto rozsvietenie je potrebných až 20 200 žiaroviek.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane