Mladiství najčastejšie páchajú priestupky v doprave, požívajú omamné a psychotropné látky, alkohol alebo páchajú majetkové priestupky. Vyplýva to zo skúseností polície. Vlani spáchali 15- až 17-roční vyše 7200 priestupkov. Polícia ich najčastejšie riešila v blokovom konaní. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
„Voči mladistvým páchateľom je možno uložiť pokutu, kde sa horná hranica pokuty znižuje na polovicu, a zákaz činnosti. Ak je priestupok spoľahlivo zistený a priestupca je ochotný pokutu uhradiť, policajti v takom prípade riešia priestupky v blokovom konaní,“ vysvetlila hovorkyňa.
Mestská polícia Bratislava minulý rok riešila neplnoletých najčastejšie za nepovolenú konzumáciu alkoholu, tvorila 49 z celkového počtu 99 prípadov. „Mladiství sa tiež pomerne často dopúšťali porušení na úseku čistoty a poriadku na verejných priestranstvách, narúšali občianske spolunažívanie napríklad schválnosťami či hrubým správaním, rušili nočný pokoj či nerešpektovali pravidlá bezpečnej jazdy na e-kolobežkách,“ načrtla hovorkyňa Barbora Krajčovičová.
Mestskí policajti riešili priestupky mladistvých napomenutím alebo uložením blokovej pokuty. „Väčšina mladistvých priestupcov je ochotná uhradiť priamo na mieste uloženú blokovú pokutu. Len v dvoch prípadoch bol v minulom roku priestupcovi vydaný blok na pokutu na mieste nezaplatenú s poučením o spôsobe zaplatenia pokuty, o lehote jej zaplatenia a následkoch nezaplatenia pokuty,“ priblížila hovorkyňa.
Ak priestupok spácha osoba, ktorá má menej ako 15 rokov, teda nie je priestupkovo zodpovedná, je pri podávaní vysvetlenia maloletým páchateľom prítomný jej zákonný zástupca. Po skončení objasňovania policajt predkladá priestupok na okresný úrad, kde správny orgán priestupok odloží.
Rezort vnútra v súčasnosti navrhuje zníženie veku priestupkovej zodpovednosti z 15 na 14 rokov. Novela zákona o priestupkoch je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.