Na Bratislavskom hrade si bol už niekoľkokrát, centrum si pobehal krížom-krážom a prechádzky po Starom moste ani nerátaš. Chceš objaviť nové a predovšetkým zaujímavé lokality, ktoré ukrýva naše hlavné mesto? Ak áno, tak si tu správne.
Máme pre teba 10 skvelých tipov, kam môžeš vziať nielen svoju lásku a kamošov, ale aj celú rodinu. Zoznam je pestrý a je len na tebe, ktorým smerom sa vyberieš. Pomohlo nám s ním samotné mesto Bratislava, za čo im dávame palec hore.
Botanická záhrada Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského
Založili ju v roku 1942 ako prvú botanickú záhradu na Slovensku. Základom bol rozsiahly park vysadený početnými mediteránnymi druhmi rastlín a zámoček, ktorý vybudoval gróf Lanfranconi. Pôvodná rozloha záhrady sa však rokmi zmenšila a zámoček zbúrali. Dnes sa v nej nachádza približne 5-tisíc druhov najmä cudzokrajných rastlín.
K najkrajším častiam patrí rozárium s takmer 150 druhmi ruží. Návštevníkov očaria pestrofarebné letničky, rôzne druhy skaliek, japonská záhrada, osviežujúce jazierka a rôzne drobné architektonické prvky ako mostíky či altánky. Teplomilné rastliny sú umiestnené v skleníkoch, dajú sa tu vidieť aj tropické a subtropické rastliny, kaktusy a sukulenty, palmy, orchidey a iné exotické druhy.
Gerulata – Rusovce
Rímsky kastel Gerulata je bývalý vojenský tábor na území dnešných Rusoviec, ktorý bol súčasťou Limes Romanus – hraničného opevnenia Rímskej ríše. Rozvoj tábora sa datuje do 2. až 4. storočia, v 5. storočí pod tlakom germánskych kmeňov zanikol a v 9. storočí na jeho zvyškoch vzniklo slovanské osídlenie. Tábor mal dôležitú strategickú úlohu – chránil jedno z krídel rímskych légií.
V zázemí tábora je doložené civilné osídlenie, poľnohospodárske usadlosti a viaceré pohrebiská. Stavebné zvyšky a archeologické nálezy z kastela sú najvýznamnejšou pamiatkou z obdobia Rímskej ríše na Slovensku a sú nominované na zápis do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Domček v korunách stromov
Nevšedný zážitok ponúka domček v korunách stromov vo výške šesť metrov neďaleko Kačína, ktorý si možno prenajať na prenocovanie a vnímať energiu stromov, počúvať zvuky lesa a pozorovať život v lese či prečistiť si myseľ. Správcom objektu sú Mestské lesy Bratislava.
Je zaistený oceľovými lanami a do domčeka sa dá dostať točitým schodiskom. Kapacita je maximálne tri osoby. Elektrika v ňom nie je zavedená. K dispozícii je aj altánok a ohnisko na opekanie.
UFO
Medzi mestskými časťami Vrakuňa a Podunajské Biskupice sa nachádza konštrukcia lietajúceho taniera. UFO je železná socha vysoká 460 centimetrov s priemerom 800 centimetrov. Pochádza zo 70. rokov 20. storočia a jej autorom je akademický sochár Juraj Hovorka.
Kostol sv. Alžbety Uhorskej – Modrý kostol
Bratislavská secesná budova je oficiálne známa ako Kostol svätej Alžbety Uhorskej, no bežne sa označuje jednoducho ako „Modrý kostol“. Jeho štýl, ktorý je známy aj ako uhorská secesia, sa opakuje aj v prípade neďalekej školy na Grösslingovej ulici. Obidve budovy navrhol budapeštiansky architekt Ödön Lechner (Edmund Lechner).
Postavili ich na začiatku dvadsiateho storočia – kostol bol vysvätený 11. októbra 1913. Interiér aj exteriér kostola sú vymaľované odtieňmi bledomodrej farby a vyzdobené modrou majolikou. Dokonca aj strešná krytina má modrú glazúru. Súčasťou stavby je oválna veža vysoká 36,8 metra.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane