Vieš, že dve svetoznáme firmy, zaoberajúce sa výrobou bateriek, už desaťročia zápasia o svojho maskota – ružového zajačika? Alebo to, že veľrybie srdce je veľké ako osobné auto a váži len o čosi menej? Lebo ak nie (a my tak trochu dúfame, že nie), tak ti táto zbierka faktov poriadne rozšíri obzory.
1. Včely tu boli už za čias dinosaurov
Dinosaurov, druh dávno vyhynutý, si spájame s ďalekou minulosťou. Preto je ťažké predstaviť si, že v čase, keď okupovali našu planétu, existovali ešte iné tvory, a to dokonca také, ktoré žijú dodnes. Patria medzi ne napríklad včely, žraloky, morské hviezdice, ale aj zvláštny kríženec kačice a čohosi – vtákopysk.
2. Kríky a oblaky v hre Super Mario
Ako malý si sa tejto jednoduchej „skákačky“ nevedel nabažiť, a predsa ti nepochybne unikol jeden drobný detail. Oblaky a kríky sú vlastne úplne rovnaké, jediný rozdiel je vo farbe. Neveríš? Tak sa pozorne pozeraj a dovoľ nám spochybniť celé tvoje detstvo.
3. Vo svete Duracell, v Štátoch Energizer
Amerika musí byť vždy niečo extra, však? Huňatý ružový zajačik je pre nás ikonou známej značky bateriek, Duracell, už hádam od nepamäti. Po prvý raz ho vo svojej reklamnej kampani značka použila už v roku 1973, no, bohužiaľ, svojmu ušatému maskotovi zabudla uštedriť ochrannú známku.
Niekoľko rokov neskôr túto chybu využila konkurenčná spoločnosť na výrobu bateriek Energizer. Vzápätí nato na televízne obrazovky uviedli svoju novú reklamu, v hlavnej úlohe bol, pochopiteľne, ružový zajačik. Na rozdiel od svojich predchodcov nenechal Energizer nič na náhodu a ochrannú známku svojmu zajkovi doprial.
Vo výsledku teda existovali hneď dve spoločnosti, ktoré mali právo ružového zajačika používať. Po rokoch žabo-myších vojen sa teda napokon dohodli na rozumnom riešení: Energizer bude používať zajačika na americkom trhu a Duracell ho môže používať všade inde.
4. ISS obehne okolo Zeme raz za 90 minút
ISS (International Space Station resp. Medzinárodná vesmírna stanica) je najdrahším projektom v histórii ľudskej rasy. Množstvo krajín z celého sveta do nej investovalo vyše 150 miliárd dolárov – na postavenie a následnú údržbu. Zaujímavosťou je, že okolo Zeme obehne raz za 90 minút. Jej posádka si teda východ a západ slnka môže pozrieť hneď 16-krát za deň.
5. Srdce veľryby je… nuž, obrovské
Keď more vyplaví telo mŕtvej veľryby, väčšinou sa ho skôr ako vedci stihnú zhostiť vtáky. Po tomto zásahu hladných operencov neostane práve v reprezentatívnom stave a na vedecké účely je nepoužiteľné. Preto rok 2014 možno v tomto smere nazývať šťastným, keďže sa odborníkom nielenže podarilo takúto veľrybu nájsť včas, ešte aj zachránili jej srdce.
To vážilo úctyhodných cca 200 kilogramov (a nebolo najťažšie svojho druhu). Len pre porovnanie, to ľudské má zhruba tristo gramov. Veľrybie srdce je zhruba také veľké, ako model auta Volkswagen Beetle, a jeho komory sú natoľko priestranné, že by sa v nich menší človek pohodlne usadil.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane