Pri filmových adaptáciách platí nepísané pravidlo, že film nikdy nemôže byť lepší než kniha. Proste nikdy. Ale… je to naozaj tak? Iste by si aj ty našiel viacero filmových adaptácií, ktoré ťa oslovili viac než ich knižné predlohy. Takéto hodnotenie je vždy veľmi subjektívne (ako, napokon, každé hodnotenie umeleckých diel).
V tomto článku ti prinesieme 10 výborných filmov, ktoré sa (aspoň podľa nás) vydarili lepšie než ich nemenej slávne knižné verzie.
1. Vykúpenie z väznice Shawshank
Adaptácia novely z pera Stephena Kinga patrí dodnes k najlepším filmom vôbec. Príbeh nespravodlivo odsúdeného Andyho Dufresna, ktorý si musí odpykať doživotie v drsnom väzení Shawshank, ponúkol silné emócie, prvotriednych hercov a prepracovaný príbeh.
Zaujímavé ale je, že Kingova predloha – hoci je vydarená – pôsobí oproti filmu dosť krotko a viacero scén, ktoré na snímke Franka Darabonta milujeme, v nej vlastne vôbec nie je. Za prečítanie však určite stojí, i keď film máme predsa len o dosť radšej.
2. Potomkovia ľudí
Výborný sci-fi triler Potomkovia ľudí od Alfonsa Cuaróna vznikol podľa románu spisovateľky P. D. James. Ten síce vyšiel aj u nás, ale viacero čitateľov ním bolo rozčarovaných či rovno sklamaných. Obzvlášť, keď videli strhujúcu Cuarónovu verziu.
Príbeh blízkej budúcnosti, v ktorej sa už 19 rokov nenarodilo jediné dieťa a svet upadá do anarchie, totality a terorizmu, totiž P. D. James napísala štýlom, ktorý rozhodne nesadne každému. Stavia skôr na dôkladných popisoch a dej je oveľa pomalší. V tomto prípade Cuarón urobil asi najlepšie, čo mohol, a scenáru dodal na akčnosti, pridal silnejšie emócie a, samozrejme, prvotriednu audiovizuálnu stránku.
3. Spalovač mrtvol
Dokonalý groteskný horor Spalovač mrtvol natočil Juraj Herz a ako predloha mu poslúžil rovnomenný román od Ladislava Fuksa. Mrazivý príbeh zamestnanca krematória Karla Kopfrkingla, ktorý sa v dôsledku bujnejúceho nacizmu prepadá do hlbín šialenstva, patrí bez debaty k najlepším českým filmom všetkých čias.
A treba jedným dychom dodať, že knižná predloha je rozhodne tiež výborná! Čo sa ale nás týka, tak si tento príbeh už nevieme predstaviť bez originálnej Herzovej vizuálnej stránky, sofistikovaného strihu, dokonalého Rudolfa Hrušínského v hlavnej úlohe a nádherne temnej atmosféry. Kniha je určite tiež parádna, ale v tomto prípade dávame prednosť Herzovmu filmu.
4. Osvietenie
Nie je žiadnym veľkým tajomstvom, že Stephen King adaptáciu svojho románu Osvietenie od Stanleyho Kubricka nenávidí. Podľa neho sa Kubrickovi ani náhodou nepodarilo vystihnúť podstatu jeho románu. My s tým do istej miery súhlasíme, ale jedným dychom dodávame: našťastie!
Teda, niežeby kniha bola zlá, ale z nášho pohľadu ide o dosť rozťahaný a trochu nudný horor. Kubrick vytiahol z knihy to najlepšie, pridal niekoľko vlastných dokonalých nápadov, mrazivú hudbu, démonického Jacka Nicholsona a adekvátnejší myšlienkový podtext. Výsledkom je jeden z najlepších hororov všetkých čias.
5. Klub bitkárov
Debutový román Klub bitkárov od Chucka Palahniuka, ktorý si bral na paškál konzumnú spoločnosť, agresivitu, anarchiu a terorizmus, patrí k jeho najlepším dielam. Zároveň je spôsob, akým je napísaný, dosť nevďačný na filmové spracovanie. Ale čuduj sa svete, Davidovi Fincherovi sa to podarilo priam geniálne.
Výsledok bol až natoľko skvelý, že sa začali objavovať nesmelé výroky o tom, že film je lepší než Palahniukova kniha. Jeho príbeh dokázali tvorcovia parádne previesť do filmovej reči a pridať mu na väčšej pôsobivosti. Zároveň zachovali tú správnu šialenosť predlohy. A čo sa nás týka, filmový záver bol jednoznačne lepší. S tým, koniec-koncov, súhlasil aj sám Chuck Palahniuk.
6. Stalker
Artová sci-fi dráma Stalker od Andreja Tarkovského je dnes už právom kultová. Vychutnajú si ju skôr milovníci umeleckých filmov, keďže je rozprávaná veľmi pomaly, kladie dôraz na lyrickosť a na mnohé otázky si bude musieť divák odpovedať sám. Príbeh o tajomnej Zóne, kde sa dejú podivné veci a ktorou ľudí prevádza záhadný Stalker, je skrátka prvotriednym umením.
Preto možno prekvapí, že románová predloha od Arkadija a Borisa Strugackých je v zásade tradičným sci-fi príbehom, ktorý sa viac spolieha na príbehovosť a menej na atmosféru tajomnosti (hoci ani tá nechýba). Vo výsledku sa tak zdá, akoby bol Stalker knihou len voľne inšpirovaný (zaujímavosťou je, že scenár okrem Tarkovského napísali aj jej autori, bratia Strugackí). Nám to ale vôbec nevadí.
https://www.youtube.com/watch?v=sMGA2wMuiP4
7. Psycho
Možno o tom nevieš, ale aj kultový horor Psycho od Alfreda Hitchcocka má svoj základ v knižnej predlohe. Tú napísal Robert Bloch a vyšla aj v našich končinách. Knižná predloha o psychopatickom hoteliérovi Normanovi Batesovi a jeho podivnej matke je solídnym trilerom, ale až Hitchcock ju dokázal pretvoriť v skutočne strhujúci zážitok.
Dnes je navyše už notoricky známy, čo môže pri čítaní Blochovej knihy riediť napätie, nehovoriac už o tom, že pointa bude čitateľom jasná. Za prečítanie ale stojí, hoci Hitchcockovi sa podľa nás podarilo tento príbeh vyrozprávať lepšie.
8. Pán prsteňov
Dobre, v tomto prípade sa pohybujeme na tenkom ľade, preto ešte raz zdôrazňujeme, že ide len o naše subjektívne hodnotenie. Románová trilógia Pán prsteňov od J. R. R. Tolkiena je zaslúženou klasikou a dokonale napísaným príbehom. Napriek tomu už na dnešných čitateľov môže Tolkienov štýl pôsobiť (aspoň miestami) zdĺhavo a trochu pateticky.
Sfilmovania údajne nesfilmovateľnej trilógie sa chopil Peter Jackson a natočil asi najlepšiu fantasy histórie. Perfektne vystihol ducha predlohy, hoci sa od nej viackrát mierne odklonil. Celkovo sa ale dá povedať, že jej ostal verný a dokázal tento epický príbeh vyrozprávať naozaj úžasne. Skvelí herci a postavy, strhujúce bojové scény, parádne triky a silné emócie. Filmový Pán prsteňov zaslúžene vstúpil do histórie.
9. Blade Runner
Kultové sci-fi Blade Runner od Ridleyho Scotta vzniklo podľa románu Do Androids Dream of Electric Sheep? od Philipa K. Dicka, ktorý vyšiel aj v češtine. Hoci film nebol v čase uvedenia do kín žiadnym kritickým ani finančným hitom, neskôr sa mu právom dostalo pozornosti a dnes sa teší statusu legendy.
Samotný Dickov román je tiež vydarený, ale treba dodať, že ide do veľkej miery o odlišné príbehy. Iste, základ ostáva rovnaký, ale platí, že Scott sa Dickovým dielom skôr len inšpiroval. Dickova predloha je filozofickejšia a ešte menej príbehová než film. Za nás teda víťazí depresívna Scottova verzia, hoci aj Dickov román nepochybne stojí za prečítanie.
10. Forrest Gump
Filmový Forrest Gump od Roberta Zemeckisa si získal srdcia miliónov divákov na celom svete. Treba dodať, že právom. Príbeh prostáčika Forresta, ktorý sa zhodou náhod vždy ocitol pri významných historických míľnikoch Ameriky, bol dojemný, vtipný a herecky skvelý.
Mnoho ľudí teda po jeho skončení s nadšením siahlo po knižnej predlohe od Winstona Gooma a… mnoho z nich ostalo sklamaných. Kniha rozhodne nešla čitateľom tak na ruku ako film divákom, jej humor neoslovil každého a celkovo sa ukázalo, že Forrestov príbeh Groom poňal dosť odlišne.
Na prijatí knihy sa tak do istej miery podpísalo skvelé prijatie Zemeckisovho filmu, ktorý nasadil očakávania niekde úplne inde. Rozhodne ale nejde o zlý román, len je ťažké čítať ho „objektívnymi“ očami. Najlepšie si ho užijú tí, ktorí film nevideli (ak takí sú), prípadne tí, ktorým sa film príliš nepáčil.