Ak chceš vidieť unikátne miesta, nemusíš zakaždým cestovať do zahraničia. Veď aj u nás ich máme naozaj dosť, len sa o nich často nehovorí a nepíše. Jedným zo skrytých unikátov sú turecké studne, ktoré sa nachádzajú neďaleko Krupiny v Banskobystrickom kraji. Sú vyrezané do kameňa a ich pôvodný účel ani dnes nie je celkom známy, informovala TASR.
Nájdeš ich v bývalom kamennom lome, ktorý domáci volajú Štrampľoch (z nemeckého slova Steinbruch). Zaujímavé skalné úkryty slúžili v 19. a 20. storočí ako obydlia miestnej chudobe. Kam ale siaha ich pôvod a kto ich postavil? Na túto otázku sme už čiastočne odpovedali, a máš pravdu, boli to Turci.
Skrýša, pivnica či kúpele
Podľa niektorých mohlo ísť o turecké skrýše zo 16. alebo 17. storočia, ktoré sa spomínajú v historických prameňoch. Taktiež nie je vylúčené, že v skutočnosti išlo o pivnice alebo kúpele. V okolí lomu sa nachádza viacero pivníc, ktoré sú vytesané do brala. Uskladňovalo a dorábalo sa v nich víno, keďže sa v krupinskom katastri až do 19. storočia vo veľkom pestoval vinič hroznorodý.
Unikátom je aj kamenná izba, ktorá je takisto vytesaná do skalného útvaru a jej účel je doslova zahalený tajomstvom. Má hĺbku takmer dva metre, vedľa vchodu do nej je malá vodná priekopa, v ktorej objavili prameň. V okolí je vysadená zeleň, odpočinúť si môžeš na lavičke a informačná tabuľa ti poskytne ten najlepší zdroj informácií.
Turci v Krupine
Vývoj rastúceho mesta výrazne narušil vpád Tatárov v roku 1241, ktorí ho spustošili. Od konca 14. storočia sa pre Uhorsko objavil nový problém – Osmanská ríša, ktorá sa snažila ohroziť suverenitu Uhorska. V 15. storočí nabrala na sile a postupne začala stupňovať svoju expanzívnu politiku. V roku 1526 jej vojská vpadli aj na naše územie.
Mesto bolo aktívne v protitureckých bojoch, za čo im v roku 1609 udelil kráľ Matej II. rozšírený erb. V roku 1664 Turci zajali mnoho obyvateľov Krupiny a jej blízkeho okolia, samotné mesto sa im však nepodarilo obsadiť. Až porážka Turkov v roku 1683 a podpísanie Karlovského mieru o šestnásť rokov neskôr znamenali koniec tureckej hrozby.