Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Čo si budeme hovoriť, rôzne záhady a tajomné zmiznutia ľudí proste lákajú. Aj na EMEFKA sme ti už priniesli viacero článkov, ktoré sa týmto podivuhodným udalostiam venovali. Nie vždy však bez stopy zmiznú len obyčajní ľudia. Z histórie totiž poznáme aj viacero prípadov, keď došlo k zmiznutiu pomerne známych osobností. Tie sa vo svojej dobe tešili popularite a úspechom, ale napokon sa po nich zľahla zem.

V tomto článku si predstavíme 5 týchto tajomných prípadov.

1. Solomon Northup

Meno Solomona Northupa ti je možno známe, ak si videl skvelú drámu 12 rokov otrokom z roku 2013. Tá vznikla priamo na základe Northupovej autobiografickej knihy. Solomon Northup bol farmárom a nadaným huslistom, ale v roku 1841 ho uniesli a predali do otroctva, v ktorom strávil dlhých 12 rokov.

Keď sa dostal na slobodu, napísal svoje pamäti a angažoval sa za práva černochov v Amerike. V roku 1857 sa vydal do Kanady, odkiaľ sa však už nevrátil. Existujú indície, že ešte v roku 1863 bol nažive, ale po tomto dátume o ňom už nemáme žiadne správy.

Niektorí špekulovali, že bol znova unesený a predaný do otroctva, ale historici to nepovažujú za pravdepodobné. Iné teórie tvrdia, že sa stal špiónom pre unionistickú armádu a neskôr ho chytili nepriatelia a zabili. Možno ale tiež proste začal nový život niekde inde, kde ho nikto nepoznal. Dátum jeho smrti dodnes nepoznáme.

Frederick M. Coffin/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Solomon_Northup#/media/File:Solomon_Northup_001.jpg)

2. Ambrose Bierce

Ambrose Bierce bol významný americký spisovateľ, kritik, básnik a novinár. Známym sa stal najmä vďaka svojim mrazivým hororovým poviedkam, ktoré niekoľkokrát vyšli aj v slovenčine (napríklad vo výbere Mních a katova dcéra). Činný bol aj ako novinár, jeho články sa tešili veľkej popularite. Biercove poviedky ovplyvnili obrovské množstvo autorov, medzi nimi napríklad aj H. P. Lovecrafta, Raya Bradburyho či Roberta Heinleina.

Biercea v živote postihlo viacero tragédií, išlo hlavne o smrť jeho dvoch synov. Jeden z nich spáchal samovraždu, druhý zomrel na zápal pľúc. Biercovi sa tiež postupom rokov rozpadlo manželstvo. Stále však pokračoval vo svojej spisovateľskej práci.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.Ambrose%20Bierce&mp_sed=372582292&rpp=420)

V roku 1913, vo veku 71 rokov, sa vydal do Mexika, kde práve zúrila občianska vojna. Bierce chcel byť prítomný priamo v centre diania, aby o ňom mohol adekvátne písať. Naposledy ho videli, ako sprevádzal armádu revolucionára Francisca „Pancha“ Villu do mesta Chihuahua. 26. decembra 1913 mal poslať list priateľke Blanche Partington, v ktorom stálo: „Zajtra odtiaľto odchádzam na neznáme miesto“. Niektorí bádatelia ale tvrdia, že žiadny podobný list neexistoval.

Nech je, ako chce, Ambrose Bierce bez stopy zmizol. Naposledy ho v meste Chihuahua videli v januári 1914, potom akoby sa po ňom zľahla zem. Niektorí tvrdili, že ho možno popravila popravná čata, iní zase, že sa mu zhoršila astma a zahynul, prípadne zomrel vlastnou rukou.

3. John Lansing Jr.

John Lansing Jr. bol americký právnik a politik. Narodil sa v roku 1754 v meste Albany, kde aj vyrastal a študoval. Pôsobil ako predseda najvyššieho súdu štátu New York. Mal za sebou skutočne pozoruhodnú kariéru a išlo o váženého človeka. Bez stopy zmizol 12. decembra 1829 večer.

Svedkovia ho videli, ako opustil svoj hotel na Manhattane, aby odoslal list. Odvtedy ho nikto nevidel. Špekulovalo sa, že v tme možno spadol do rozbúrenej rieky a utopil sa, prípadne, že sa stal obeťou prepadnutia či vraždy. Objavila sa tiež teória, že Lansinga zabila skupina vysoko postavených politikov, ktorým prekážal. Neskôr ho úradne vyhlásili za mŕtveho, hoci jeho telo sa nikdy nenašlo.

Ezra Ames/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/John_Lansing_Jr.#/media/File:John_Lansing_Jr._-_Ezra_Ames.png)

4. Alfred Partikel

Alfred Partikel bol nemecký maliar. Narodil sa v roku 1888, neskôr vyštudoval umenie a počas prvej svetovej vojny slúžil v armáde. Neskôr pôsobil ako profesor umenia na akadémii umení v Königsbergu. Jeho diela spadajú do impresionistického štýlu. Vo svojej tvorbe sa zameriaval na krajinomaľbu.

Nacisti jeho umenie označili ako „zdegenerované“ (podobne ako prakticky všetky moderné a avantgardné umelecké smery). Alfred Partikel zmizol 20. októbra 1945. Vydal sa na bicykli do lesov v oblasti Ahrenshoop, aby tu zbieral hríby. Už nikdy sa nevrátil. Nenašla sa po ňom žiadna stopa, ani jeho telo.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Partikel#/media/File:Alfred_Partikel_(1888-1945).png)

5. Ambrose Small

Ambrose Small sa narodil v roku 1866 a počas svojho života sa vypracoval na rešpektovaného divadelného magnáta. Pôsobil v Kanade a bez stopy zmizol 2. decembra 1919. Jeho blízki si z toho spočiatku nič nerobili, pretože Small mal vo zvyku bez ohlásenia odísť na cesty.

Ako hľadanú osobu ho vyšetrovatelia začali viesť až začiatkom roku 1920. Prípad jeho zmiznutia sa stal senzáciou a plnil stránky vtedajších novín. Podľa všetkého sa Small v čase zmiznutia mal nachádzať vo svojej kancelárii. Žiadny zo svedkov ho nevidel odchádzať, nenašli sa ani žiadni ďalší ľudia, ktorí by ho videli pohybovať sa na niektorej z blízkych ulíc.

Toronto Star archives, Toronto Public Library/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Disappearance_of_Ambrose_Small#/media/File:Ambrose_Small.jpg)

Zdalo sa, akoby sa Small proste vyparil do vzduchu. Niektorí nadhadzovali možnosť, že išlo o dopredu naplánované zmiznutie. Na druhej strane treba dodať, že Small nemal pre takýto krok dôvod. Bol váženým občanom a išlo o bohatého muža (na konte mal milióny). Polícia vykonala rozsiahle vyšetrovanie, ale nenašla žiadne relevantné stopy.

Okolo Smallovho zmiznutia sa síce vynorilo viacero teórií, ale žiadna neviedla k objasneniu tohto prípadu. Smallova manželka Theresa polícii tvrdila, že jej manžel utiekol s nejakou inou ženou. Táto hypotéza ale políciu nepresvedčila.

Objavilo sa tiež podozrenie, že Small sa mohol stať obeťou vraždy, ako potenciálna páchateľka sa dokonca zmieňovala jeho žena Theresa. Ani táto teória nepriniesla riešenie. Small bol napokon v roku 1924 vyhlásený za mŕtveho. Celý prípad sa bez akéhokoľvek riešenia uzavrel v roku 1960.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.