Tak máme za sebou už 95. odovzdávanie ocenení Oscar. Po minuloročnom experimente, keď nás večerom sprevádzala hneď trojica moderátoriek, sa organizátori rozhodli vrátiť k osvedčenému receptu v podobe jedného moderátora. Tejto úlohy sa chopil komik Jimmy Kimmel, ktorý oscarové prenosy moderoval už dvakrát (v roku 2017 a 2018).
Čo sa týka samotných filmov, tak jednoznačným favoritom bola svojrázna sci-fi komédia Všetko, všade, naraz, ktorá pozbierala 11 nominácií. Okrem toho sa ale čakalo, že kartami zamiešajú aj tituly ako Duchovia Inisherinu, TÁR, Fabelmanovci či Trojuholník smútku. Ako to teda napokon dopadlo?
Kto si odniesol vytúženú sošku?
Moderátor Jimmy Kimmel v úvode vtipne glosoval okrem iného aj facku Willa Smitha, ktorú minulý rok uštedril Chrisovi Rockovi. Zmienil sa o tom, že je prítomný krízový tím, ktorý zasiahne, keď sa účastníci pokúsia o akékoľvek násilie.
Prvá soška, ktorá sa odovzdávala, bola za najlepší animovaný film. Favoritom v tejto kategórii bol Pinocchio od Guillerma del Tora, a práve ten sa napokon tešil z víťazstva. Nasledovali kategórie najlepší herec a najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe.
Z mužských hercov si Oscara prevzal dojatý Ke Huy Quan za film Všetko, všade, naraz. Vo svojej reči sa dotkol aj faktu, že rok 2021 preňho bol rokom, keď sa po takmer 20 rokoch vrátil k herectvu. „Treba veriť vo svoje sny,“ povedal. „Ja som sa toho svojho takmer vzdal, ale hovorím vám: Udržiavajte svoje sny pri živote!“
Sošku za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získala fantastická Jamie Lee Curtis zo sci-fi Všetko, všade, naraz. Pre Curtis išlo zároveň o vôbec prvú nomináciu, ktorú za svoju dlhú kariéru získala. Snímka Všetko, všade, naraz teda potvrdila povesť favorita a hneď v úvode večera mala na konte už dve víťazstvá.
Kategória medzinárodný film naplnila očakávania. Sošku totiž získala oceňovaná vojnová dráma Na západe nič nové. Táto silná snímka bodovala aj v kategóriách kamera a pôvodná filmová hudba. V druhej menovanej kategórii si Oscara prevzal skladateľ Volker Bertelmann. Prekvapenie sa nekonalo ani v kategórii najlepších vizuálnych efektov. Víťazom sa stal Avatar: Cesta vody.
Sošku za najlepší pôvodný scenár si odniesla dvojica Daniel Kwan a Daniel Scheinert za film Všetko, všade, naraz. Oscar za najlepší adaptovaný scenár pristál v rukách Sarah Polley za drámu Women Talking. Všetko, všade, naraz bodoval aj v kategórii najlepší strih a najlepšia réžia. Daniel Scheinert a Daniel Kwan si tak odniesli ďalšieho Oscara.
Najlepší film roka
Hlavné herecké kategórie ovládli filmy Veľryba a Všetko, všade, naraz. Zlatého plešivca si tak odniesol Brendan Fraser, pre ktorého ide o ohromný comeback. Jeho ďakovná reč bola poriadne emotívna a silná.
A treba povedať, že ide o zaslúžený triumf. Oscara za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe získala Michelle Yeoh v nadšene prijatom sci-fi Všetko, všade, naraz. Ide pre ňu o prvú nomináciu a rovno aj prvé víťazstvo.
Celý večer sa niesol v triumfe práve filmu Všetko, všade, naraz, ktorý pozbieral ceny v takmer všetkých kategóriách. Spanilá jazda tejto divokej snímky bola spečatená aj po vyhlásení najlepšieho filmu roka. Snímka získala 7 sošiek z 11 nominácií. Prehľad všetkých ocenených nájdeš nižšie.
Najlepší film
Všetko, všade, naraz
Top Gun: Maverick
Elvis
Tár
Duchovia Inisherinu
Fabelmanovci
Avatar: Cesta vody
Na západe nič nové
Trojuholník smútku
Women Talking
Mužský herecký výkon v hlavnej úlohe
Austin Butler – Elvis
Brendan Fraser – Veľryba
Colin Farrell – Duchovia Inisherinu
Bill Nighy – Living
Paul Mescal – Aftersun
Mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
Ke Huy Quan – Všetko, všade, naraz
Brendan Gleeson – Duchovia Inisherinu
Judd Hirsch – Fabelmanovci
Barry Keoghan – Duchovia Inisherinu
Brian Tyree Henry – Mosty
Ženský herecký výkon v hlavnej úlohe
Cate Blanchett – Tár
Michelle Yeoh – Všetko, všade, naraz
Ana de Armas – Blondínka
Michelle Williams – Fabelmanovci
Andrea Riseborough – To Leslie
Ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
Angela Bassett – Čierny Panter: Navždy Wakanda
Jamie Lee Curtis – Všetko, všade, naraz
Kerry Condon – Duchovia Inisherinu
Stephanie Hsu – Všetko, všade, naraz
Hong Chau – Veľryba
Réžia
Steven Spielberg – Fabelmanovci
Todd Field – Tár
Daniel Scheinert a Daniel Kwan – Všetko, všade, naraz
Martin McDonagh – Duchovia Inisherinu
Ruben Östlund – Trojuholník smútku
Adaptovaný scenár
Women Talking – Sarah Polley
Na západe nič nové – Edward Berger, Lesley Paterson a Ian Stokell
Na nože: Glass Onion – Rian Johnson
Living – Kazuo Ishiguro
Top Gun: Maverick – Ehren Kruger, Eric Warren Singer, Christopher McQuarrie, Peter Craig a Justin Marks
Pôvodný scenár
Všetko, všade, naraz – Daniel Kwan a Daniel Scheinert
Duchovia Inisherinu – Martin McDonagh
Tár – Todd Field
Fabelmanovci – Tony Kushner a Steven Spielberg
Trojuholník smútku – Ruben Östlund
Medzinárodný film
Na západe nič nové – Nemecko
IÁ – Poľsko
Blízko – Belgicko
An Cailín Ciúin (medzinárodný anglický názov: The Quiet Girl) – Írsko
Argentina, 1985 – Argentína
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane