Písal sa 25. september roku 1926, keď zakladateľ automobilky Ford Motor Company prišiel s nápadom 40-hodinových pracovných týždňov. Henry Ford položil základy štandardnej pracovnej doby, ktorou sa momentálne riadia mnohé krajiny sveta, vrátane Slovenska. Že by mu však išlo o komfort prepracovaných zamestnancov, sa povedať nedá.
Ford si uvedomil, že aj zamestnanec je vo voľnom čase konzument. To však platí len v prípade, ak nejaký má. Niekdajšie 16-hodinové zmeny teda dostali v jeho fabrikách stopku a pracovníci nabehli na režim nových, omnoho prijateľnejších 8-hodinových zmien. Hoci možno nie vo fabrike, je šanca, že si nejednu z takých absolvoval aj ty. Dodnes sú celkom bežné.
Fordov pracovný týždeň čo nevidieť oslávi storočnicu, preto niet divu, že sa čoraz viac pracujúcich ľudí sťažuje na jeho zastaranosť. Nedávno sa veci dali do pohybu. Progresívne krajiny na čele s Belgickom sa chopili iniciatívy a začali testovať štvordňový pracovný týždeň, pričom v mnohých prípadoch zaznamenali pozitívnu odozvu. Naprieč celou Európou sa teda momentálne šušká, že sa z neho jedného dňa stane norma.
O to šokujúcejšia je skutočnosť, že v 21. storočí existujú miesta, kde sa v tejto oblasti doslova cúva. Jednou z nich je, bez najmenších sporov, Čína. Tak ako sa klasická pracovná doba často označuje termínom „9-5“, tú čínsku vyjadrujú úplne iné číslice – 996. Ich tragický význam a ešte tragickejší dopad si bližšie objasníme v dnešnom článku.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
996 – čo to znamená a ako to vyzerá v praxi
Deväť, deväť, šesť. Trojica čísel symbolizujúca dĺžku pracovného týždňa pracujúceho ľudu v Číne. Tí pracujú od deviatej hodiny ráno do deviatej hodiny večer, šesť dní v týždni. Ako však mnohí zamestnanci, ktorí si terorom tejto nemilosrdnej pracovnej doby museli prejsť, tieto údaje sú každým rokom orientačnejšie.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako vyzerá deň človeka pracujúceho štýlom 996
- Akým spôsobom Číňanov na takýto druh práce pripravujú už v škole
- Aké má takáto pracovná doba negatívne následky
- Prečo ľudia nedajú výpoveď
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom