Pred pár týždňami sa na obrazovkách TV JOJ začal vysielať seriál Einstein. Originál vznikol v Nemecku podľa filmu z roku 2015 a vo svete sa predal na viac ako sto televíznych trhov. Slovenská adaptácia sa hneď prvou časťou zapísala ako TOP program týždňa.
Komediálny seriál s kvapkou vedy
Nedávno sme ti priniesli informácie priamo od režiséra seriálu Martina Kazimíra o tom, že seriál je v niečom netradičný. Iný je práve v tom, že obsahuje množstvo scén a zobrazení premýšľania hlavnej postavy, ktoré v sebe nesú trochu vedy. Aby bolo v seriáli všetko korektné, oslovila TV JOJ Samuela „Vedátora“ Kováčika, ktorý posunul veci správnym smerom. Ako sa ale Samuelovi spolupracovalo s JOJkou a aká to bola preňho skúsenosť? Opýtali sme sa ho v rozhovore pre EMEFKA.
„Bolo to o hľadaní balansu. Ide o seriál, ktorý má v prvom rade ľudí zabaviť. Zároveň sme však chceli, aby bol príbeh vystavaný okolo skutočnej fyziky. Je šanca, že daná téma niekoho zaujme a začne si vyhľadávať informácie, a možno, ak motyka vystrelí, budem mať o pár rokov nového kolegu či kolegyňu,“ prezradil nám Vedátor v rozhovore. „Bežne nepíšem veci, ktoré majú byť v prvom rade vtipné, tak som sa snažil aj na jedno či dve miesta podstrčiť nejaký malý vtípek. Ináč ale ako hovorím, nebolo to nič mega ťažké. Rozhodne je ťažšie rovnice riešiť než ich vkladať do seriálu,“ dodal.
Samuela okrem iného môžeme poznať z jeho Instagramu @vedator_sk, kde sledovateľom prináša edukatívny obsah. „Profil Vedátora sa trochu ťažko definuje, už pár rokov nahrávam napríklad každý deň krátke storky, kde zhrniem niečo zaujímavé zo sveta vedy, nejakú kuriozitu z biológie či matematickú fintičku. Podľa mňa je svet okolo nás nesmierne zaujímavý, stále je na ňom čom objavovať a kúsok tohto nadšenia sa snažím cez Instagram, podcasty či knihy ľuďom posúvať ďalej.“
Práca na seriáli bola preňho niečím novým: „Pre mňa je väčšina dní o počítaní, čítaní odborných článkov a podobne. Takže pracovať na scenári bolo super osvieženie. Teda, aj trochu stres – ale však treba predsa skúšať nové veci. Popravde mi najviac trvalo čítanie samotného scenáru – nie som na také zvyknutý. A potom si trochu urobiť mentálny obraz celého deja, predstaviť si postavy a tak ďalej. A potom zosúladiť všetky tie mentálne svety Filipa s tým, čo by asi mohol robiť ako reálny výskum.“
Pozitívne hodnotenie
„Myslím, že Einstein – ten pôvodný – je jedným z najväčších mysliteľov, aký kedy existoval. Jeho teórie sú fascinujúce, pútavé a takmer až magické. Tento seriál je okrem iného moderným spôsobom, ako tomuto velikánovi vzdať hold. Sú konania hlavnej postavy, s ktorými sa veľmi nestotožňujem a miestami sa správa dosť provokatívne – na to som si pri čítaní a editovaní chvíľu zvykal. Potom som si ho však obľúbil, myslím, že to bude mať podobne všelikto,“ hodnotí seriál Vedátor.
Využil príklady zo školy
Niektorí možno stále tvrdia, že škola je zbytočná a nič nás nenaučí. Samuel je živým príkladom toho, ako mu škola pomohla práve pri výpočtoch do seriálu: „Bol tam jeden taký prípad s lietadlom, nechcem však prezrádzať. Myslím inak, že nič veľmi vážne. Raz sme na poslednú chvíľu potrebovali do jednej scény vložiť rovnice, tak som použil odbornú štúdiu, čo som mal práve na škole – ide o výpočty môjho bývalého školiteľa z Dublinského výskumného inštitútu.“
Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré! 🙂