Sci-fi mesto s robotmi, lietajúcimi taxíkmi a vertikálnym záhradníctvom poháňané výhradne obnoviteľnou energiou? Áno. Prometeovská vízia Saudskej Arábie o futuristickej megakolónii Neom pozdĺž pobrežia Červeného mora 170 km severozápadne od Saudskej Arábie neďaleko Akabského zálivu.
Dnes má rozpočet už 1 bilión dolárov a myšlienku zrealizovania tejto utópie oznámil saudský korunný princ Mohammed bin Salman v roku 2017 v rámci vízie Saudskej Arábie 2030.
New York je pri ňom malá sestra
Neom je snom o novej budúcnosti, kde by do roku 2045 malo žiť 9 miliónov ľudí. Fungovať má na 100 % obnoviteľnej energii s nulovými emisiami a negatívnou uhlíkovou stopou. Jeho výstavba má podľa odhadov vytvoriť takmer 400 000 pracovných miest.
Bude fungovať nezávisle od súčasnej vlády krajiny s vlastným autonómnym súdnym systémom, daňami a zákonmi. Úhrnne, Neom vybuduje novú ekonomickú éru v Saudskej Arábii.
Táto inteligentná kolónia má pokrývať 26 500 km2, čo je 33-krát viac ako New York. Zaberať bude vyše 200 kilometrov pobrežia so šírkou 121 kilometrov a výškou takmer 500 metrov.
Pozostáva z 10 projektov označených ako regióny. Zatiaľ boli oznámené podrobnosti o štyroch: Megamesto The Line, priemyselná zóna Oxagon, rekreačné stredisko Trojan a ostrovné letovisko Sindalah. Bude mať tiež vlastné letisko Neom Bay s dĺžkou dráhy 4 000 m.
Multifunkčná rekreačná oblasť bude dejiskom ázijských olympijských hier 2029
Trojena bude celoročnou destináciou s kvalitným horským suchým vzduchom, najmodernejšími zjazdovkami, horskou cyklistikou, vodnými športmi, wellnessom a interaktívnou prírodnou rezerváciou na rozlohe 60 km2. Celkovo bude poskytovať viac ako 3 600 hotelových izieb a 2 200 domov.
Súčasťou je rezort Vault 50 kilometrov od pobrežia v pohorí Sarwat s nadmorskými výškami od 1 500 do 2 600 metrov.
V októbri 2022 bol Neom vyhlásený za hostiteľa ázijských zimných hier v roku 2029. Rozhodnutie bolo kritizované za jeho nepriaznivý vplyv na životné prostredie. Lyžiarske stredisko Trojena má byť otvorené už v roku 2026.
Nasťahovať sa môžeš už o rok
Oxagon je prístavné mesto v tvare osemuholníka na juhu regiónu Neom. Podľa vývojára má ísť o logistické centrum s najväčšou plávajúcou štruktúrou na svete. Jeho súčasťou má byť výletný terminál a oceánografické výskumné centrum. Prví obyvatelia sa podľa plánu majú nasťahujú do roku 2024 a pobrežná časť mesta by mala byť dokončená do roku 2030.
Najväčší umelý ostrov prešpikovaný luxusom
Sindalah je ostrovné letovisko v Červenom mori. S rozlohou 840 000 m2 je zameraný aj na jachtársku komunitu, keďže má až 86 kotvísk. Plánuje luxusné hotely s viac ako 400 izbami a 300 apartmánmi a vilami. Na ostrove vyrastú dve golfové ihriská, 38 reštaurácií a plážový klub. Developer chce privítať prvých hostí začiatkom roka 2024.
Úzke a dlhé megamesto zo skla
Najveľkolepejšou časťou projektu je obrovské The Line. Monolitické zrkadlové mesto bude stáť medzi prepracovanou fasádou z reflexného skla. Tento landcraper vyrobený z dvoch paralelných štruktúr sa bude tiahnuť od Akabského zálivu do vnútrozemia.
Mesto bude na troch rôznych úrovniach s jednou obrovskou stavbou namiesto viacerých budov. Bude mať rozlohu 34 km2, konkrétne 170 kilometrov od pobrežia, šírku len 200 metrov a výšku až 500 metrov. Len chodníky a záhrady. Obyvatelia budú mať prístup ku všetkým potrebným veciam do piatich minút chôdze.
Urbanizmus s nulovou gravitáciou založený na koncepte vrstiev bude fungovať vertikálne. Obyvatelia sa môžu pohybovať tromi smermi (hore, dole a naprieč). Žiadne cesty, žiadne autá, len vysokorýchlostný tranzitný vlak, ktorý ťa odvezie z jedného konca na druhý len za 20 minút (170 km!).
Celé mesto bude vo vnútri dvoch, takmer pol kilometra vysokých mrakodrapov, vyrobených z reflexného skla. Riadiť by ho mala umelá inteligencia navrhnutá tak, aby koexistovala s prírodou. Vertikálne poľnohospodárstvo sa postará o obživu.
Podľa vývojára bude The Line spustený do roku 2045. Cieľom je, aby v ňom do roku 2030 žilo milión ľudí. Zábery z dronu odhalili, že výstavba sa už začala. Bagre v púšti kopú široké priekopy.
Neom pracuje na ambicióznom harmonograme, pričom veľká časť projektu má byť postavená do roku 2030, no niektorí inžinieri tvrdia, že úplná realizácia môže trvať aj polstoročie. Podľa vývojára v Neom už žije a pracuje 2 400 zamestnancov.
Kritika a negatívne prognózy
Odkedy bol projekt Neom oznámený, vedci a ekonómovia vzniesli otázky o uskutočniteľnosti jeho vybudovania. Otázne sú najmä environmentálne vlastnosti. Dve obrovské sklenené zrkadlá The Line budú odrážať slnečné svetlo a vytvoria dve horúce tepelné zóny, ktoré usmažia všetko okolo.
Dizajn mesta sa pýši super rýchlym vlakom, ktorý by obyvateľov previezol z jedného konca na druhý za 20 minút. Vlak by tak musel ísť nepravdepodobnou rýchlosťou 525 km za hodinu. V súčasnosti je najrýchlejším vlakom Shanghai Maglev jazdiaci rýchlosťou 431 km za hodinu.
Táto trúfalá vízia samoudržateľného zeleného mega mesta s nulovými emisiami nie je bez sporov. Obyvatelia Saudskej Arábie protestujú proti rozvoju Neom, pretože vyžaduje vysťahovanie takmer 20 000 obyvateľov v oblasti, vrátane členov beduínskeho kmeňa.
V súvislosti s projektom sa rozšírili správy, že Saudská Arábia v tichosti odsúdila troch ľudí na smrť, keď odmietli opustiť svoje domovy kvôli projektu. To vyvolalo humanitárne obavy a pripomenulo svetu, ako sa Saudskoarabské kráľovstvo vysporiadava s opozíciou. Vysťahovanie kmeňov, ktoré sú v regióne stovky rokov, tým, že im ponúknu polovičatú kompenzáciu a umlčia každého, kto zdvihne hlas protestu, je len smietkou všetkého, čo je na tomto sne zlé.
„Označenie týchto projektov ako udržateľných, keď zjavne nie sú, je pokusom zakryť nám oči pred negatívnymi vplyvmi, ktoré majú na ľudí a planétu,“ uviedla klimatická akčná skupina ACAN.
Peter Frankental z Amnesty International v rozhovore pre Dezeen povedal, že spoločnosti, ktoré pracujú na Neom, čelia morálnej dileme a mali by si rozmyslieť svoje pokračovanie na projekte.