Slavomíra Buraja sleduje na jednej zo sociálnych sietí takmer pol milióna ľudí. Jeho profil je plný motivačných citátov a fotiek z luxusných dovoleniek. Takisto v ňom nájdeš spoločné fotografie s úspešnými ľuďmi. Niekto by si mohol pomyslieť, že Slavomír žije doslova „americký život“. Opak je však pravdou. Zrejme ide o učebnicový príklad toho, že nie všetko, čo vidíš na internete, je holá pravda.
Podvodník alebo nevinný podnikateľ?
Trnavská polícia ešte v júli 2022 zverejnila príspevok, v ktorom varovala pred 38-ročným podnikateľom. Nabral si vysoké zálohy, ale práce nikdy nedokončil, respektíve ani nezačal. Ako informuje SME, momentálne čelí 132 obvineniam. Podvedeným zákazníkom dlhuje viac ako 300-tisíc eur. Polícia voči nemu podala obžalobu 7. februára, súd o jeho väzbe rozhodol o tri týždne neskôr.
Aby sme boli presní, jeho podnikateľská činnosť sa mala točiť okolo zasklievania balkónov, zimných záhrad, terás, montáže prístreškov a záhradných domčekov. Burajova priateľka podľa SME tvrdí, že s prácami „len meškal“, čo vraj nie je trestný čin. Tu sa však naskytá protichodná otázka – prečo od desiatok ľudí nabral zálohy, ak vedel, že sľúbený termín prác nemá šancu stihnúť?
Oklamaní zákazníci
Pod spomenutý policajný príspevok sa okamžite po zverejnení začali sypať desiatky negatívnych komentárov. Písali ich ľudia, ktorí mali byť obeťami údajného podvodu. „Aj nás oklamal. Zobral zálohu 2000 € a neprišiel ani len zamerať zasklenie terasy,“ napísala Tatiana.
„Vypovedali sme písomne zmluvu o dielo a napriek tomu peniaze na účet vôbec nevrátil. Hoci robím na daňovom úrade, nemôžem na neho nájsť žiadne páky. Pán Buraj chodí pokojne po svete, vozí sa na drahých autách a vraj aktuálne nakupuje za naše peniaze diamanty,“ dodala.
„Hlavná vec, že si užíva ‚luxus‘ za peniaze iných, za ukradnuté peniaze,“ napísala rozhorčene Jana. V komentároch sa opakuje rovnaký scenár. Slavomír prišiel na drahom aute, na ľudí nepôsobil ako podvodník, a preto mu mnoho z nich vyplatilo požadované zálohy. Práce sa však stále nezačínali, pribúdali výhovorky, až sa v niektorých prípadoch úplne odmlčal.
S negatívnym zážitkom sa podelil aj Oldo: „Mojich 80-ročných rodičov obral o zálohu 500 €. Tri mesiace po podpise zmluvy neprišiel ani len vymerať balkón na zasklenie v Dúbravke. Buraj je neuveriteľný podvodník, ako prvé sa ľudí pýta, či vedia vyplatiť zálohu.“
Všetko mal premyslené
Ako informovala polícia, svoje služby ponúkal cez inzerát. So všetkými zákazníkmi spísal zmluvu o dielo a vypýtal si zálohu, čo bola približne polovica zo sumy, ktorú si naúčtoval za komplet služby. „Klientom to argumentoval pri zálohe tým, že peniaze použije ako prvotné náklady na dodávku a montáž materiálu. Už pri podpise zmluvy však vedel, že vzhľadom na všetky okolnosti zákazku nedodá a peniaze nevráti,“ uviedla polícia.
Polícia v závere príspevku uviedla aj jednu cennú radu. Týka sa toho, ako sa Slováci môžu vyhnúť podobným podvodníkom. „Skôr ako niekomu odovzdáte peniaze alebo uzavriete zmluvu, radšej si osobu alebo firmu preverte.“