Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie
Zdroj: ©Twentieth Century Fox / MovieStillsDB

Tri revolučné filmy, ktoré odštartovali svoj vlastný žáner

Existujú filmy, ktoré mali nepopierateľný vplyv na celé odvetvie kinematografie. Nič podobné totiž predtým na plátne neexistovalo.

Väčšina filmov spadá do tradičných, ľahko identifikovateľných žánrov – komédia, dráma, horor, romantika atď. Potom sú tu ale filmy, ktoré si vytvorili vlastný žáner. Prišli totiž s takými neobvyklými a odlišnými prístupmi k rozprávaniu príbehov, že toto dielo nezapadá do žiadnej zo základných kategórií. V skratke, tieto filmy boli revolučné. Vytvorili si vlastný žáner.

Existujú filmy, ktoré mali nepopierateľný vplyv na celé odvetvie kinematografie a inšpirovali množstvo nasledovníkov. Toto sú filmy, ktoré ich tvorcovia priniesli na svet s obrovským rizikom. Nič podobné totiž predtým na plátne neexistovalo a vždy panovali obavy, ako bude film prijatý publikom. 

Noc živých mŕtvych (1968)

Noc živých mŕtvych od režiséra Georga A. Romera je nízkorozpočtová snímka natočená v americkom Pittsburghu a jeho okolí. Napriek skromnému budgetu film spôsobil revolúciu na poli hororových filmov.

Zombie postavy sa objavovali na obrazovkách a v knihách už desaťročia predtým, zobrazované však boli úplne inak – stvorenia boli napríklad ovládané niekým, kto praktizuje voodoo. Romero mal nápad prebudovať zombie do úlohy obyčajných ľudí, ktorí zomreli, boli privedení späť k životu a fungujú nezávisle. Dnes už vieme, že to bol voči divákovi geniálny ťah.

Film Noc živých mŕtvych stanovil pravidlá, ktorými sa bude riadiť takmer každý nasledujúci zombie film. Zombie bytosti hodujúce na ľudskom mäse? Aj to je Romerov „vynález“. Taká bola totiž predstava režiséra o zombíkoch, ktorí sa motajú na známych miestach alebo vykonávajú činnosti, ktoré si pamätajú z predchádzajúceho života.

Okrem toho sa zombie stali na konci 60. rokov aj symbolom odporu proti systému. V časoch, keď Ameriku trápila vojna vo Vietname, použil režisér nemŕtvych antagonistov ako alegóriu na zdesenie, ktoré pociťovali mnohí Američania. Každý nasledujúci zombie film bol ovplyvnený v malej či väčšej miere práve filmom Noc živých mŕtvych.

Odporúčame prečítať:

Vyliata voda zamrzla pred dopadom na zem a z oblohy padali mŕtve vtáky. Tak vyzerala najstudenšia zima v histórii meraní na Slovensku

Pripútajte sa, prosím! (1980)

Film Pripútajte sa, prosím! je dokonalým príkladom filmu, ktorý dáva úplne nový nádych subžánru bláznivej komédie. Počas sedemdesiatych rokov vytvoril režisér Mel Brooks niekoľko v tej dobe mimoriadne populárnych žánrových experimentov. V roku 1980 tím Davida Zuckera, Jima Abrahamsa a Jerryho Zuckera rozpútal revolúciu a dal slovu paródia úplne nový význam.

Film si robil posmech z klišé mnohých katastrofických filmov. To, čo film odlišovalo, bola hrubá vrstva humoru, ktorý sa valil na diváka úplne priamočiaro. Divák tak mal pocit, že všetky absurdné veci, ktoré sa diali vo filme, boli v nejakej inej realite úplne normálne. Film pomohol zrodiť legendu menom Leslie Nielsen. 

Už o pár rokov neskôr sa na televíznych obrazovkách objavil seriál Police Squad! (1982), kde sa po prvýkrát objavila postava policajta Franka Drebina. Seriál bol natoľko úspešný, že v roku 1988 sa na plátna kín dostala filmová legenda menom Bláznivá strela. Všetky ostatné filmy, vrátane série Scary Movie, boli pokračovateľmi fenoménu, ktorý vznikol v roku 1980.

Odporúčame prečítať:

Časť Slovákov príde pri práci o významné benefity. Nárok na dovolenku bude medzi nimi

Smrtonosná pasca (1988)

Tento film odštartoval vlastný podžáner akčných filmov. V tom čase sa považovalo za šialené, že spoločnosť 20th Century Fox zaplatila televíznej hviezde Bruceovi Willisovi 5 miliónov dolárov, aby si zahral v akčnom filme o policajtovi, ktorý sa snaží zachrániť svoju manželku z pazúrov teroristov v mrakodrape v Los Angeles. Film sa stal kasovým trhákom a štúdio napokon neľutovalo ani cent z Willisovho honoráru.

Diváci pozitívne reagovali na jednoduchosť celého príbehu. Celá akcia sa odohráva na jednom centrálnom mieste a hlavný hrdina používa len predmety, ktoré by ste na danom mieste naozaj našli. Tento malý detail je základom filmu a dodáva mu pocit obrovskej vierohodnosti, ktorý mnohým iným akčným filmom tej doby chýbal.

Film zožal taký úspech, že si vypýtal niekoľko pokračovaní, ale aj množstvo imitátorov, ktorí sa snažili zopakovať jeho klaustrofobické napätie. Pasažier v lietadle, na lodi, vo vlaku či dokonca osamelý vojak v bielom dome. Toto všetko sú filmové príbehy, ktoré vznikli ako odozva na žáner, ktorý priniesol film Smrtonosná pasca. 

Myslíš, že sme na niektoré filmy zabudli? Nie tak celkom. Už teraz sa teš na pokračovanie…


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.