Bratislavská Petržalka si v nedeľu pripomína 50. výročie založenia v súčasnosti najväčšieho sídliska na Slovensku i v strednej Európe. Práve 2. apríla uplynie polstoročie odvtedy, ako bol na Námestí hraničiarov položený základný kameň novej Petržalky. S jej výstavbou, ktorá bola rozdelená na etapy, sa začalo v roku 1973.
Pri príležitosti tohto historického míľnika pripravuje mestská časť viaceré spomienkové podujatia. Ich sériu odštartuje v nedeľu popoludní v parku na Námestí hraničiarov otvorením výstav vrátane dobových fotografií z výstavby Petržalky. Chýbať nebude ani osadenie diela A String of Pearls z projektu Stromorodie či symbolické zasadenie pamätného stromu, petržalskej jablone.
Výstavba sídliska na pravom brehu Dunaja sa začala schválením územného rozhodnutia v marci 1973, následne v apríli bol na dnešnom Námestí hraničiarov položený základný kameň novej Petržalky. Stavebné práce pozostávali z viacerých etáp. Prvý obytný dom bol skolaudovaný na Romanovej ulici 3. augusta 1977.
Prvé historické zmienky o organizovanom osídlení na území Petržalky pochádzajú už z roku 1225 a v postavení slovenskej obce, presnejšie samosprávy, dovŕši tento rok už 104 rokov svojej existencie. Oficiálne sa ňou Petržalka, vtedy Engerau, stala v kontexte Československej republiky 14. augusta 1919 po dohode veľmocí po prvej svetovej vojne a vymanení z nadvlády Maďarska. Éra sídliska, ktoré nahradilo marhuľové a broskyňové sady, odštartovala začiatkom 70. rokov počas komunizmu.