Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 24.11.2024
sk
Emília
cz
Emílie
, Emilia

Jack Rozparovač je prezývka sériového vraha, ktorý na jeseň v roku 1888 v londýnskej štvrti Whitechapel zavraždil minimálne 5 prostitútok (niektoré zdroje hovoria, že obetí bolo viac). Ako hlavných päť obetí sa uvádza Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddowes a Mary Jane Kelly.

Svoje obete vrah uškrtil, podrezal im hrdlo a následne ich telá zohavil (niektoré orgány si zobral so sebou). Vyšetrovaním sa prišlo na to, že vrah bol ľavák a pravdepodobne mal isté znalosti ľudskej anatómie.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-vector/grunged-silhouette-jack-ripper-knife-light-1018176949)

Vraha sa ale dodnes nepodarilo vypátrať a už sa to zrejme ani nikdy nepodarí. Celý prípad je obostretý záhadnosťou, ktorá mnohých aj dnes dráždi. Jack Rozparovač sa stal predmetom množstva špekulácií a dohadov a inšpiroval tiež mnoho umelcov, spisovateľov či filmárov. Tí sa vo svojich dielach snažili priniesť vlastnú hypotézu o tom, kto Rozparovač vlastne bol.

Teórií o jeho identite existuje neuveriteľne veľa. V tomto článku si predstavíme 5 podozrivých, ktorí sa s whitechapelskými vraždami spájali.

1. Montague John Druitt

Mladý právnik a učiteľ Montague John Druitt bol podozrivým číslo jedna pre asistenta policajného náčelníka Melvilla Macnaghtena. Druitt krátko po poslednej Rozparovačovej vražde spáchal samovraždu. Len nejaký čas predtým dostal výpoveď v škole, kde pôsobil ako učiteľ.

Niektorí bádatelia špekulovali, že vyhadzov mohol súvisieť s Druittovou homosexualitou (ktorá bola vo viktoriánskom Anglicku považovaná za psychickú poruchu a trestný čin), a prispel k jeho predčasnej smrti. Na druhej strane treba dodať, že je tiež možné, že Druitt trpel depresiami (podobne ako viacero členov jeho rodiny).

Okrem názoru Macnaghtena ale nič nenasvedčuje tomu, že by Rozparovačom bol práve Druitt. Vo Whitechapeli nebýval a neexistuje dôkaz, že ho vôbec poznal. Podľa neskorších analýz (napr. od FBI) bol pritom vrah s najväčšou pravdepodobnosťou človek, ktorý vo Whitechapeli žil a pracoval.

Navyše mal Druitt pomerne silné alibi. Keď došlo k prvej vražde, bol v Dorsete na kriketovom turnaji. Teoreticky sa tam mohol dostať po tom, ako spáchal vraždu, ale je to krajne nepravdepodobné. Hlavný inšpektor Frederick Abberline tiež nikdy Druitta nepovažoval za hlavného podozrivého.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.Montague%20Druitt&mp_sed=164775581&rpp=420)

2. William Withey Gull

Teória o tom, že Rozparovačom bol kráľovský dvorný lekár William Withey Gull, patrí k tým najpopulárnejším. Gull sa v prípade objavuje ako súčasť širšej teórie o kráľovskom sprisahaní. Podľa nej sa následník trónu princ Albert Viktor oženil s chudobným katolíckym dievčaťom Annie Crook a dokonca sa im narodilo dievčatko. Tento škandál čoskoro praskol a mladí milenci boli od seba odlúčení. Annie Crook skončila v ústave pre choromyseľných, kde na nej Gull vykonával rôzne experimenty.

Problém nastal, keď sa kráľovskej rodine ozvala bývalá opatrovateľka Annienej dcéry, Marie Jane Kelly. Tá sa spolu so svojimi kamarátkami rozhodla vydierať kráľovskú rodinu. Vyhrážala sa, že všetkým prezradí, že Albert Viktor je otcom nemanželského dieťaťa. Lord Salisbury sa tak na Gulla obrátil s úlohou, aby nepohodlné ženy zavraždil.

Gull (ako vysoko postavený člen slobodomurárskej lóže) vraždy vykonal ako súčasť slobodomurárskych rituálov a vďaka jeho kontaktom a ďalším vplyvným členom bratstva v radoch polície sa mu podarilo unikať.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/similar/21082044?mp_ssi=21090682)

Po vraždách ponúkol polícii svoje služby samozvaný jasnovidec a v tranze ich doviedol pred Gullov dom s tým, že v tomto dome býva Jack Rozparovač. Gull sa následne polícii priznal. Jeho slobodomurárski komplici sa ho rozhodli odpratať a umiestnili ho v ústave pre duševne chorých, pričom mu zaistili fingovaný pohreb.

Táto teória sa dodnes teší veľkej obľúbenosti, pretože má veľký dramatický potenciál. Využilo ho mnoho filmárov či spisovateľov. Seriózni bádatelia ju však považujú za nezmysel. Gull mal v čase vrážd už 71 rokov a trápili ho závažné zdravotné ťažkosti. Niekoľko mesiacov pred zločinmi prekonal mŕtvicu a čiastočne ochrnul.

Neexistuje tiež žiadny dôkaz, že Gull bol slobodomurár. Samotní členovia bratstva vždy odmietali, že by Gull patril do ich rádu. Navyše je podľa bádateľov veľmi nepravdepodobné, že by sa kráľovská rodina rozhodla vydieračky odstrániť. S najväčšou pravdepodobnosťou by ich vyhrážky nebrali vážne s tým, že obyčajným prostitútkam aj tak nikto veriť nebude.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-illustration/colour-illustration-jack-ripper-1227706858)

3. Aaron Kosminski

Minulý rok prebehla médiami správa o tom, že záhada Jacka Rozparovača je definitívne vyriešená. Spisovateľ Russell Edwards totiž podľa vlastných slov podrobil šatku, ktorá mala patriť Cate Eddowes, analýze DNA. V nej sa podľa neho nachádzala stopa Aarona Kosminského. Kosminski sa narodil v Poľsku, ale emigroval do Anglicka.

Je pravdou, že nejakú dobu vo Whitechapeli pracoval ako holič, a to aj v čase, keď došlo k vraždám Jacka Rozparovača. V roku 1891 bol Kosminski hospitalizovaný v ústave pre duševne chorých, kde v roku 1919 aj zomrel. Teória, že Rozparovačom bol práve on, nemusí byť úplne nezmyselná.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/jack-ripper-maniac-attacked-knife-on-514093975)

Kosminski Whitechapel určite dobre poznal, bol psychicky chorý a navyše bol známy fanatickou nenávisťou k ženám. Treba ale tiež dodať, že sa v zásade nikdy nesprával násilne, s vraždami ho tiež nespája žiadny konkrétny dôkaz.

Spomínaná analýza DNA sa navyše z vedeckých kruhov dočkala pomerne ostrej kritiky. Podľa nich sa Edwards pri analýze dopustil viacerých chýb, okrem toho je tu podozrenie, že skúmaný šál nikdy Cate Eddowes nepatril. A ak aj áno, nie je možné na základe analýzy určiť vraha, pretože šálu sa medzitým dotýkalo mnoho ďalších ľudí, ktorí na ňom zanechali svoju stopu.

4. Princ Albert Viktor

Teória, že Rozparovačom bol následník trónu princ Albert Viktor, sa tiež tešila pomerne veľkému záujmu. Podľa dostupných informácií bol Albert Viktor (alebo Eddy, ako ho prezývali priatelia a známi) tak trochu „pomalší“, príliš nevynikal intelektom a neskorší bádatelia špekulovali, že možno trpel nejakou duševnou poruchou.

Hypotézu, že mohol byť Jackom Rozparovačom, zrejme ako prvý nadniesol Dr. Thomas Stowell, ktorý sa o tejto možnosti zmienil spisovateľovi Colinovi Wilsonovi. Stowell následne publikoval v časopise The Criminologist článok, kde tvrdil, že dotyčné vraždy podľa jeho názoru spáchal práve Albert Viktor. Podľa Stowella následník trónu zošalel v dôsledku syfilisu.

Táto teória ale nie je vôbec pravdepodobná. Neexistuje dôkaz, že by Albert Viktor trpel syfilisom, navyše v čase vrážd dokázateľne nebol v Londýne. Napokon toto tvrdenie odvolal aj sám Stowell.

W. & D. Downey/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Prince_Albert_Victor,_Duke_of_Clarence_and_Avondale#/media/File:Prince_Albert_Victor,_Duke_of_Clarence_(1864-1892).jpg)

5. George Chapman

Seweryn Kłosowski, známejší pod svojím pseudonymom George Chapman, je ďalším možným kandidátom na Jacka Rozparovača. Pochádzal z Poľska, neskôr emigroval do Anglicka, kde sa živil ako holič. Pred súd sa dostal za vraždu troch žien, ktoré otrávil arzénom. Za tieto zločiny dostal trest smrti a v roku 1903 bol obesený.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Chapmana ako Jacka Rozparovača nemožno vylúčiť. Zabil tri ženy, žil vo Whitechapeli, bol známy násilníckou povahou a nenávisťou k ženám. Zapadá aj do časového rámca: prišiel do Whitechapelu približne v dobe, keď došlo k prvej vražde. Navyše, keď neskôr odišiel do USA, vraždy prestali. Stojí tiež za zmienku, že ho podozrieval aj hlavný inšpektor Frederick Abberline. Ten bol podľa všetkého pevne presvedčený, že Chapman je Rozparovač.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/George_Chapman_(murderer)#/media/File:George_chapman_illo.jpg)

Avšak, aj táto teória má niekoľko trhlín. Predovšetkým, neskorší experti podotkli, že je veľmi nepravdepodobné (hoci nie úplne vylúčené), že by sérioví vrahovia menili svoj modus operandi (spôsob zabíjania). A ak k zmene aj dochádza, len málokedy je taká drastická (z travičstva na podrezávanie a mrzačenie).

Kritici tiež pripomínajú, že hoci Chapman v čase vrážd žil vo Whitechapeli, bol v tejto oblasti nováčikom a nepoznal ju. Dnes experti predpokladajú, že Rozparovač sa vo Whitechapeli musel veľmi dobre vyznať. Navyše, chýba aj nejaký priamy dôkaz, ktorý by Chapmana ako whitechapelského vraha usvedčoval.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.