Človek by mal byť zdravý, čistý, upravený a aj voňavý. Čo tým myslíme? Jednoducho to, že by mal dodržiavať základné hygienické návyky. Presne také, ktoré si už ako ľudstvo pestujeme niekoľko tisíc rokov. Poď sa s nami spoločne pozrieť na niekoľko vychytávok, ktoré majú svoje korene v starovekom Egypte a možno ešte kúsok ďalej.
Dezodorant
Jeden z najzákladnejších hygienických prostriedkov má korene v egyptskej kultúre. Zrejme aj im vadil štipľavý zápach potu, na ktorý sme si (našťastie) nezvykli ani po stovkách a tisíckach rokov. Egypťania proti nemu bojovali zmixovaním rôznych citrusov, škorice, korenín a rastlín. Vytvorenú zmes následne naniesli na oholené podpazušie, pretože už vtedy veľmi dobre vedeli, že takto to má oveľa väčší účinok.
Svieži dych
O svoje zuby sa ľudia starali už pred 3 000 rokmi pred naším letopočtom. Práve odtiaľ pochádzajú prvé písomné zmienky o existencii dentálnej starostlivosti. Vytrhávanie zubov, vypĺňanie dier – to všetko prichádzalo postupne. Taktiež vnímali, že nie každý má „voňavý dych“. Práve preto vymysleli zmes medu a byliniek, ktorá slúžila ako súčasné žuvačky alebo mentolové cukríky.
Obriezka
Keď sa obhliadneme do histórie, obriezky sa bežne vykonávali vo vyšších vrstvách už 4 000 rokov pred naším letopočtom. Išlo o rituál pohlavného dospievania, ktorý zároveň zvyšoval čistotu. Niektorí antropológovia však namietajú, že obriezku a kastráciu vykonávali v starovekom Egypte aj na zajatých bojovníkoch. V takom prípade môžeme hovoriť o snahe ponížiť daných mužov tým najcitlivejším spôsobom.
Škodcovia a parazity
Opäť sa vrátime k starovekým Egypťanom, ktorí patrili k najväčším bojovníkom proti akýmkoľvek parazitom či škodcom. Všetci si holili hlavu v rámci prevencie proti všiam – deti, ženy a aj muži. Čo sa týka mníchov, tí si holili celé telo, aby boli počas modlitieb čistí a neznesväcovali ich žiadne parazity.
Recepty na predpis
Ebersov papyrus spred 1500 rokov pred naším letopočtom obsahuje okrem iného aj prvé zmienky o nádoroch. V jednom z nich sa píše o recepte na mydlo, ktoré obsahovalo alkalické soli v zmesi s rastlinným a zvieracím tukom. Jeho primárnym účelom nebolo len umývanie riadu, ale aj liečba kožných ochorení.
Linka na oči
Medzi typickejšie znaky starovekého Egypta rozhodne patria výrazné očné linky a mejkap. Vedci navyše dokázali, že okrem ich skrášľovacej funkcie slúžili aj ako liek. Medzi hlavné zložky patril oxid dusnatý, ktorý im pomáhal liečiť očné choroby, ktoré sa rozmáhali v krajinách v okolí Nílu.
Doktorky
Trvalo pomerne dlhé storočia, kým sa ženy dostali k svojim ľudským právam, nehovoriac o tom, že boli limitované aj v práci. Egypťania však v tomto boli pomerne pokrokoví. Ženy sa mohli vzdelávať v ľubovoľnom odvetví, vďaka čomu sa už v tom období objavili prvé doktorky.
Starali sa o seba aj otrokov
Nielen naši starí rodičia, otcovia a mamy, ale aj my chceme byť čo najzdravší. Egypťania chceli, aby boli zdraví a produktívni aj ich otroci, ktorí stavali rôzne monumenty a obrovské pyramídy. Do jedál im pridávali napríklad cesnak, cibuľu alebo reďkovku.